Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Predstavljena dječja strategija protiv vršnjačkog nasilja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65875
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.10.2016. 14:06 
Naslov:  Predstavljena dječja strategija protiv vršnjačkog nasilja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mreža mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu, koju čini 20 djece u dobi od 12 do 18 godina, jučer je predstavila Strategiju protiv vršnjačkog nasilja „Stop tišini koja boli“.

Mreža mladih savjetnika (MMS) savjetuje pravobraniteljicu i pomaže joj u radu upozoravajući na probleme i potrebe svojih vršnjaka i šireći u svojem okruženju informacije o dječjim pravima i ulozi pravobraniteljice u njihovoj zaštiti.

Dječja strategija protiv vršnjačkoga nasilja rezultat je MMS-ovog istraživanja problema ”bullyinga“ u sklopu međunarodnog projekta ENYA „Neka mladi govore o nasilju“, a cilj strategije je utjecati na prevenciju nasilja kroz prijedlog mogućih pristupa tom problemu.

Strategija posebno upozorava na psihičko nasilje među vršnjacima koje je nevidljivo, a događa se svakodnevno među školarcima. To je svako izoliranje, ignoriranje i svako isključivanje iz društva koje je za djecu osobito opasno. Za razliku od fizičkog nasilja, psihičko nasilje odraslima i institucijama često ostaje nevidljivo, a i mnoga djeca ga ne percipiraju kao nasilje te ne znaju kako reagirati u takvoj situaciji, bez obzira jesu li žrtve ili promatrači vršnjačkog nasilja.

Prema riječima pravobraniteljice za djecu Ivane Milas Klarić, psihičkog nasilja ima u svakoj školi, gotovo u svakom razredu, a gotovo svako dijete u nekom je trenutku bilo žrtvom neke vrste psihičkog nasilja ili je samo počinilo psihičko nasilje. Psihičko nasilje u vrtićima i školama dolazi po različitim kriterijima - socijalni status, fizički izgledi te nacionalno i etničko podrijetlo. Zabrinjavajuće je to što djeca najčešće ne prijavljuju nasilje jer vjeruju da se ništa neće poduzeti, čime pokazuju veliko nepovjerenje u institucije i cijeli sustav.

U strategiji se ističe kako se problem nasilja može riješiti tako da se ono, kad do njega dođe, što prije zaustavi, intenzivira se rad s počiniteljima i žrtvama te bolje povežu institucije, roditelji ali i šira društvena zajednica. Pravobraniteljica je sa svoje strane Strategiju proslijedila Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta kao preporuku što bi trebalo učiniti po pitanju nasilja.

A koliko je vršnjačko nasilje ozbiljan problem svjedoči podatak kako godišnje u ured pravobraniteljice za djecu pristigne 1.600 prijava, od čega je vršnjačko nasilje na drugom ili trećom mjestu po broju prijava. Također je primjetno kako je nasilje u obitelji u blagom padu, dok je u porastu nasilje u institucijama u kojima su djeca smještena te ono na društvenim mrežama.





Tekst: Osijek031.com

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: