
Danas je povijesni dan za
osječki Građevinski fakultet - svečano je
otvorena nova zgrada fakulteta smještena u kampusu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera.
Kako je u svojim uvodnim riječima naglasio dekan Građevinskog fakulteta
Damir Varevac, od svojeg osnutka 1976. godine kao tadašnja
Viša tehnička škola, Građevinski fakultet Osijek
nikada nije imao svoje prostore nego je bio smješten na nekoliko lokacija u gradu. To se promijenilo izgradnjom i današnjim otvorenjem nove zgrade u sklopu sveučilišnog kampusa.
Za novu zgradu Građevinskog fakulteta izdvojeno je
123 milijuna kuna iz državnog proračuna.
Riječ je o modernom i funkcionalnom prostoru po mjeri suvremenog studiranja neto korisne površine od gotovo
10.000 m2 koji se nalazi odmah do zgrade
Poljoprivrednog fakulteta.
A da ove dvije moderne zgrade
neće biti same u kampusu potvrdio je rektor osječkog Sveučilišta
Željko Turkalj najavivši skorašnju gradnju čak tri nove visokoškolske ustanove:
Pravnog, Elektro-tehničkog i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta. Okupljenima u prepunoj sali fakulteta obratili su se i gradonačelnik Osijeka
Ivica Vrkić i zamjenik župana Osječko-baranjske županije
Dragan Vulin, dok su se za ugodan glazbeni program pobrinule popularne osječke
Brevisice.
U podrumu i suterenu nove zgrade nalaze se
laboratoriji i tehnički prostori, u prizemlju
predavaonice, knjižnica i studentski prostori, na 1. katu je uprava fakulteta, a na 2. i 3. katu su
kabineti, predavaonice, crtaonice i ostali prostori. Nova zgrada sadrži i mnogo ugodnog prostora za studente, uključujući nekoliko atraktivnih otvorenih i zatvorenih terasa s cvijećem, a u njoj se nalazi i nekoliko apartmana za gostujuće profesore.
Najzanimljiviji dio zgrade studentima, profesorima, gostima i posjetiteljima ipak će biti suteren gdje se nalazi
antički arheološki lokalitet na kome je pronađen dio urbane strukture Murse (otisci rimske ceste s drenažom i ostacima građevina) te je odlučeno da se otkriveni lokalitet sačuva u okviru nove zgrade fakulteta. Preko arheoloških nalaza postavljena je ovješena prohodna čelična konstrukcija za pristup i kretanje posjetilaca i to sve skupa djeluje doista fascinantno.
Unutrašnjost zgrade tek je opremljena projektiranom
opremom i namještajem, a očekuje se da će se studenti i profesori useliti u novu zgradu kroz tjedan do dva.
Tekst i foto: Osijek031.com