Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek gori od heroina, a krivi su i političari

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.02.2007. 6:48 
Naslov:  Osijek gori od heroina, a krivi su i političari
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Broj heroinskih ovisnika 2006., prema evidenciji osječkoga Centra za prevenciju ovisnosti HZJZ-a, porastao je 100 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Centar je lani evidentirao 300 heroinskih ovisnika, a najmlađi novoprijavljeni ovisnik star je samo 16 godina. Dokaz da se negativan trend nastavlja jest i brojka od 22 nova ovisnika prijavljena samo u prva dva mjeseca ove godine, od kojih je čak osam heroinskih i jedan ovisnik o kokainu.

- Posebno zabrinjava činjenica da se dob ovisnika o heroinu spustila s prosječno 27 na 23 godine i sve je više partnerskog drogiranja. Šokantna je činjenica da je primjetan porast ovisnika u obiteljima s djecom - rekla je dr. Marija Kribl, voditeljica Centra.

U Centru ističu da od prvog konzumiranja droge do dolaska na odvikavanje prođu najmanje tri godine, što govori da se mladi počinju drogirati već u dobi od 13 godina.

Porazan je i podatak da većina prijavljenih ovisnika u Centar dolazi tek temeljem redovne mjere Prekršajnog suda i Županijskog odvjetništva, a terapijske mjere provode se u terapijskim zajednicama. Prema riječima Tomislava Mišetića, voditelja Udruge za borbu protiv ovisnosti "Neovisnost", terapijske zajednice trenutačno su prenapučene pa postoje liste na kojima je i do 35 osoba na čekanju. Posljednji na listi imat će priliku ući u zajednicu tek za godinu dana.

Voditelj crkvene zajednice za liječenje ovisnika Cenacolo iz Šarengrada, osječki svećenik Ivan Jurić, također je potvrdio da je porast ovisnika o teškim drogama gotovo stopostotan.

- Istina je da cijeli Osijek gori, a jedan od razloga svakako su i ‘pametne’ izjave naših političara koji tvrde da lake droge nisu opasne. Drugi su razlog roditelji koji zatvaraju oči pred činjenicom da im se djeca drogiraju, pa niti ne poduzimaju nikakve mjere da bi ih iz toga izveli. Porast je sigurno stopostotan, no kada bih vodio računa o postocima, posve bih izgubio bitku u borbi protiv te pošasti - objasnio je velačasni Jurić.

Vinkovci su slavonsko središte za nabavu heroina

- Ovisnici iz Osijeka drogom se opskrbljuju iz susjedne Vukovarsko-srijemske županije, a Vinkovci su trenutačno glavno središte za nabavu heroina. Često na putu prema terapijskim zajednicama, na cesti za Vinkovce, susretnem poznate osobe i odmah mi je jasno da idu u nabavu. Kako je ponuda velika, cijene su sve niže, a droga sve dostupnija - rekao je Mišetić.

Osijek je postao mrtav grad, idealan za narkomafiju

Kako Osječani komentiraju tvrdnju da grad “gori” od droge i jesu li tom krivi i političari?

Igor Stojanović (29), programer
- Mislim kako je glavni razlog ove strašne statistike nedostatak posla za mlade u Osijeku, koji se onda okreću kriminalu i crnim poslovima koji donose brzu zaradu, kao što je dilanje droge.

Zdenka Rajsz (40), prodavačica
- Glavni problem je što mladi nemaju nikavih sadržaja, niti preokupacija kojima bi se posvetili, a nema ni posla, pa traže lažni spas u drogama. No, političari će reći bilo što kako bi pridobili nove glasove.

Robert Wagner (31), strojarski tehničar
- Osijek je postao mrtav grad, a mladi u drogi traže utopiju i bijeg od stvarnosti. Osječkoj maldeži se nakon osnovne i srednje škole ne nudi nikakva perspektiva. Legalizacijom droga dobili bi samo političari.

Danijela Šarić (34), kemičarka
- Srećom u Osijeku još nije situacija kao na Korčuli, gdje radim. Tamo ljudi javno uz kavu na teresama kafića šmrću kokain ili se bodu na ulicama. No, ne mislim da je glavni problem u legalizaciji lakih droga.

Autorica: Nefreteta Zekić/Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mont
Offline
Avatar

Ukupno postova: 180
Lokacija: pariz
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.02.2007. 8:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

legalizacija lakih droga u holandiji i chvicarskoj je donijela catastrfalne posljedice,ne postiji laka droga--postoji DROGA jer put od "lake" do "teske " je jako kratak. Sramno je da politicari iznose svoja mislenja o necemu sto nemaju pojma,vec sticu dojam od "rekla kazala",zar je potrebno hrabriti ovisnike,dilere i nabavljace????????Trebalo bi poostriti kazne na razini vrlo strgih kazni za dilere i nabavljace,jer oni upropascuju zivot djeci

_________________
ne zamjeram ljudima sto nemaju moje,vec svoje misljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.02.2007. 8:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...sve je to lijepo, ali ostaje na pritužbama roditelja i ostalih...
...evo kako se ponašaju ovdašnji dileri:
http://www.24sata.hr/articles/view/46543/

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mont
Offline
Avatar

Ukupno postova: 180
Lokacija: pariz
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.02.2007. 9:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

katastrofa!!!!!!

_________________
ne zamjeram ljudima sto nemaju moje,vec svoje misljenje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LucijaX
Offline
Avatar

Ukupno postova: 188
Spol: Žensko Žensko
Zabranjen pristup
Post Postano: 28.02.2007. 12:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Recimo da ovo nije Osijek.
Neki grad u nekoj postratnoj, tranzicijskoj zemlji, 130.000 stanovnika, 30.000 nezaposlenih. Propala sva industrija.

U jedno od dva mala kina na predstavu dođe šačica ljudi, pa čak i kad se na njih zahtijev upriliče tematske projekcije.

Onda se tamo žvače, šuška, redovno se netko susretne nekoga koga nije vidio sto godina i onda cijeli film provedu jedući čips i glasno razgovarajući.

Na kraju filma izađeš van, novi stzerilni trg besprijekorno čist - ali igdje nema žive duše.
A političari poručuju da droge nema, fratri sole pamet da je konoplja isto što i opijum.

Zar to nije toliko sterilno, a ujedno i akutno stanje...?

Možda, eto, sve i nije tako sjajno.

Znam nekoga tko radi u jednoj ljekarni na Jugu 2.
U satu po "komplet inzulinskog pribora" naiđu trojica ili četvorica. Petkom je promet jači.

_________________
godinama pričaju, ima nas malo, a sve nas je više
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.02.2007. 16:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam nekoliko žutara, ovisnika o heroinu jel, i to je zaista katastrofa, ali te priče koje valjda u crkvi čujete da je put od lake do teške droge kratak i ubitačan su kretenizam kao i spika da razlike nema! meni zaista nije bed reći da sam svojevremeno probao doslovno sve. Ttravu pušim 15 godina (al ne onako da se s jointom u venu bodem kako "znalci" misle da se to radi) i nit sam umro, nit sam se navukao na žuto, mi je potrebno liječenje, niti bilo koji dio mog života (kuća, posao, birtija, cura, starci, prijatelji) zbog toga na bilo koji način trpi.
htjedoh reći da pušenje trave za sobom ne mora (ali kod pojedinaca može) završiti s iglom u veni. dakle bilo kakvo generaliziranje ne prihvaćam!
isto tako, slažem se da dilere treba objesit za jaja, ali istovremeno za jaja treba vješat i sve one koji neargumentirano pričaju gluposti izjednačavajući "lake" i "teške" drogice!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.02.2007. 16:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hajde da se drogiramo, nek se oči sjaje....

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: