
U
četvrtak, 9. ožujka 2017. u
Muzeju Slavonije održat će se otvorenje izložbe "
Baština Baranje". Početak otvorenja izložbe je 12 sati.
Baština različitih regija Republike Hrvatske u Arheološkom muzeju u Zagrebu dugo je planirani projekt, a njegov prvi dio posvećen je Baranji, regiji na istoku zemlje koji je često zanemaren, a vrvi ljepotom i zanimljivostima.
Izložba je nakon Arheološkog muzeja u Zagrebu bila predstavljana u Belom Manastiru u prostorima Centra za kulturu Grada Belog Manastira i u Etnološkom centru baranjske baštine.
U Muzeju Slavonije izložen je dio posvećen bogatoj arheološkoj baštini.
Izložbu čine dvije manje izložbe:
TEKUĆA ARHEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA – BARANJA
Tekuća arheološka istraživanja dugogodišnji su projekt Arheološkom muzeja u Zagrebu, a radi se o putujućoj izložbi plakata koji prikazuju najnovija istraživanja diljem Republike Hrvatske. Izložba se stalno mijenja i nadopunjava novim saznanjima i istraživanjima, a ovom prigodom obuhvatit će lokalitete istraživane na trasi buduće autoceste Osijek-Beli Manastir i značajnije istraživane lokalitete u ostatku Baranje. Ovom izložbom želimo dodatno naglasiti važnost i potencijal Baranje kao izuzetno zanimljive i bogate arheološke regije.
AUTORI TEKSTOVA: Jacqueline Balen, Marko Dizdar, Ivan Drnić, Ana Đukić,Slavica Filipović, Tomislav Hršak, Hrvoje Kalafatić, Dženi Los, Daria Ložnjak Dizdar, Helena Nodilo, Ivan Radman-Livaja, Dragana Rajković, Marina Sečkar, Dinko Tresić Pavičić, Šime Vrkić; FOTOGRAFIJE: autori priloga
Građu su ustupili: Institut za arheologiju, Zagreb, Geoarheo d.o.o, Kaducej d.o.o., Arheološki muzej u Zagrebu i Muzej Slavonije
JASA- REZULTATI ZAŠTITNIH ISTRAŽIVANJA LOKALITETA
NOVI ČEMINAC-JAUHOV SALAŠ
Ova izložba premijerno je postavljena u Belom Manastiru u veljači 2016. godine, a donosi preliminarne rezultate arheoloških istraživanja na lokalitetu Novi Čeminac-Jauhov salaš provedenih 2014. i 2015. godine na trasi buduće autoceste A5. Osim arheološkog materijala izloženog u četiri cjeline, izložba uključuje i 3D rekonstrukcije dvaju kuća koje pripadaju razdoblju seobe naroda, a koje je na ovom lokalitetu zastupljeno u najvećoj mjeri. Istom razdoblju pripada i likovni prikaz istočnogermanske žene - rekonstrukcija njezine odjeće i nakita s kojim je pokopana u jednom od grobova na lokalitetu.
AUTORI: Jacqueline Balen, Jelena Boras, Ana Đukić, Anita Ivanković, Marin Mađerić
