Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Alkohol i cigarete na glavnoj tržnici dostupni i maloljetnic

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2007. 17:25 
Naslov:  Alkohol i cigarete na glavnoj tržnici dostupni i maloljetnic
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na dvije najveće osječke tržnice - glavnoj i donjogradskoj posljednjih desetak dana mogu se vidjeti prodavači koji na crno prodaju domaće suhomesnate proizvode. Riječ je najčešće o kobasicama, krvavicama i slanini, proizvodima koji su skriveni ispod pultova i pokriveni najlonom ili u jednom slučaju - maskirnim šatorskim krilom. O opasnostima konzumacije takvoga neprovjerenog mesa najbolje govori apel iz Zavoda za javno zdravstvo u kojemu upozoravaju: “Svježe meso i suhomesnate proizvode građani trebaju kupovati isključivo u ovlaštenim mesnicama, a ne na tržnici, kod nepoznatih osoba”!

Iz sanitarne i gospodarske inspekcije potvrđeno nam je kako ta služba redovito kontrolira prodaju proizvoda koji pripadaju u njihovu nadležnost.
- Na temelju Uredbe o mjerama sprječavanja nedopuštene prodaje roba na tržnicama i drugim otvorenim prostorima pravne i fizičke osobe koje upravljaju prostorima kao što su tržnice, prigodne prodaje, sajmovi, izložbe i priredbe ne smiju dopustiti ili na bilo koji drugi način omogućiti da te proizvode prodaju pravne ili fizičke osobe koje nisu registrirane, odnosno nemaju odobrenje za trgovinu suhomesnatim i sličnim proizvodima, doznajemo od pomoćnice predstojnika Ureda državne uprave Jasne Mađura.

Obišli smo glavnu osječku tržnicu i u razgovoru s kupcima i trgovcima doznali kako su građani postali nezainteresirani za stalna upozorenja o zaraznim bolestima. “Ne znam što da kupujem. Ptice su gripozne, svinje imaju kugu, a krave su lude. Ipak, cijene na tržnici su znatno niže od onih u mesnicama, kupujem kobasice uvijek kod iste prodavačice i do sada nije bilo problema”, kaže Magda O..

Prodavači, pak, tvrde da su suhomesnati proizvodi koje prodaju zdravstveno ispravni.
- Ja prodajem svoje domaće kobasice, iste one koje jedu i moja djeca, suprug i ja kod kuće. Uzorak mesa nakon klanja svinja uvijek pregledamo u veterinarskoj stanici i ono je zdravstveno ispravno. Znam da je zabranjena prodaja kobasica, ali od nečega moramo živjeti , kaže jedna prodavačica.

No, kobasice nisu jedini problem na osječkoj tržnici. Nezakonitom se trgovinom bave i šverceri cigareta koji svakoga jutra prolaznicima tiho dobacuju: “Trebaš li cigareta?”. Iako se čini da ih je svakoga dana sve više, podaci Policijske uprave osječko-baranjske pokazuju da je iz godine u godinu sve više zapljena cigareta iz Srbije i Bosne.

Ono što dodatno zabrinjava kada je nezakonita prodaja cigareta u pitanju jest i činjenica da su duhanski proizvodi na tržnici dostupni i maloljetnicima iako zakon brani prodaju cigareta i duhana osobama mlađim od 18 godina. Identična je stvar i s alkoholom koji je također zabranjeno prodavati maloljetnicima, no ni jedan prodavač na tržnici neće od kupca zatražiti osobnu iskaznicu i odbiti prodati litru domaće rakije, koja je česta u ponudi pojedinih trgovaca na tržnici, djetetu.

Rekordne policijske zapljene švercanih cigareta

- Kada je riječ o švercanim cigaretama, policija ima pune ruke posla i stalno otkrivamo i male i velike 'ribe'. 2003. godine zaplijenili smo 68.685 kutija švercanih cigareta, godinu dana kasnije 64.755 kutija, 2005. godine 67.280 kutija, a prošle godine otkrili smo i zaplijenili 417 posto više cigareta nego godinu dana prije - čak 347.962 kutije, kaže glasnogovornica Policijske uprave Edita Roterbauer.

Autor: Eduard Soudil/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daniel-202
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1030
Lokacija: Graceland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2007. 18:41 
Naslov:  Re: Alkohol i cigarete na glavnoj tržnici dostupni i malolje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ono što dodatno zabrinjava kada je nezakonita prodaja cigareta u pitanju jest i činjenica da su duhanski proizvodi na tržnici dostupni i maloljetnicima iako zakon brani prodaju cigareta i duhana osobama mlađim od 18 godina. Identična je stvar i s alkoholom koji je također zabranjeno prodavati maloljetnicima, no ni jedan prodavač na tržnici neće od kupca zatražiti osobnu iskaznicu i odbiti prodati litru domaće rakije, koja je česta u ponudi pojedinih trgovaca na tržnici, djetetu.


Njih zabrinjava što maloljetne osobe kupuju cigare i alkohol na crno, a zašto ih ne zabrinjava što maloljetna djeca kupuju alkohol i cigare u trgovinama.....zašto da šverceri traže osobne, kad naši prodavaci koji legalno rade u trgovinama ne traže, nego jednostavno prodaju maloljetnoj osobi cigarete ili alkohol!!!

_________________
"Neki ljudi tapkaju nogama, neki pucketaju prstima a neki se njišu naprijed - nazad. Ja samo sve to radim odjednom, valjda..."
Elvis Presley, 1956.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
legica_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4562
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.02.2007. 18:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tako je danijele..... osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
osijek031.com smile Sada sam shvatila da ti je bilo teško,dok sam te varala,lagala te sa smiješkom,šta mogu kada sam
takva, rođena sa greškom osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domagoj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.02.2007. 7:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma policija je podmazana...
Skoro svaki dan prolazim onuda, i svaki dan me isti tipovi pitaju 'Cigara?'
Više im ni ne odmahujem glavom. Da itko ima volje, već bi ih pohvatao, ali naravno da nemaju, tako da oni redovno dilaju. Vidio sam ne jednom i klince, možda osmi razred ili niži razredi srednje, kako kupuju tamo.
Prođite onom stazom od Ekonomskog faksa pokraj benzinske prema sjeveru, i tamo na uglu vidjet ćete bar dvojicu, uvijek na nogama, škicaju uokolo i dilaju...
Pa kupite cigara, debelih, tankih, salame koso rezane... Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruana
Offline
Ukupno postova: 1374
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 28.02.2007. 19:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

daniel-202 je napisao/la: ›
Leon je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ono što dodatno zabrinjava kada je nezakonita prodaja cigareta u pitanju jest i činjenica da su duhanski proizvodi na tržnici dostupni i maloljetnicima iako zakon brani prodaju cigareta i duhana osobama mlađim od 18 godina. Identična je stvar i s alkoholom koji je također zabranjeno prodavati maloljetnicima, no ni jedan prodavač na tržnici neće od kupca zatražiti osobnu iskaznicu i odbiti prodati litru domaće rakije, koja je česta u ponudi pojedinih trgovaca na tržnici, djetetu.


Njih zabrinjava što maloljetne osobe kupuju cigare i alkohol na crno, a zašto ih ne zabrinjava što maloljetna djeca kupuju alkohol i cigare u trgovinama.....zašto da šverceri traže osobne, kad naši prodavaci koji legalno rade u trgovinama ne traže, nego jednostavno prodaju maloljetnoj osobi cigarete ili alkohol!!!


slazem se

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.03.2007. 9:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
- Kada je riječ o švercanim cigaretama, policija ima pune ruke posla i stalno otkrivamo i male i velike 'ribe'. 2003. godine zaplijenili smo 68.685 kutija švercanih cigareta, godinu dana kasnije 64.755 kutija, 2005. godine 67.280 kutija, a prošle godine otkrili smo i zaplijenili 417 posto više cigareta nego godinu dana prije - čak 347.962 kutije, kaže glasnogovornica Policijske uprave Edita Roterbauer.

Da, da... a odeš u bilo kojem trenutku na tržnicu i kupiš cigarete koje ti padnu na pamet. Pitanje je kome to odgovara.... i kome ide provizija u džep.

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: