Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvatski studenti najnezadovoljniji uvjetima studiranja u EU!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66171
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2016. 14:35 
Naslov:  Hrvatski studenti najnezadovoljniji uvjetima studiranja u EU!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema istraživanju Eurostudent V, hrvatski su studenti najnezadovoljniji uvjetima studiranja među kolegama iz 30 europskih zemalja. Naši su studenti uvjetima studiranja dali prosječnu ocjenu 3, što je među najnižim ocjenama od svih zemalja koje su sudjelovale u istraživanju.

Drugo po redu istraživanje Eurostudent u kojem sudjeluje Hrvatska provedeno je sredinom 2014. godine metodom upitnika na uzorku od 2.551 studenta. Eurostudent je istraživanje o kvaliteti studentskog života i ekonomskim uvjetima studiranja koje se provodi u više od 30 europskih zemalja. Istraživanje je ujedno i najveće europsko istraživanje o kvaliteti studentskog standarda čiji je cilj dobiti empirijske uvide u životne uvjete studenata u pogledu obrazovnih iskustava, smještaja, prehrane, troškova studija, međunarodne mobilnosti i mogućih prepreka za uspješno završavanje studija.

Istraživanje je pokušalo dati odgovor na pitanje: Kako je danas studirati u Hrvatskoj? Prema rezultatima istraživanja, ukupni troškovi jedne godine studiranja iznose 30.834 kune. Čak 88% studenata uglavnom financiraju roditelji, što je u odnosu na prethodno istraživanje iz 2010. velik porast jer je tada 82% studenata bilo na roditeljskoj „grbi“ što pokazuje kako teret studiranja sve više pada na leđa obitelji.

Njih 44% ima plaćeni povremeni ili stalan posao u prosječnom iznosu od 2.635 kuna mjesečno, dok 23% studenata prima stipendije u prosječnom iznosu od 950 kn mjesečno koje dobivaju od jedinica lokalne samouprave, ministarstava ili samih visokih učilišta. Plaćene poslove tijekom studija najčešće obavljaju studenti stručnih studija te izvanredni studenti.

Kada je o smještaju riječ, u Hrvatskoj je tek 8% studenata smješteno u studentskim domovima, dok njih točno polovica, 50%, živi s roditeljima, a 42% studenata unajmljuje stanove. I ovdje se vide rezultati krize koja trese naše društvo jer je 2010. 45% studenata živjelo s roditeljima.

Od ostalih zanimljivih podataka iz istraživanja, žene čine većinu studenata (56%). Točno polovica studenata u Hrvatskoj upisuje studij s 18 godina, dok njih 36% upisuje studij s 19 godina. Ukupno 46% studenata dolazi iz obitelji gdje je barem jedan roditelj visokoobrazovan, a 51% iz obitelji gdje barem jedan roditelj ima završenu srednju školu.

Ono što se može zaključiti po rezultatima istraživanja to je kako i dalje imamo ranjive skupine studenata koje imaju otežan pristup visokom obrazovanju te otežane uvjete kako bi mogli uspješno završiti studij, što se odnosi na studente čiji roditelji imaju niže razine obrazovanja i niža primanja, studente koji studij upisuju nakon 21. godine, studente s djecom, s invaliditetom, one koji su ranije završili srednje strukovne škole, studente koji rade uz studij te izvanredne studente i one sa stručnih studija.

Inače, na web stranici Eurostudenta upravo je u tijeku web anketa za projekt Eurostudent 6 na reprezentativnom uzorku od 36.000 redovitih ili izvanrednih studenata koji trenutačno studiraju na preddiplomskom, diplomskom ili integriranom studiju na javnim i privatnim visokim učilištima u Republici Hrvatskoj. Anketi se može pristupiti u razdoblju od 6. do 30. travnja, a rezultati će biti objavljeni do kraja ove godine.



Tekst: Osijek031.com

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: