Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Potvrđeno je prisustvo jajašaca tigrastog komarca u Čepinu!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65823
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2016. 11:26 
Naslov:  Potvrđeno je prisustvo jajašaca tigrastog komarca u Čepinu!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Grad Osijek trenutno je suočen s velikom najezdom komaraca koji dolaze prvenstveno iz područja Parka prirode Kopački rit. Ovakvu situaciju najavljivali smo u priopćenju od 10. lipnja 2016. godine: „U narednih tri do pet dana sve ličinke s područja Kopačkoga rita prijeći će u odrasli stadij, no maksimalna brojnost odraslih komaraca na ovom području osjetit će se za desetak dana. Biti će to posljedica kontinuirane disperzije „novih“ komaraca s netretiranih područja u urbane zone Grada Osijeka i naselja u okolici Kopačkoga rita. Ta će se kretanja odn. velike najezde komaraca događati dokle god se ne iscrpi gustoća populacije komaraca iznad legala i u blizini istih. Budući da tretmani suzbijanja ličinki i odraslih jedinki komaraca na području Kopačkoga rita nisu dopušteni, a jedinice lokalne samouprave Osječko-baranjske županije smještene uz Kopački rit ne provode programe suzbijanja komaraca, Grad Osijek će suzbijati komarce adulticidnim tretmanima u tzv. „zoni barijere“ (zeleni pojas oko grada: zapad-sjever-istok) kao i u samom Gradu. Predviđamo da će to potrajati sljedećih mjesec dana.
Osijek se, dakle, brani od komaraca koji se u najvećoj mjeri razmnožavaju izvan administrativnih granica Grada (npr. Kopački rit), a tek naknadno u njega ulaze narušavajući kvalitetu života građana. Podsjećamo kako bi trenutna situacija s komarcima u Gradu Osijeku bila znatno bolja, kada bi se kontrola komaraca provodila barem u onim dijelovima Osječko-baranjske županije koji graniče s područjem Grada Osijeka, a koji nisu zakonom zaštićena područja prirode.

S obzirom na rezultate monitoringa komaraca (metode: CDC-klopka i „čovjek-aspirator“) koji pokazuju izuzetno veliku brojnost komaraca pogotovo u rubnim dijelovima Grada (Slika 1; komarci.biologija.unios.hr/brojnost/odrasli-komarci/monitoring-asp-2016/mp-1-pampas/) i činjenice da jedinice lokalne samouprave Osječko-baranjske županije ne provode mjere dezinsekcije komaraca, Grad Osijek je, sukladno čl. 14. Pravilnika o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine br. 35/07), te Pravilniku o dopuni Pravilnika o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine br. 76/12), od Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije tražio i dobio suglasnost za tretiranjem komaraca iz zraka u rubnim dijelovima Grada (rubni dio Josipovca, Višnjevca, Pampasa, Tvrđavice, Podravlja, Donjeg Grada, Zelenog polja, Nemetina, Sarvaša i Klise) u vremenu od 27. lipnja do 03. srpnja 2016. godine, radi pravovremene i učinkovite provedbe tretmana u cilju zaštite pučanstva od zaraznih bolesti.

U rubnim dijelovima Grada i prostoru „zelenog pojasa“ tretiranje komaraca sa zemlje otežano je zbog nepristupačnosti i/ili nedostupnosti terena (bujna vegetacija, nedostupna dvorišta, „zeleni otoci“ unutar stambenih četvrti). Stoga je jedini preostali način odn. dopunska metoda suzbijanja komaraca upravo tretiranje iz zraka na način da se poveže sjeverni zeleni pojas s rubnim dijelovima naseljenog dijela Osijeka. Zbog opravdane zabrinutosti oko postojanja opasnosti od

značajnog povećanja broja komaraca a time i povećanja rizika prijenosa zaraznih bolesti, Grad Osijek je sukladno čl. 4. Pravilnika o letenju zrakoplova (Narodne novine 127/14) od Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo tražio odobrenje letova iznad naseljenog područja Grada i prigradskih naselja na visini od 100 m (što je ispod minimalne sigurne visine propisane Uredbom Europske Unije) a nužno za učinkovitost tretmana. Odgovor se iščekuje.

Slika 1. Aktivnost komaraca mjerena metodom "CDC-klopka uz suhi led kao atraktant"
[klik za uvećanje]


Ekspertni sustav kontrole komaraca vrlo pouzdano prognozira razvoj populacija komaraca u prostoru i vremenu. Dana 26. lipnja 2016. g. modelom je predviđeno postojanje ličinki komaraca i u inundacijama zapadno od Grada (Slika 2), a potom je isto na terenu potvrđeno i praćeno na dnevnoj osnovi. Pokretanje razvoja ličinki komaraca u tom području posljedica je povišenja vodostaja Drave koji je kod Osijeka dosegao vršnu vrijednost od +222 cm u proteklom razdoblju. Zbog toga ćemo za nekoliko dana imati novu najezdu komaraca, pri čemu će se aktualni problemi s brojnošću komaraca u Gradu Osijeku u sljedećem razdoblju nažalost povećati. Kako bi se gustoća „zapadne“ populacije komaraca prorijedila, odrađeni su kako larvicidni tretmani na području Halaševa, tako i adulticidni tretmani sa zemlje na području Retfale, Višnjevca i Josipovca (nalog br. 138) i tretmani iz zraka na području zelenog pojasa zapadnog dijela Grada (nalog br. 142) na dan 30. lipnja 2016. godine. Adulticidni tretmani na području sjevernog i istočnog dijela Grada biti će intenzivirani sukladno količini komaraca koji ulijeću u urbane zone Osijeka.

Slika 2. Predikcija gustoće populacija ličinki komaraca
[klik za uvećanje]


S obzirom na loše vremenske uvjete i probleme tehničke prirode, nalozi izdani u tjednu od 17.-24. lipnja nisu odrađeni u potpunosti prema naputku o datumu izvršenja, stoga su se s odgodom provodili prema prioritetnoj osnovi (brojnost komaraca navedenoga područja). U razdoblju od 25. lipnja do 01. srpnja 2016. godine izdana su 3 naloga (nalozi br. 140-142) koji se i provode prema naputku o datumu izvršenja. Svi izdani nalozi dostupni su na mrežnoj stranici: komarci.biologija.unios.hr/nalozi/.

Do sada su provedena tri aviotretmana komaraca, a planira ih se još u narednom razdoblju, posebno iznad Halaševa kako bi se spriječila disperzija novoizleglih komaraca prema Gradu.

Kontrola adulticidnog tretmana iz zraka (prema nalogu 142 izvršenog 30. lipnja 2016. godine) pokazala je učinkovitost u području naloga za tretiranje koja iznosi 71,54 % (Slika 3).

Slika 3. Procjena učinkovitosti tretmana komaraca iz zraka
[klik za uvećanje]


Prvi puta u ovoj sezoni potvrđeno je prisustvo jajašaca tigrastog komarca (Aedes albopictus) u ovipozicijskim klopkama na groblju u Čepinu. Sukladno tome, u pripremi je izdavanje naloga za tretiranje i kontrolu ove vrlo invazivne vrste komarca.

Napomena građanima da ukoliko uoče leglo komaraca ili vodu koja može postati leglom (plitka, stajaća vodena površina; voda u posudama, voda u odbačenim rabljenim automobilskim gumama i sl.), neka je uklone/isprazne ili se obrate nama na broj telefona: 031 399 916/911.

Tekst i foto: doc.dr.sc. Mirta Sudarić Bogojević

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65823
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.07.2016. 14:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pročitajte i ostale Facebook komentare

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: