Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od milijardu boca građani zaradili 500 milijuna kuna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 0:40 
Naslov:  Od milijardu boca građani zaradili 500 milijuna kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pravilnik o zbrinjavanju ambalažnog otpada, koji je na snagu stupio s prvim danom prošle godine, i oko kojeg su se vodili "ratovi", nema sumnje, trijumfirao je kad je zaštita okoliša u pitanju. Prema podacima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, uskoro će prikupljena biti milijardita boca, što znači da je unatrag godinu i tri mjeseca prikupljeno staklenih i plastičnih boca te limenki više negoli se to, prije stupanja Pravilnika na snagu, uspijevalo u razdoblju od šest, do čak sedam godina.

Točnije, građani su do sada u trgovine vratili 993,7 milijuna boca, a u svoje džepove spremili, znači, oko 496 milijuna kuna naknade koja se za svaku kupljenu bocu plaća pola kune. Pritom je, kažu u Fondu, prikupljeno najviše staklene ambalaže, više od 60 tisuća tona, gotovo dvadeset tisuća tona PET-a i oko 1.300 tona limenki. Uzme li se u obzir da se godišnje na tržište stavlja u prosjeku oko 700 milijuna ambalažnih jedinica, znači da su građani u dućane vratili sve što se stavilo u prodaju, ili je pak maksimum postignut zahvaljujući svim starim bocama, prikupljenim na početku akcije po smetištima, uz ceste i slično.

Po uspješnosti ne zaostaje ni Pravilnik o otpadnim gumama, zahvaljujući kojem se od početka ove godine, kad je stupio na snagu, prikupilo 16,5 tisuća tona starih guma, odnosno čak 80 posto od onoga što se godišnje stavi na tržište. Godišnje se u Hrvatsku, naime, uveze oko 20 tisuća tona guma, no na otpadima ih, procjena je, ima čak oko 50 tisuća tona, što znači da bi, nastavi li se prikupljanje ovim tempom, sav otpad mogao otići u reciklažu već do kraja ove godine. Razgradnja jedne gume, odbačene na deponij, traje oko sto godina.

Što se tiče otpadnih vozila, čini se da je potencijalni entuzijazam građana da svoje stare "rage" iz vlastitih dovezu u reciklažna dvorišta malo opao. Naime, do sada je prikupljeno 1.680 starih automobila, no za samo njih 900 građani su dobili naknadu od 40 lipa po kilogramu vozila budući da se ona isplaćuje za automobile sa svim osnovnim dijelovima. Za ostale automobile naknada nije plaćena jer nisu imali sve sastavne dijelove ni potrebnu dokumentaciju.

Rezultate prikupljanja otpadnih ulja i starih baterija, što je također regulirano novim pravilnicima s početka ove godine, u Fondu za zaštitu okoliša još nemaju. Općenito, u Hrvatskoj se prije spomenutih pravilnika godišnje recikliralo samo oko pet posto ukupnog komunalnog otpada, od čega najviše papira i stakla. Koliko su pravilnici ubrzali čišćenje, dovoljno govori podatak prema kojem se samo stakla sada prikuplja pet puta više. Pravilnici koji bi trebali zbrinuti i ostatak otpada, primjerice elektroničkog ili medicinskog, također bi uskoro trebali biti završeni.

Autor: B.Mrvoš Pavić/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2007. 9:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Građani nisu ništa zaradili............. a možebitno su i u minusu.

Pri pravljenju kalkulacije cijene proizvoda, ambalaža je već uračunata, onda je dodano još 50 lipa na tu cijenu. Oni koji su ambalažu vratili, samo su dobili svojih 50 lipa nazad.
Zaradili su eventualno oni koji kopaju po kantama za smeće, ali ako je to način zarade primjeren čovjeku......... svaka čast našem društvu.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 10:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaradili su oni koji su vratili one boce koje su imali prije početka otkupa, jer je početkom otkupa u većini trgovina cijena proizvoda s povratnom ambalažom poskupila i za više od 50 lipa.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2007. 10:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › zaradili su oni koji su vratili one boce koje su imali prije početka otkupa, jer je početkom otkupa u većini trgovina cijena proizvoda s povratnom ambalažom poskupila i za više od 50 lipa.


točno........ ali to nije puno ljudi. ta nedavno su uhvatili "švercere" koji su pokušali iz Bosne prevesti neke boce.

a to da su cijene proizvoda s povratnom ambalažom poskupile i više od 50 lipa sam primijetila. to onda opet ne znači zaradu, nego gubitak... i onda još fino uvjeriš ljude da su zaradili........

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 11:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›

Zaradili su eventualno oni koji kopaju po kantama za smeće, ali ako je to način zarade primjeren čovjeku......... svaka čast našem društvu.


Slazem se. Svi oni bi trebalo dostojanstveno umrjeti. Prije toga si iskopati rupu i po mogucnosti zatrpati poslije.

Da ne spominjem one penzonere.. jebote, kolko ih je.. a grobovi zjape prazni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2007. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opet ti na zafrkanciju........ tko te ne zna.......

Znaš koliko boca moraju iskopati iz kante za smeće za jedno grobno mjesto?

Neka mi netko kaže da je offtopic..... Twisted Evil

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 11:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›

Znaš koliko boca moraju iskopati iz kante za smeće za jedno grobno mjesto?




kakvo grobno mjesto!? na polje neko.. uljanu repicu npr.. da zagnoje zemlju.. pa bar neka korist da bude od njih.

btw, ja recimo posebno plast&staklenu ambalazu ostavljam pored kante za smece.. tako da skupljac ima vremene za bjeg.. mislim, dosadilo mi ih je gadjat karabinom dok kopaju po kanti.. ovak pokupe i bris... to mi je veci čeledž.. dogodi se da mi koji i umakne Smile)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ivan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 575
Lokacija: Retfala
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 11:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bas sam se zbedirao kad sam neki dan vidio da je preminuo franjo tuđman 2, legendarni sakupljač boca Sad

_________________
"Jazz is the last refuge of the untalented. Jazz musicians enjoy themselves more than anyone listening to them does."
Tony Wilson, R.I.P.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 11:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ivan je napisao/la: ›
bas sam se zbedirao kad sam neki dan vidio da je preminuo franjo tuđman 2, legendarni sakupljač boca Sad


ko ? ne znam.. nisam odavle.. nisam u toku.. koji je to... ? njofra.. koji od njih lici na njofru ? hmm... porazmislit cu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4562
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 16.04.2007. 11:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › zaradili su oni koji su vratili one boce koje su imali prije početka otkupa, jer je početkom otkupa u većini trgovina cijena proizvoda s povratnom ambalažom poskupila i za više od 50 lipa.


točno........ ali to nije puno ljudi. ta nedavno su uhvatili "švercere" koji su pokušali iz Bosne prevesti neke boce.

a to da su cijene proizvoda s povratnom ambalažom poskupile i više od 50 lipa sam primijetila. to onda opet ne znači zaradu, nego gubitak... i onda još fino uvjeriš ljude da su zaradili........


jesam li i ja na gubitku ako na iksicu kupim colu za 1kn i onda dobijem 50lipa za bocu?

_________________
osijek031.com smile Sada sam shvatila da ti je bilo teško,dok sam te varala,lagala te sa smiješkom,šta mogu kada sam
takva, rođena sa greškom osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 11:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica_os je napisao/la: ›

jesam li i ja na gubitku ako na iksicu kupim colu za 1kn i onda dobijem 50lipa za bocu?


Da. Ode ti jetra...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4562
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 16.04.2007. 11:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

toni je napisao/la: ›
legica_os je napisao/la: ›

jesam li i ja na gubitku ako na iksicu kupim colu za 1kn i onda dobijem 50lipa za bocu?


Da. Ode ti jetra...


ajmo ponovo...jesam li i ja na NOVČANOM gubitku ako na iksicu kupim colu za 1kn i onda dobijem 50lipa za bocu?

_________________
osijek031.com smile Sada sam shvatila da ti je bilo teško,dok sam te varala,lagala te sa smiješkom,šta mogu kada sam
takva, rođena sa greškom osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 11:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legica_os je napisao/la: ›

ajmo ponovo...jesam li i ja na NOVČANOM gubitku ako na iksicu kupim colu za 1kn i onda dobijem 50lipa za bocu?


Neću ti reć Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Galadriel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 71
Lokacija: Lothlorien
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.04.2007. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na ovakav način zarade jedino oni koji se na veliko bave time. Omjer je recimo ovakav: na recimo 5.000 uloženih kuna kojima otkupiš boce od "skupljača", preprodavanjem dobiješ otprilike 8.000 kn. Ali, to se već naziva biznisom, za razliku od pemzijonera koji boce skupljaju da bi preživjeli.

_________________
Nai aistalë Eldaron hilya le!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
canyon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 49
Lokacija: os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2007. 18:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Q-packovi su pojeftinili a ne poskupili, tako da nije istina da je sve poskupilo od kada su to uveli. A to što je poskupilo mlijeko i cola mene i ne dira previše. Ovako poslije svake veće pijanke ostane za joše jedan izlazak.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: