Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek prvi u svijetu dobio spomenik - pjesmi

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.09.2017. 12:58 
Naslov:  Osijek prvi u svijetu dobio spomenik - pjesmi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječani koji često prolaze Strossmayerovom ulicom vjerojatno znaju da je u kući broj 54 svoje prve godine proveo jedan od najpoznatijih hrvatskih pisaca, Dobriša Cesarić.

Prije 15 godina, na toj je kući postavljena i spomen ploča piscu koji je upravo u Osijeku napisao neke od svojih prvih pjesama. Ovih je dana ta spomen ploča dobila i svog „kompanjona“.

Naime, na pročelju susjedne kuće, na broju 56, postavljena je jedna naranča i spomen ploča pjesmi „Naranča“, jednoj od najljepših Cesarićevih pjesama.

Ideja je potekla od osječkog arhitekta Tomislava Prgometa, a zanimljivost cijele priče je u tome što je ovo jedinstven spomenik – prva skulptura jednoj pjesmi na svijetu!

Pročelje kuće na taj je način uljepšano, a Osijek je dobio nešto po čemu je jedinstven i što bi moglo poslužiti kao jedna od turističkih točaka u obilasku grada.







Tekst i foto: Osijek031.com

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.09.2017. 10:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na e-mail redakcije stigao je i komentar gospodina Prgometa koji prenosimo u cijelosti:

Sve zapravo i počinje kao ideja, ako je ideja dobra do je pola posla. Za nešto novo u skulpturi nema se baš puno mjesta, tu pukotinu sam uvidio 1999. i danas sam eto proširio ju i napravio svoju malu nišu. Ta ideja je započeta 1999. godine u Zagrebu sa spomenikom pjesmi „Oblak©“, koji bi bio postavljen iznad najprometnije ulice Savske I obješen na sajli koja ide sa Zagrepčanke na neboder Ministarstva Branitelja. Spomenici drugim pjesmama Hesse, Beatles, Rolling Stones, Tin Ujević, SS Kranjčević su bili izloženi 2000. u Zagrebu. Sve je stopirano radi skupog proračuna /cca 40000 kn/ za „Oblak©“ i cijene samog oblaka. U Osijeku nije bilo mjesta za postaviti „Oblak©“ dok nije se izgradila četverokatnica nasuprot Strossmayerove 54. Tek tada je u MH u razgovoru dogovoreno da se isto primijeni na Osijek, jer je bilo moguće postaviti ga iznad ulice, to je 2013., tek iduće godine je napravljen projekt I podnesen gradu na suglasnost koja nije do danas stigla. Onda je upravo radi toga napravljen projekt memorijalne sobe D. Cesarića na adr. Strossmayerova 54, pa je odbijeno otkupiti stan, pa je napravljen projekt paviljona u dvorištu /ti projekti su vrijednosti 60000kn=). Ali niti za to grad – neće dati suglasnost. Te je napravljen projekt „Memorijalnog Vagona Poezije©“ Cesarić po pjesmi „Vagonaši©“, na slijepom kolosijeku Sjenjak i opet oblak je na sajli izm. nebodera na Drvljaniku i na Sjenjaku (sada se za Sjenjak rade tri skulpture ali se očekuje isto ne dobivanje suglasnosti). HŽ je zamoljena da pri renoviranju slijepog kolosijeka, te stare tračnice dade za postavu „Memorijalnog Vagona Poezije©“, imali su dobru volju, ali grad opet nije se suglasio, iako je tamo prazan prostor, gdje bi se postavio vagon koji bi mogao putovati od Grada do Grada. HŽ je ove godine renovirala slijepi kolosijek i ništa od projekta radi poglavarstva. Očito se radi o namjernom bezrazložnom blokiranju, jer predani su projekti za skulpture pjesama „Djetinjstvo©“; „Pjesnik©“, „Pukotina ima svaki život©“, „Poludjela Ptica©“, „Balada iz Predgrađa©,“ koje bi kako se ide prama kući 54 markirale ulicu i bile jedinstveni repertoari skulptura na Svijetu. Kod „Balade©“ je opet tužna balada kako je Vrkić blokirao postavu na povijesnom mjestu nastanka Balade, tako da je onemogućio kupnju rashodovane plinske svjetiljke od Parangala doo koji ih postavlja. Osobno sam bio kod vlasnika Parangala kod kuće, gdje kada je vidio fotomontažu rekao je nema problema dođite po jednu rashodovanu. A kada sam došao po tu rashodovanu, onda je cijena narasla na astronomsku visinu, da je bolje ju dovesti iz Zagreba nego li platiti, a usput su iz Grada odbili dati suglasnost. Pristao je i vlasnik kuće da se ista postavi na ugao dijagonalno i da se postave staklene cigle u pločnik, ali ne da se suglasnost od Vrkića.

Ako nekome smeta da je Osijek prvi grad na svijetu po spomeniku jednoj pjesmi, meni je to uredu, dovoljan mi je i kao drugi, iako nije.

Jeste da je naranča mala, tek točka kao Sunce na pročelju, ali jeste prva i kao takva metafora. Zahvaljujem se svima koji su potpomogli na filantropskoj osnovi, i te ljude ne treba žicati da potpomažu kao što se to danas radi, preko poglavarstva Ham Gamoš i zaklada.

Za tablu bih rekao sljedeće: nema problema promijeniti tablu, ako je bolja od postavljene, molim cijenjenog gdina neka priloži svoju tablu i ako je bolja, neka se postavi umjesto postojeće. /ne smije biti veća, i svi vijci moraju biti gdje su i postojeći, da se ne ošteti pročelje, koje je vlasnik sam demitirao , pa ne treba se tome sprdati obojati će i pročelje, kada skupi novce/.











Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
meandarOs
Offline
Ukupno postova: 184
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.10.2017. 14:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa evo da potvrdim

The first sculpture of the poem on the world. --

Gog translate-

- Prva skulptura pjesme na svijetu.

dakle štima prijevod na engleski in the world možemo smatrati atavizmom engleskog jezika...
čini mi se da svi razumiju o čemu se radi. meni je ok

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
meandarOs
Offline
Ukupno postova: 184
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.10.2017. 14:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gđa liović gdje vidi glupost? ja ne vidim
ovo je sve nekako zlobo a nema razloga baš je pozitivno, ž


nego pošto kila naranđi??

to mene zanima.-.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: