Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Borzan: Biljana Borzan imenovana za izvjestiteljicu Parlamenta o bacanju i sigurnosti hrane

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66070
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2016. 11:52 
Naslov:  Borzan: Biljana Borzan imenovana za izvjestiteljicu Parlamenta o bacanju i sigurnosti hrane
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U situaciji kada svakom četvrtom stanovniku EU, dakle 125 milijuna ljudi, prijeti siromaštvo, godišnje u EU na smeću završi 89 milijuna tona neprodane hrane. U Hrvatskoj se godišnje baci oko 400 tisuća tona hrane. U isto vrijeme, nacionalni i EU propisi o sigurnosti, pakiranju, trgovanju i prodaji hrane često odvraćaju trgovine i proizvođače od doniranja hrane.

Zbog potrošačkih navika i važećih propisa, trgovci veliki broj neprodanih prehrambenih proizvoda povuku iz prodaje i unište. To se posebno odnosi na proizvode kojima istječe rok trajanja, artikle koji su ostali nakon privremenih akcija, voće i povrće čiji se izgled ne smatra standardnim i slično. Svatko razuman se grozi kada se baca kruh, no pekarima i trgovcima ga je jednostavnije baciti nego riskirati da doniranjem prekrše zakone. Tu lošu praksu valja promijeniti.

Zastupnica u Europskom parlamentu, Biljana Borzan, zajedno s još tridesetak kolega, početkom godine je oformila koaliciju za usklađenje europskog zakonodavstva kako bi se olakšalo doniranje i spriječilo bacanje hrane. Lobirajući svaki u svojoj političkoj grupi skupili su natpolovičnu većinu potpisa članova Europskog parlamenta za donošenje službene deklaracije o doniranju neprodane jestive hrane dobrotvornim organizacijama.

Deklaracija je bila prvi korak, a činjenica da je Parlament odredio izvještaj za zakonodavnu inicijativu baš na tu temu – veliko je postignuće. Naime, njihov broj je ograničen i koriste se samo za važne stvari jer Komisija na temelju njih kreće u izmjene EU zakona. K tome, upravo je zastupnica Borzan odabrana kao izvjestiteljica.

- Zdravstveno ispravna i iskoristiva hrana se uništava u apsurdnim količinama i zato mi je drago što sam imenovana za izvjestiteljicu Europskog parlamenta za izvještaj o bacanju i sigurnosti hrane. To znači da ću imati vodeću ulogu u sastavljanju dokumenta kojim će se Europskoj komisiji predložiti konkretne mjere i potencijalne zakonodavne promjene kojima će se olakšati doniranje hrane u EU - kaže hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan.

- Kao izvjestiteljica planiram organizirati događanja u Hrvatskoj i Bruxellesu na kojima ću okupiti sugovornike iz redova prehrambene i zdravstvene struke, proizvođača i trgovaca, vladinog i nevladinog sektora i drugih. Hrvatska ima nekoliko vrlo dobrih inicijativa i udruga koje se intenzivno bave ovim problemom, na primjer „Mreža hrane“. Budući izvještaj će sadržavati pregled stanja, razloge bacanja hrane, prepreke doniranju i prijedloge rješenja te primjere dobre prakse, najavila je Borzan.

Naime, opći zakon o hrani EU, doniranje tumači kao tržišnu djelatnost i stoga su donatori odgovorni za doniranu hranu i nakon doniranja. To znači da se izlažu tužbama u slučaju npr. trovanja, iako ne mogu utjecati koliko dugo i kako primatelji donacije skladište hranu. Talijani su to riješili osnivanjem tzv. banki hrane koje kao posrednik između donatora i primatelja hrane preuzimaju odgovornost za zdravstvenu ispravnost hrane koju distribuiraju.

Danska ima odlične propise i inicijative kojima su u zadnjih pet godina za 25 posto smanjili bacanje hrane. Oni su uspjeli promijeniti javnu svijest da kupovanje hrane kojoj je blizu rok isteka trajanja nije sramota već građanska dužnost. Francuska je pak uspostavila sustav kazni za trgovce i potrošače koji bacaju zdravstveno ispravnu hranu bez da je pokušaju donirati.

- Konačni cilj mog izvještaja će biti manje bačene, a više donirane hrane. SDP-ova je Vlada prošle godine donijela propise kojima se doniranje hrane oslobađa od PDV-a i broj donacija se povećao, no u praksi još uvijek postoje prepreke. Neke od njih, poput osnivanja središnjeg posredničkog tijela za sakupljanje donacija, se mogu riješiti u Hrvatskoj, no za neke je potrebno djelovati s razine EU, kazala je Borzan.



Tekst i foto: Ured/Office of Mrs. Biljana Borzan MEP

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: