Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kakva je budućnost hrvatskih šuma?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65447
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.10.2017. 9:22 
Naslov:  Kakva je budućnost hrvatskih šuma?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Eko centru Zlatna Greda 20. listopada 2017. održan je okrugli stol "Kakva je budućnost hrvatskih šuma?".

Glavne teme okruglog stola bile su vezane uz donošenje novih zakona o šumama i lovstvu, prvenstveno mogućnost izgradnje golf igrališta s luksuznom apartmanizacijom u šumama posebne namjene te najava potpune zabrane pašarenja i žirenja u šumama i šumskom zemljištu.

Iris Beneš iz Brodskog ekološkog društva predstavila je problem potencijalne zabrane pašarenja i žirenja u šumama te navela i primjere dobre prakse suradnje između stočara i upravljača šumama i zaštićenog područja, poput Lonjskog polja. Sudionici okruglog stola složili su se da pašarenje i žirenje donosi puno više koristi nego štete za šume, a zabrana takvih djelatnosti bila bi dodatan udarac za već posrnulu hrvatsku poljoprivredu. Naravno, svi su se složili kako je potrebna bolja komunikacija između svih korisnika prostora kako bi se izbjegle potencijalne štete na mladim nasadima.



Jedna od tema okruglog stola bila je zabrana i ograničavanje kretanja na javnim prostorima na kojima se nalaze ograđena lovišta, poput šuma, kamenjara, riječnih nasipa, itd. Ivan Budinski, dipl.ing.šum. iz Udruge Biom predstavio je pregled pravne regulative lova, lovišta i općenito upravljanja takvim prostorima. Naveo je kako pravo lova ne može biti pravo vlasništva ili posjedništva te da ograničenje kretanja divljači ne smije ograničavati i kretanje ljudi što se nažalost često i događalo zbog relativno slabe pravne regulative i slabog provođenja i kontrole na terenu. Sudionici okruglog stola, među kojima su bili predstavnici Hrvatskih šuma, Lovačkog saveza, udruga za zaštitu prirode, upravljača zaštićenih područja složili su se kako je i kod ovakvih slučajeva nužna bolja i češća komunikacija među svim korisnicima prostora kako bi se dogovorom izbjegle neugodne situacije na terenu. Također, nužno je osvijestiti javnost da se aktivnije i češće uključuje u javna savjetovanja novih izmjena zakona i ostalih pravilnika koji su sada vrlo lako dostupni putem online alata E-savjetovanja, jer tako mogu kvalitetno i dugoročno utjecati na kreiranje i donošenje javnih politika koje se tiču svih građana RH.

Okrugli stol organiziran je u sklopu projekata "Transformacija - Novi pristup upravljanju zaštićenim i NATURA 2000 područjima" i "COMMUN SENSE - Otvoreno i transparentno upravljanje komunalnim uslugama i prostornim resursima" financiranih iz Europske Unije te sufinanciranih od Ureda za udruge Vlade RH.





Tekst i foto: Dinko Pešić, voditelj projekta

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: