Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Miniranje ostatka silosa u Huttlerovoj

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2007. 16:33 
Naslov:  Miniranje ostatka silosa u Huttlerovoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nadali smo se da te ružne zvukove više nikada nećemo čuti” - misao je, začinjena strahom, s kojom stanovnici Huttlerove i Frankopanske iščekuju sirenu koja će u nedjelju nešto prije 14 sati zaoriti tim ulicama. Sirena će, naime, najaviti veliku eksploziju - miniranje ostataka silosa.

- Poslali su nam dopis nepuna tri dana prije samog miniranja, kao da su nas svjesno doveli pred gotov čin kako nitko ne bi imao vremena intervenirati. Sve su ove kuće starije od 60 godina, bojimo se da bi se sve mogle porušiti od detonacije. Neke su već popucale, na jednoj je pukao kompletan zabat, njima ne treba mnogo za potpuni kolaps. Osim toga, poslali su nam dopis u kojemu sve piše, no o nadoknadi moguće štete nema ni riječi, kaže Damir Lovrinčević.



Iako se dopisu koji su dobili svi stanari i poduzetnici, navodi kako se “ne očekuju nikakvi problemi” te da su sve mjere predostrožnosti “preventivnog karaktera”, činjenica da su svi stanari pozvani da napuste svoje kuće te upozorenje da boravak u blizini gradilišta može biti opasan i za život daju više nego dovoljno razloga za strah. U dopisu koji potpisuje Željko Marić, direktor vinkovačke tvrtke “Eurco”, organizatora miniranja (miniranje će, pak, obaviti zagrebački “Mina projekt”), stanari su pozvani da sve prozore i vrata ostave otvorenima, a rolete i grilje zatvore, da nakon sirene (oko 13.50 sati) napuste svoje domove i vrate se tek nakon sirene koja označi završetak radova (oko 14.10 sati) te da se striktno pridržavaju svih uputa policije i minera tijekom radova.

- Neovlašteni ulazak u područje gradilišta može biti opasan jer su zbog pada građevinskog materijala s visine moguće ozljede opasne za život. Stoga molimo sve građane da posebno pripaze na djecu, kako se ne bi nepotrebno približavali gradilištu, poručio je Marić, te dodao kako će se poduzeti sve tehničke mjere kako bi se buka i prašina svele na najmanju moguću mjeru, te da će gradilište dodatno osiguravati zaštitarska služba.

- Obavljene su sve pripreme da eksplozija bude što manjeg karaktera, da se ne izazove veća buka i da ne bude zračnog udara. Za cijeli će silos biti iskorištena samo dva kilograma eksploziva, a s obzirom na to da će razmaci biti u milisekundama, čut će se samo jedna eksplozija. Nema potrebe za uzbunu, sve će se dogoditi u krugu objekta, poručuje Vladimir Kamenić, stručni savjetnik “Mina projekta”.

Dodao je kako će se silos srušiti na svoju širu stranu, no i da neće padati po svojoj cijeloj dužini (silos je visok gotovo 50 metara), nego će se “postupno spustiti na tlo”. Kamenić je, također, dodao kako građani, čak ni oni koji ne mogu otvoriti svoje staklene stijenke, ne moraju brinuti za stakla. “Neka otvori tko može, no neće biti zračnog udara, ništa neće popucati”, kazao je. Poručio je i da će se na svim okolnim objektima obaviti seizmička mjerenja “kako kasnije ne bilo prigovora da je napravljena šteta na kućama”.

No, ni sve poruke organizatora i policije nisu u cijelosti smirili građane. Vjeruju da će se nadležni pobrinuti za sigurnost ljudi, no ipak strahuju od mogućih posljedica za domove i radnje. Primjerice, u neposrednoj blizini silosa, u krugu od 50-ak metara, nalazi se nekoliko prodavaonica, a sve imaju staklene stjenke koje je nemoguće zatvoriti. “Iskreno, mislim da za to staklo nema spasa”, čuli smo u jednoj od spomenutih radnji, dok u u prodavaonici autodijelova, koja je gotovo sva u staklu, priznaju da ne znaju što činiti, kako zaštititi stakla. “Strah me. Baš me briga za staklo, strah me je da se sve ne poruši. I što god oni rekli, neću biti miran dok sve ne završi, dok ne vidim da mi je kuća na mjestu”, zaključuje jedan stanovnik.

Matković: Ja li miniranje najbolje rješenje?

“Potpuno razumijem građane i njihov strah. Uz sve dužno poštovanje prema struci i vjeru da izvođač zna što radi, nisam siguran da je to najbolje rješenje. Mislim da se mogao pronaći i neki drugi način jer kad je u pitanju eksploziv nikada se ne može jamčiti stopostotna sigurnost”, kazao nam je jučer dogradonačelnik Gordan Matković.

Edita Roterbauer, glasnogovornica PU osječko-baranjske, pozvala je građane da se pridržavaju uputa koje su dobili, izrazivši vjeru da će miniranje proći bez ozbiljnijih posljedica. Svi stanari će biti sklonjeni u Splitsku ulicu, a znatiželjnicima neće biti dopušten pristup. Privremeno će biti zatvorena Huttlerova do Vukovarske, te dio Frankopanske i Divaltove, a promet preusmjeravan okolnim ulicama.

Milan Vasiljević
Eksplozija će biti jačine jedne topovske granate, i silos će se samo složiti. I bivši Radnički dom je miniran, a bio je veći i dublji, pa nije bilo problema. Treba samo sve otvoriti i neće biti problema. Ne strahujem od miniranja, više mi je žao silosa. Gradio se godina, to je sam beton i željezo, šteta je što se ruši. Silos ima muzejsku vrijednost, trebalo ga je zaštititi. Na njemu su ljudi ginuli, od njega othranjivali obitelji... a sad ga je netko kupio pojeftino i ode u prašinu.



Vlado Selan
Doista ne znam što će biti s prozorima na ovim kućama. Ne vrijedi nikakvo otvaranje i slično, jer ako se će ovo minirati - ovakva konstrukcija željeza i betona, prozori sigurno neće ostati cijeli. Nisam ni za ove kuće siguran - sve su to stare kuće, a na mnogima već postoje pukotine. Osim toga, ljudi jedva čekaju nedjelju da se odmore, a tu ima i male djece kojima će eksplozija biti šok. Ne daj Bože, da se nešto dogodi, no takva ideja mi ne zvuči baš najbolje. Nije mi jasno zašto ne nastave rušiti kako su do sada rušili.

Autor: Mario Mihaljević/Glas-Slavonije.hr

Vezani članci:
Silos je pao! [snimka i fotogalerija rušenja]


Zadnja promjena: Leon; 11.03.2007. 17:40; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zuhra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 327
Lokacija: Rijeka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.03.2007. 23:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Trazim jednoga dobrovoljca sa kamerom koji ce sutra otici i naci nabolje mjesto da snimi to rusene od prime pocetka prve sirene do kraja i da mi posalje, ja ne mogu imam upalu misica...hebeno kuglanje...!

_________________
Zuhra031
**************
hosting 10gb disk, 10gb bw, sve free
-> regaj se http://api.binhoster.com/redir/95665
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2007. 1:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A jesu ljudi smiješni, pa ne minira silos Jul Breener, ipak su ti zahvati modernizirani.
Pa Twinse su složili a da niti jedan prozor nije puko.
Jednom sam gledao kako su srušili jedan dimnjak od ciglane , ruknilo je ko topovski udar, ali na okolnim zgradama (udaljenim 10-tak m), nije otislo ni jedno stakalce.
Eh ako stignem idem to viditi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.03.2007. 8:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...nadam se da će info ekipa 031.coma biti tamo...Smile...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dr@zen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 46
Lokacija: Os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 11:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koga ćemo žrtvovat da sa vrha silosa provjeri gravitacijsku konstantu?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zuhra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 327
Lokacija: Rijeka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 11:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tebe

_________________
Zuhra031
**************
hosting 10gb disk, 10gb bw, sve free
-> regaj se http://api.binhoster.com/redir/95665
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.03.2007. 12:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma majmuni kakva će tek strka nastat kasnije kad naprave štetu....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zuhra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 327
Lokacija: Rijeka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja odo na bus, tko dodje ako dodje na krizanje sa hutlerovom i vukovarskom vidit ce gromadu cipavu, to sam ja Smile

_________________
Zuhra031
**************
hosting 10gb disk, 10gb bw, sve free
-> regaj se http://api.binhoster.com/redir/95665
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 14:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....prošlo 14 sati.....nisam ništa cuo da je puklo......

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tomo
Offline
Ukupno postova: 50
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2007. 14:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čujem da je kaos!stakla popucala na 90% objekata!došli i vatrogasci iz dvd čamagajevci na ispomoć Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zuhra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 327
Lokacija: Rijeka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

de ne seri, nis nije bilo, nis nije puklo... ljudi su glupi...

_________________
Zuhra031
**************
hosting 10gb disk, 10gb bw, sve free
-> regaj se http://api.binhoster.com/redir/95665
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mont
Offline
Avatar

Ukupno postova: 180
Lokacija: pariz
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 15:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma hajt ljudi pa to su specijalisti tog posla,i nema nekog veceg rizika,pa u fr se to radi cestoi nikada problema

_________________
ne zamjeram ljudima sto nemaju moje,vec svoje misljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zuhra
Offline
Avatar

Ukupno postova: 327
Lokacija: Rijeka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 15:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo ga mali video, ja snimio sa k610i video je shit al se vidi Smile

http://video.google.com/videoplay?docid=-2654498259759586122

_________________
Zuhra031
**************
hosting 10gb disk, 10gb bw, sve free
-> regaj se http://api.binhoster.com/redir/95665
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mont
Offline
Avatar

Ukupno postova: 180
Lokacija: pariz
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 15:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tomo je napisao/la (Pogledaj post): › čujem da je kaos!stakla popucala na 90% objekata!došli i vatrogasci iz dvd čamagajevci na ispomoć Smile

je stvarno ja cuo dosli camcima,,,,,,,,,,,tako se prica ,,,,,,,,,, hehehehehhhe

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2007. 16:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://www.etfos.hr/~hglavas/070311_silos/

evo šta sam ja našo u slikama

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: