Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nazivi ulica na stupovima kao u velegradovima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.03.2007. 5:57 
Naslov:  Nazivi ulica na stupovima kao u velegradovima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ploče s nazivima ulica ponekad su, uz ime ulice, ujedno ukrašavale pročelja osječkih zgrada, najčešće na raskrižjima, a ponekad su zbog starosti jedva davale osnovnu informaciju zbog koje su postavljene.

- Namjera nam je predložiti da ploče s nazivima gradskih ulica i naselja budu sve više isticane na stupovima. Taj oblik natpisnih ploča pokušali bismo staviti pod zajednički nazivnik jedinstvene vizualne prepoznatljivosti grada Osijeka, kaže Željko Lijić, član osječkog Gradskog poglavarstva zadužen za mjesnu samoupravu.

U ovom trenutku na pročeljima kuća i većih stambenih zgrada vlada svojevrsno šarenilo natpisnih ploča, tako da se u nekim ulicama može vidjeti i dva različita modela (primjerice, Kolodvorska ulica). Također, ima ploča novije izvedbe koje su već dobro izblijedjele. Naposljetku, letimičnim obilaskom grada može se steći dojam da su te ploče postavljala djeca - jedne su postavljene više, druge niže, a ima i ploča koje su postavljene na posve neadekvatna mjesta, primjerice pod rinu.

- Sve više imamo situacija gdje vlasnici obiteljskih kuća nisu voljni dati pristanak da se ploča s nazivom postavi na pročelje, što je njihovo pravo. Dobar dio njih, naime, na kuću je postavio termoizolaciju pa je postojeći model ploče tehnički neizvedivo učvrstiti na pročelje
, objašnjava Lijić.

Drži kako bi stoga stupovi bili prihvatljivo rješenje. Ali, "protivnici" ovakvog rješenja su prije svega vandali, ali i oni koji "trguju" sekundarnim materijalima. Prvi ih jednostavno iskrive ili iščupaju, a drugima su idealna roba za staro željezo.

- Nemoguće je neprestano nazirati i čuvati stupove, no simptomatično je da se oni uvijek na istim lokacijama oštećuju. Zbog toga ćemo morati pronaći rješenje koje neće omogućiti lako otuđivanje ili iživljavanje, dakle naći konstrukcijski stabilno rješenje. Također, vizualni izgled uskladit ćemo s dizajnerskim rješenjem koje će biti, kako velim, dio jedinstvenog i prepoznatljivog gradskog vizualnog identiteta, zalaže se Lijić.

Inače, iz gradskog proračuna za ovu godinu, nakon snimanja situacije "na terenu", za namjenu izmjene oštećenih i postavljanja novih 110 ploča rezervirano je 40.000 kuna.

Autor: D. Kuštro/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alexia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 237
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.03.2007. 7:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neće li sa stupova bit lakše skinit ploče? Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.03.2007. 7:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ajde, baš lijepo da je i to konačno došlo na red...možda će se ploče raditi od aluminija, to nije popularno...Smile

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.03.2007. 8:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....ideja je odlicna....pogotovo zbog toga što ce se jednostavnije snalaziti u otkrivanju naziva ulica.....jer ovaj dosadašnji nacin je bio katastrofalan...puno puta je bilo slucajeva da plocu sa nazivom ulice zaklanja neki cempres,bor ili drvo, a bilo je i slucajeva kad je vlasnik kuce gdje se nalazi ploca zbog radova na kuci skinuo istiu.....i nikad je nije vratio.....a isto tako je puno tih ploca završilo u privatnoj arhivi....nekog bolesnika..... Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.03.2007. 8:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ima odma da si ploču svoje ulice instaliram u dnevnu sobu.. il u predsoblje.. još ću vidjet Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domagoj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.03.2007. 9:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naslov članka je nadasve fantastičan - u Njemačkoj svako selo ima takve stupiće.

Kod nas će to trajat do prvog vikenda, kad će alkohol i testosteron u nespašene mladeži zakuhat i pokidat sve to do temelja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.03.2007. 9:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vele-da je tako u-gradovima ? Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.03.2007. 10:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

domagoj je napisao/la: ›
Naslov članka je nadasve fantastičan - u Njemačkoj svako selo ima takve stupiće.

a kakav bi naslov bio: Nazivi ulica na stupovima kao u austrijskim/njemačkim/švicarskim selendrama?!

a vidi ovaj: Nazivi ulica na stupovima kao u velegradovima! odmah ti je drago što kopiramo od najboljih! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
El-Fatih
Offline
Avatar

Ukupno postova: 208
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.03.2007. 10:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ej nemam pojma jeste li primjetili da g.Doticni govori o trgovcima sekundarnim materijalima i vandalima....medjutim ja smatram da je zaboravio napomenuti jednu vrlo bitnu stranu, a to je dobra strana koja bi uvijek postavljala nove tabele....sto znaci da je ta strana ima koristi od vandala i trgovaca Smile
Ja osobno vjerujem da ce te natpise postavljati neki rodjo g. Doticnog...

E pa uzdravlje !!!

_________________
Vjerujem u boljitak, ali u svoju glavu, srce, ruke i lopatu jos vise!!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SILVA
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.03.2007. 19:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

LAKSE JE SNALAZITI SE U TOKU VOZNJE KADA NATPISI STOJE NA STUPOVIMA.
POSTAVITE IH DOVOLJNO VISOKO DA OTEZATE VANDALIZAM.
NIKADA MI VANDALIZAM NIJE BIO JASAN A NEKI SU GRADOVI PUNI TOGA MISLIM DA TE LJUDE TREBA LJECITI.

_________________
Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SILVA
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.03.2007. 19:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

toni je napisao/la: ›
Ima odma da si ploču svoje ulice instaliram u dnevnu sobu.. il u predsoblje.. još ću vidjet Smile

SRAMOTA I MISLITI I SALITI SE NA TAKVO STA

_________________
Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.03.2007. 4:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trebalo bi te ploče na struju spojit. Pa da bude ko u Mrtav-Ladan, samo malo da ih pecne... hehe

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ana18os
Offline
Ukupno postova: 372
Lokacija: somewhere over the rainbow...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 31.03.2007. 15:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la (Pogledaj post): › Trebalo bi te ploče na struju spojit. Pa da bude ko u Mrtav-Ladan, samo malo da ih pecne... hehe


To baš super izgleda na ulicama kad gledam neku američku seriju. Valjda će i kod nas izgledati dobro. Ne brinem se ja da će to netko skiniti ili pokidati. To oni postave jako visoko, barem je u Americi tako. I tako izgleda na sličici. btw Mrtav-Ladan je odličan film. Preporučam ga

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.03.2007. 16:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...eto samo za primjer....mjesto Tovarnik....vec odavno ima takve ploce.....ocito su oni prije nas znali kako je to u velegradovima.... Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bilke
Offline
Avatar

Ukupno postova: 634
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.03.2007. 16:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I Osijek će biti kao Tovarnik... Wink
Dobra je inicijativa. Lakše snalaženje, posebno strancima.
Bilo bi dobro kad bi osim imena ulica pisali i smjerovi trgovina: Merkator, Interspar, Emezzeta i sl.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: