Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Starčevićev spomenik stavite u Rondel velikana, a ne na trg

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2007. 5:32 
Naslov:  Starčevićev spomenik stavite u Rondel velikana, a ne na trg
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon što su prije tri dana gradonačelnik Osijeka Anto Đapić, negovi suradnici Tone Papić i Gordan Matković te akademski kipar Miro Vuco odredili točnu lokaciju Vucinog spomenika dr. Anti Starčeviću, koji bi na istoimenom središnjem osječkom trgu trebao biti postavljen na Antunovo 13. lipnja, reagirala je koautorica idejnog rješenja obnove trga, arhitektica Željka Jurković, koja se usprotivila ovakvoj odluci.

- Prije svega želim reći da smo kolega Oliver Grigić i ja kao autori rješenja trga iz novina doznali da je četveročlana komisija u 10-minutnoj šetnji odredila lokaciju spomenika. To ne samo da je nepoštivanje natječajnih rezultata i uvjeta natječaja u kojima jasno piše da će Gradsko poglavarstvo poštivati preporuke Ocjenjivačkog suda, nego je i nepoštivanje odluke Gradskog vijeća u kojoj se jasno kaže da će se lokacija i oblik spomenika odrediti u suradnji s autorima rješenja trga - kaže Jurković, koja je bila i u sastavu Ocjenjivačkog suda koje je Vucin rad plasiralo na treće mjesto, dok su prvu nagradu odnijele sada već poznate "stepenice".

Jurković je pri tome ponovila svoju prijašnju izjavu da "trg nije spomeničkog karaktera, a skulptura koja se predlaže svojom veličinom, materijalom, postoljem i oblikom neće pridonijeti oblikovnoj, vizualnoj i prostornoj kvaliteti trga, već će biti suprotno".

- No, ovo ne iznenađuje, jer unazad nekoliko mjeseci učestalo se da se u procesu odlučivanja u Gradskom poglavarstvu ne poštiva mišljenja struke, nego se odluke donose diktatom.

Kada smo koncipirali trg predvidjeli smo vraćanje spomenika Grupa građana, jer on među ostalim odražava i duh ovog prostora i postao je simbol središnjeg gradskog trga, a ovim postupkom anulira se i njegovanje osječkih posebnosti i karakteristika
- istaknula je Jurković, dodavši da iza svega izrečenog stoji i njezin suradnik Grigić.

Jurković je pak iznijela i da bi spomenik dr. Starčeviću trebalo postaviti u Rondel velikana "na preostalu nepopunjenu mikrolokaciju predviđenu za figuralnu skulpturu".

- Nama kao autorima je autorsko pravo bitno, no bitnije je ono što će se dogoditi u prostoru postavljanjem spomenika- zaključila je Jurković.

Autor: Nikola Patković/Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Galadriel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 71
Lokacija: Lothlorien
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.04.2007. 8:22 
Naslov:  Re: Starčevićev spomenik stavite u Rondel velikana, a ne na
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kada smo koncipirali trg predvidjeli smo vraćanje spomenika Grupa građana, jer on među ostalim odražava i duh ovog prostora i postao je simbol središnjeg gradskog trga, a ovim postupkom anulira se i njegovanje osječkih posebnosti i karakteristika[/i] - istaknula je Jurković, dodavši da iza svega izrečenog stoji i njezin suradnik Grigić.
Autor: Nikola Patković/Jutarnji.hr



Kako struka može predvidjeti u svom poslu nešto tako minorno poput vraćanja spomenika koji je na tom Trgu bio simbol grada, kako gospođa sama to lijepo kaže? Ovaj grad se pretvara u sprdnju na svim poljima, od politike preko kulture pa do arhitekture i urbanizma.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.04.2007. 8:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako smo grad, neka bude Grupa građana.......

ali tko građane pita........?

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.04.2007. 8:58 
Naslov:  Re: Starčevićev spomenik stavite u Rondel velikana, a ne na
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
Kada smo koncipirali trg predvidjeli smo vraćanje spomenika Grupa građana, jer on među ostalim odražava i duh ovog prostora i postao je simbol središnjeg gradskog trga, a ovim postupkom anulira se i njegovanje osječkih posebnosti i karakteristika

Tu se samo možeš naživcirati kod ovakvih tema! Confused
Boli njega dupe što je nešto bilo simbol grada, što nešto jednostavno neće ići uz cijelu sliku trga, što se svi protive tome...frajer se stvorio tu i radi što hoće i kako hoće. Toliko samodopadnog gradonačelnika mislim da nema nitko. Ante ovo, Ante ono..Anto Đapić se susreo s malim Antom, štićenikom doma, diže spomenik Anti koji ni ne želi spomenik, Ante samostalno otvorio rondel...Ante samostalno radi ovo..otvara ono..de dosta..Koje kurcevito stvorenje, prestrasno. Ko zna sta su mu radili kad je bio mal pa sad svima vraća Very Happy

_________________
"Svaki ljudski problem ima rješenje!
Precizno, uvjerljivo i pogrešno."
Dr.House
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.04.2007. 9:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo je prestrašno... postat ćemo grad ružnih spomenika, koje nitko nije želio, a najmanje na lokacijama na kojima se nalaze!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.04.2007. 11:43 
Naslov:  Re: Starčevićev spomenik stavite u Rondel velikana, a ne na
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

djapic je nepismen i neprijatelj hrvatske, jer konstantno krsi zakone drzave kojom se okolo <ponosi< Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2007. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

što vas to zabrnjava - ionako će sljedeći koji dođe na vlast maknuti taj spomenik s trga...

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2007. 11:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › ako smo grad, neka bude Grupa građana...
ali tko građane pita...?


Kao u Novom Sadu nedavno. Ma jezivo. A isti ti zakleti neprijatelji, HSP i SRS su još prije stotinu godina dogovarali, nasuprot Radiću koji je po meni zaslužio avers 1000 kuna, a Starčević 200. Pravaši i Radikali dogovaraju kako dijeliti narod, odvajati kokoši i podizati tenzije još prije K-sVHS.
Zašto nema spomenika Franji Kluzu ili Rudiju Čajavcu?
Ili da se strpimo s tim spomenicima jedno 23 godine, pa da podignemo za 1100 g. kraljevstva?

Gdje su nestale inicijative o spomeniku ?

Često slušamo kako idioti prtljaju o političko-ideološkim sukobima, ali gdje je nestala percepcija agresije i divljačkog nasrtaja na civile, percepcija da nesrazmjernog odnosa snaga...?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Poppy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2988
Lokacija: u snovima
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.04.2007. 12:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anita_os je napisao/la: ›
Ko zna sta su mu radili kad je bio mal pa sad svima vraća Very Happy


Zvali su ga žvalavi Ante. Ne izmišljam, rekla mi teta koja se igrala s njim u pijesku...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2007. 12:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poppy je napisao/la: ›
Anita_os je napisao/la: ›
Ko zna sta su mu radili kad je bio mal pa sad svima vraća Very Happy


Zvali su ga žvalavi Ante. Ne izmišljam, rekla mi teta koja se igrala s njim u pijesku...


Ne mogu se zakleti, ali mi se cini da ga se sjecam, iz Parka Kulture, bio je jedini koji nikad nije vracao lopte koje prijedju preko zice u skolsko dvoriste.

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
El-Fatih
Offline
Avatar

Ukupno postova: 208
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.04.2007. 16:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

he he...ako su mogli postaviti one prekokrasne zardinjere (uzas) onda mogu staviti i spomenik....tamo gdje mu nije mjesto... Emo Dapinjo ako se ovo ostvari onda si stvarno dosego vrhunac kretena nad kretenim nad imbecilima.
Taj trg ce za koju godinu izgledati doslovno ko kirbaj u mrdusi doljnjoj.....
No sad bi ja volio one strajkase da se dignu na noge i u jednom cugu rijese pitanje ispita na pravnom faxu, pitanje spomenika, pitanje elektrike i ostala svakojaka pitanja.
Ja Vam garantiram da bi s jednim pravom demonstracijom razrjesili, cak i onu vjecnu dilemu kokosi i jajeta Neutral

_________________
Vjerujem u boljitak, ali u svoju glavu, srce, ruke i lopatu jos vise!!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lydi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.04.2007. 16:27 
Naslov:  Re: Starčevićev spomenik stavite u Rondel velikana, a ne na
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Galadriel je napisao/la (Pogledaj post): ›
Leon je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kada smo koncipirali trg predvidjeli smo vraćanje spomenika Grupa građana, jer on među ostalim odražava i duh ovog prostora i postao je simbol središnjeg gradskog trga, a ovim postupkom anulira se i njegovanje osječkih posebnosti i karakteristika[/i] - istaknula je Jurković, dodavši da iza svega izrečenog stoji i njezin suradnik Grigić.
Autor: Nikola Patković/Jutarnji.hr



Kako struka može predvidjeti u svom poslu nešto tako minorno poput vraćanja spomenika koji je na tom Trgu bio simbol grada, kako gospođa sama to lijepo kaže? Ovaj grad se pretvara u sprdnju na svim poljima, od politike preko kulture pa do arhitekture i urbanizma.

Pa struka je odredila spomenik Anti Starčeviću,samim učestvovanjem na natječaju kako bi uboli neku lovicu za idejno rješenje a dobro dođe lovica i za 2. i 3. mjesto,ta ista struka je začetnik ovog bolesnog projekta od samog početka i šta se sada protivit bez veze...! Question

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nekvinda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 138
Lokacija: Istočno od šanka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.04.2007. 3:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vuco nam pravi spomenik! Smile

_________________


Kroz moj život prolaze mnoge budale. Samo ja ostajem!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: