Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Andreina špajza: Zašto kinezi ne broje kalorije?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65430
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.10.2016. 20:08 
Naslov:  Andreina špajza: Zašto kinezi ne broje kalorije?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao svestrana ljubiteljica gastronomije i kuhanja uvijek sam u porazi za novim jelima, namirnicama, inspiracijom i otkrivanjima tajni kako domaće, tako i različitih internacionalnih kuhinja. Zadnjih godina istočnjačka kultura sve je više popularna na zapadu pa tako i kuhinje toga područja, poput najpopularnije indijske, tajlandske, kineske i japanske.

Poznato je da je većina Kineza fit i u dobroj formi te da dugo žive, ali je poznato i da oni često i dosta jedu. Pa dobro, u čemu je tajna i zašto Kinezi ne broje te strašne male, "zlikovce", kalorije?

Osim što sam u potrazi za ukusnom i zanimljivom, zabavnom hranom (moj najveći srah je dosadna hrana), uvijek se trudim da sve to što jedem ima smisla, koristi i dobrobiti za tijelo.

Proučavajući kinesku kulturu i hranu shvatila sam da oni upravo to rade te da ako pokušamo primijeniti i razumjeti njihovu filozofiju hranjenja, koja je zapravo način života možemo napredovati, jesti i dobro se osjećati.

Ako želite shvatiti i primjenjivati tajne kineske kuhinje morate barem donekle shvatiti njihov mentalitet i stav, što je tipičnom zapadnjaku prilično teško.

Glavna tajna je u stavu prema hrani koji se može sažeti u njihov uobičajen pozdrav " Ne zhi le fan ma?" , u prijevodu "Jeste li već jeli?".

U kineskoj kulturi hrana ima središnju ulogu: obroci su vrhunac dana, a ipak, studije pokazuju da su Kinezi vitkiji i u boljoj formi nego ljudi na Zapadu.

Radi se o načinu prehrane koji vas ohrabruje da uživate u hrani, koji vam omogućujete da niste gladni i ono najljepše, potiče da istražujete širok raspon okusa i jela koja ne samo da ne debljaju nego su ukusna i zdrava.



1. Kada jedete , ne biste se trebali brinuti.
Kinezi cijelo vrijeme pričaju o yingangu, tj. hranjivoj vrijednosti hrane. Kalorije su im poznate no njima se ne služe za mjerenje vrijednosti hrane, kao kod nas. Kinezi u hrani spajaju užitak za nepce s dobrobitima te hrane za tijelo i duh. Navedenu rečenicu ne treba krivo shvatiti, podrazumijeva se da nije dobro unositi tisuće kalorija dnevno, no ne treba se opterećivati njima. Glavna razlika između nas i kineskog načina prehrane je u odnosu i stavu prema hrani. Hrana nije neprijatelj.

2. Naučite jesti - raznoliko!
Najviše me plaši dosadna hrana, kao što sam već rekla. Prehrana i jela koja se rotiraju kod nas su toliko uniformirana i ukalupljena i često se pitamo: " Što danas kuhati?" U Kini se jede puno riže, to je istina. Ona je baza kao što je kod nas kruh no oni kombiniraju velike količine raznovrsnog povrća, gljiva, mesa i jedu po 4-5 manjih "jela" serviranih u puno manjih porcija s raznim umacima, a sve to unutar jednog obroka. Raznoliko, šareno i zabavno.

3. Počnite razmišljati o povrću kao o jelu!
Vrlo rano ujutro i navečer, kad se Kinezi sjate na šarene tržnice koje se iznenada pojave na svakom uglu, pozdravljaju se s: "Ni mai cai qu?", u prijevodu, "Idete li kupiti povrće?". Kineski znak chai (povrće) također znači i jelo. Kinezi jedu i dosta mesa i ribe, no u njihovim je domaćinstvima osnovni sastojak jela povrće. Baš kao što sam rekla, stvar je u percepciji: celer se poslužuje s tanko narezanim komadićima govedine a ne govedina s celerom; luk se naglo prži s janjetinom, a ne janjetina s lukom. Povrću se posvećuje ista pažnja kao mesu i ribi, priprema se pomno sjeckano s dodatkom zanimljivih začina, kuhano točno koliko treba i nikada se ne poslužuje kao raskuhana masa. Povrće igra glavnu, a ne sporednu ulogu. Loše i prekomjerno kuhanje povrća najveća je greška.

4. Riža - čuvarica energije i vitke linije:
Kinezi smatraju da se bez riže ne može jesti do sita. U Europi tek počinjemo cijeniti mnoge blagodati te svestrane, prirodne, nealergene i lako probavljive namirnice, ali rijetki je jedu redovito. Zapadnjački strah od unosa ugljikohidratnih namirnica rezultirao je raznim dijetama s visokim udjelom bjelančevina no takve dijete su samo kratkoročno učinkovite. Kod ovakvih dijeta tijelo ne dobije dovoljno ugljikohidrata da bi moglo normalno funkcionirati pa troši glikogen i pohranjene masnoće. To oslobađa vodu i trenutno gubite na težini. Kasnije se sve vraća. Ludost je uskratiti tijelu ono što mu treba. Pogrešni su ugljikohidrati oni iz pakiranih i prerađenih proizvoda, ne oni iz riže ili cjelovitih žitarica. Postoji mnogo vrsta riže, aromatičnih i mirisnih. Naučite ju kuhati i obogatite povrćem, umacima i začinima. Od nje se mogu raditi i deserti. Ima nizak glikemijski indeks te će vam dati dovoljno energije a konzumirat ćete manje kruha. Posebno je zanimljiva crna riža koja može dati jako efektan izgled jelu.

5. Kineski obrok nema glavno jelo:
U Kini se ništa ne poslužuje u velikim količinama, nego se naglasak stavlja na velik broj različitih jela posluženih u manjim količinama. Jela se poslužuju tako da svatko može uzeti pomalo od svega a raznolikost ukida potrebu za izborom i spašava nepce od dosade. Uzimajući pomalo od svakog jela izbjegava se zapravo pojam "porcije" za koju imate dojam da trebate pojesti cijelu, nego jedete dok niste siti.

6. Jedite žlicom:
Juhe su sastavni dio obroka, svakodnevno. Sadrže puno povrća, griju tijelo, daju energiju i pomažu pri dovoljnom unosu tekućine. I po ovome pitanju Kinezi su puno maštovitiji od nas. U juhe se dodaju chilli paprike, đumbir, češnjak, korijander ili curry kao začine koji će povrće dići na jedan viši level okusa. Gotovu gustu juhu pospite sitno sjeckanim mladim lukom. Juhe su još jedan od načina da se zasitite i u svoju prehranu uvedete veće količine raznovrsnog povrća.

7. Kuhati ali i birati:
U ovome sam se prepoznala 100%. Prvi korak u postupku odabira je odlazak na tržnicu. Kineski kuhar nikada sa sobom ne nosi popis namirnica, niti se unaprijed odlučuje za neki recept. Umjesto toga ima na umu koje je povrće u to doba godine sezonsko pa odabire najbolje od ponuđenog. Potom promotri kvalitetu kupljenih namirnica i odlučuje kako će ih rezati, začiniti i kombinirati. Kuhanje strogo po receptima zamorno je i troši previše vremena. Poanta je kupovati po osjećaju, bojama namirnica koje vas privlače i iz tih namirnica izvući maksimum okusa. Svježina i izvornost te prirodnost namirnica su jako bitne.

8. Dobro jedi ujutro, dosta za ručkom i lagano navečer:
Neka prva dva obroka budu hranjivi i obilati, a navečer obavezno laganiji. Ovo će dugoročno dati rezultate boljeg osjećaja, manje napuhnutosti i omogućiti bolji san.

9. Pijte zeleni čaj i druge biljne čajeve:
Tijekom dinastije Tang, deset glavnih blagodati čaja sažeto je ovako:
Poboljšava zdravlje, ublažava glavobolju i umor. Pomaže ublažiti posljedice uživanja alkohola. Ublažava glad. Ljeti održava tijelo svježim. Sprječava pospanost. Može pročistiti um i odagnati brige. Pomaže u probavi masne hrane. Odstranjuje toksine iz tijela. Promovira dug život. Pomaže u samospoznaji.

10. Neka svaki obrok bude posebna prigoda:
Najveća pogreška kod nas je način na koji doživljavamo hranu. Izbjegavajte jesti s nogu, samo da nešto ubacite u sebe. Takvi obroci nikada neće unijeti dobru i pozitivnu energiju u vaš organizam. Svaka hrana koju jedemo unosi životnu energiju u nas i utječe na raspoloženje i zdravlje.. Objedujte s dragim ljudima, pripremite večeru za prijatelje, smijte se i uživajte. Jedite u prirodi.

Ovo su samo neke od "tajni" kineske kuhinje a poanta svega je da se ne unose prazne kalorije, prepune masti, šećera a potpuno bez hranjivih tvari. Treba mjeriti i vrednovati namirnice prema dobrobitima koje čine za naš organizam, birati svježe i "žive" namirnice a uz malo truda i mašte učiniti hranu zabavnom i jako ukusnom. Tijelo i um će to sve zagarantirano prepoznati.



Tekst i foto: Andrea Krivak


Ja sam Andrea Krivak, gastro geek i food blogerica.

Entuzijast sam oko pripreme hrane, no posebice me zanimaju namirnice iz nutricionističke perspektive te zalazim "dublje" u analizu i utjecaj na organizam, um i tijelo.

Nutricionist sam u sportskom klubu Marital Arts Osijek, a vrijeme u kuhinji je moj odmor i užitak.

Moja filozofija je da se uz moje recepte može jesi pravilno, jednostavno i ukusno te osjećati odlično a hrana zaslužuje znanje i ljubav.

Pre(hrana) kao način života u kombinaciji sa aktivnošću put je ka zadovoljstvu, a ključ je u balansu što pokazuju i "obični" recepti na mome blogu Geeketa.

Možete me pronaći i na FB, a fotografije iz svakodnevice na Instagramu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: