Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hoće li se nakon presude Suda EU krediti u francima proglasiti ništetnima?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.09.2017. 13:40 
Naslov:  Hoće li se nakon presude Suda EU krediti u francima proglasiti ništetnima?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kada financijska institucija odobrava kredit u stranoj valuti, ona mora zajmoprimcu pružiti dovoljno informacija kako bi mu omogućila donošenje razborite i informirane odluke. Pružatelj usluga dotičnom potrošaču tako mora priopćiti sve relevantne informacije kako bi on mogao ocijeniti ekonomske posljedice takve odredbe na svoje financijske obveze.

Tako u najkraćem glasi presuda Suda EU-a vezano uz zahtjev jednog žalbenog suda iz Rumunjske koji je rješavao tužbu dužnika u švicarskim francima, a koja bi mogla biti od presudne važnosti i za naše dužnike u švicarskim francima.

Kako se navodi u priopćenju Suda, tijekom 2007. i 2008. godine više rumunjskih građana, koji su tada dohodak primali u rumunjskim lejima, sklopili su s rumunjskom bankom Banca Românească ugovore o kreditu u švicarskim francima za stjecanje nekretnina, refinanciranje drugih kredita ili za osobne potrebe.

U skladu s ugovorima o kreditu koje su stranke sklopile, zajmoprimci su bili dužni vraćati mjesečne rate kredita u švicarskim francima i preuzeli su rizik u vezi s eventualnim promjenama tečaja rumunjskog leja u odnosu na švicarski franak. Nakon toga taj se tečaj znatno promijenio na štetu zajmoprimaca.

Oni su se obratili rumunjskim sudovima tvrdeći da je banka prilikom sklapanja ugovora svoj proizvod prikazivala pristrano, jer je isticala isključivo koristi koje bi zajmoprimci mogli imati, bez spominjanja mogućih rizika i vjerojatnosti njihova ostvarenja. Prema mišljenju zajmoprimaca, spornu ugovornu odredbu, s obzirom na tu praksu banke, treba smatrati nepoštenom.

U danas donesenoj presudi Sud EU-a je utvrdio da se nepoštenost može ispitivati samo ako nije sastavljena jasno i razumljivo. Podsjeća također da zahtjev prema kojem ugovorna odredba mora biti sastavljena jasno i razumljivo također nalaže “da ugovor transparentno izloži konkretno funkcioniranje mehanizma na koji upućuje dotična odredba. Prema potrebi, ugovor također mora objasniti odnos između toga mehanizma i onog utvrđenog drugim odredbama, tako da potrošač na temelju točnih i razumljivih kriterija može procijeniti ekonomske posljedice koje iz toga za njega proizlaze”.

Na nacionalnom je sudu provjeriti jesu li potrošaču bili priopćeni svi elementi koji bi mogli imati utjecaja na opseg njegove obveze, a na temelju kojih on može ocijeniti ukupan trošak svojega kredita, stoji u priopćenju Suda EU-a. Sud također tvrdi da financijske institucije zajmoprimcima moraju pružiti dovoljno informacija kako bi im se omogućilo donošenje razboritih i informiranih odluka. Te se informacije moraju odnositi ne samo na mogućnost aprecijacije ili deprecijacije valute kredita nego i na utjecaj koji promjene tečaja i povećanje kamatne stope u valuti kredita mogu imati na njegovo vraćanje.

Odluka Suda EU-a obvezuje i druge nacionalne sudove pred kojima bi se moglo postaviti slično pitanje kao u ovom slučaju, što su pozdravili iz Udruge Franak. Tako je Denis Smajo iz Udruge napisao na svom Facebook profilu:

VELIKA POBJEDA na Europskom sudu u slučaju "FRANAK"!!!!

Sud EU kaže u presudi koja je OBVEZUJUĆA za sve članice EU da se mora omogućiti ispitivanje poštenosti primjene CHF valutne klauzule jer ona nije bila jasna i razumljiva sama po sebi:

"Kada financijska institucija odobrava kredit (zajam) denominiran u stranoj valuti, dužniku se moraju osigurati i dati sve informacije kako bi mu se omogućilo da donese opreznu i dobro informiranu odluku!"

Sada se otvaraju vrata za POTPUNU pobjedu u našoj kolektivnoj tužbi za nepoštenu i nezakonitu primjenu CHF valutne klauzule u našim kreditnim ugovorima!!!


Podsjetimo, u svibnju 2015. godine Vrhovni sud je donio odluku kojom je valutnu klauzulu ocijenio zakonitom. Na nju su se žalile udruge Franak i Potrošač, a Ustavni sud je, iz procesnih razloga, odlučio vratiti predmet o primjenjivosti valutne klauzule u slučaju kredita u francima na Vrhovni sud. U Udruzi Franak sada očekuju da će nova odluka Vrhovnog suda ići njima u korist, da će ugovaranje kredita s valutnom klauzulom biti proglašeno nepoštenim, a sami krediti ništetni.

Priopćenje EU suda na hrvatskom jeziku možete pronaći dolje u tekstu.







Tekst: Osijek031.com
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: