Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Majstori, majstori...

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.01.2007. 19:37 
Naslov:  Majstori, majstori...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sud časti osnovan 2000. pri Hrvatskoj obrtničkoj komori ima značajnu ulogu u zaštiti digniteta hrvatskog obrta i potrošača, a koji kao nedržavni sud sudi članicama HOK-a zbog povrede dobrih poslovnih običaja u obavljanju obrta.

Dosadašnja iskustva govore kako se najveći broj prijava odnosio na lošu izvedbu radova ili nekvalitetno pruženu uslugu, neizvršavanje dogovorenih, a već plaćenih poslova i slično. U slučaju povreda dobrih poslovnih običaja i drugih povreda sud časti može izreći jednu od šest predviđenih mjera, od opomene do javnih opomena objavljenih na sjednici Skupštine Komore do objave u tisku, prijedloga za oduzimanje obrtnice od šest mjeseci do pet godina, oduzimanja prava na primanje naučnika od jedne do tri godine, zabrane obnašanja funkcija u tijelima komorskog sustava, pa do najstrože mjere - zabrane obavljanja djelatnosti od šest mjeseci do dvije godine.

Osnovni način rada suda je pokušati spor među strankama riješiti mirnim putem sklapanjem nagodbe u tzv. prethodnom postupku koji vodi tajnik suda, odnosno ovlašteni djelatnik. Ako među strankama ne dođe do nagodbe, postupak se nastavlja pred tročlanim sudskim vijećem. Pri županijskoj Obrtničkoj komori djeluje tročlano sudsko vijeće, na čelu kojeg je Alma Mehmedović, uz članove vijeća-obrtnike Stipu Vlahovića te Zdenka Ocelića.

- Nagodba se pokušava postići mirnim putem, a ako ne uspije, saziva se prvostupanjsko vijeće koje provodi postupak, kaže Blaženka Bogdan, tajnik županijske Obrtničke komore. Ročišta toga vijeća održavaju se pri područnoj komori, dok drugostupanjsko vijeće sudi u Zagrebu i to po žalbi na prvostupanjsku odluku, s tim da je presuda njihovog vijeća konačna.

- Trenutačno su u tijeku dva spora koja se odnose na slučajeve u kojima je, primjerice, obrtnik tužio obrtnika za povredu dobrih poslovnih običaja u obavljanju obrta, odnosno za nelojalnu konkurenciju. Uglavnom se žale korisnici usluga, najviše u djelatnosti graditeljstvu zbog nepoštovanja rokova, loše izvedenih radova ili više cijene od istaknute ponude. U postupku se ne plaća naknada, ali svaka od stranaka u postupku snosi vlastite troškove (svojih zastupnika ili vještaka). Ako nije postignuta nagodba, stranka se radi zaštite svojih prava može obratiti redovnom sudu, kaže Blaženka Bogdan.

Zvonko Digula, tajnik Udruženja obrtnika Osijek, podsjeća kako je prije konstituiranja HOK-a i razvoja instituta Suda časti, Udruženje obrtnika obavljalo poslove svojevrsnog vještačenja spora između korisnika usluge i obrtnika, ali vodeći računa i o zaštiti interesa obrtnika.

- Građani su se obraćali Udruženju obrtnika u slučajevima ako je naš član-obrtnik nešto nekorektno učinio. Kako obrtnik ne bi stekao lošu reputaciju, te kako bi izbjegao sudske troškove, predsjednik pojedine obrtničke Sekcije s još dva eminentna člana struke, obavili bi uvid u nastali spor te, praktički, obavili vještačenje. Takav pristup imao je, u pravilu, pozitivan učinak za sudionike spora. Primjerice, bilo je slučajeva kada su autolimari pregledali rad svojeg kolege zbog sumnje da u automobil nije ugrađen novi dio, ili da je, pak, riječ o nestručnoj ugradnji prozora u potkrovljima. Iskustva govore kako je do sada najviše problema bilo u građevinskoj djelatnosti i autostruci, upozorava Digula, napominjući kako je broj građana koji su se obraćali Udruženju obrtnika bio zanemariv. Podsjeća kako se sadašnji postupak mirenja provodi prema točno utvrđenim pravilima koja vrijede i za poslovne odnose na relaciji obrtnik-obrtnik.

Centar za mirenje

Pri HOK-u je osnovan i Centar za mirenje, koji pruža usluge posredovanja, odnosno mirnog rješavanja sporova. Alternativno rješavanje sporova medijacijom (mirenjem) pruža se članovima Komore i njihovim poslovnim partnerima u svim vrstama sporova u kojima je mirenje dozvoljeno, a u skladu sa Zakonom o mirenju. U planu je osnivanje četiri regionalna centra za mirenje, te se može očekivati da će jedan od njih biti i u Osijeku.

Autor: Lj. Kovačević/Glas-Slavonije.hr


Anonymous, kakva su Vaša iskustva s majstorima? Želite li nekoga pohvaliti, pokuditi?

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SmokeY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 371
Lokacija: Mece
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2007. 11:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja se drzim obiteljskog obrt sto u principu znaci... Tetak zaduzen za vodu, Lega mi parketar, imam svog majstora koji mi popravlja voznu kantu, od brata punac rastura sa namjestajem a i vecina se razumije u gradjevinarstvo stoga vecinu sam pokrio ali svakako podrzavam obrt kao posao u kojem moras dati dio sebe odnosno dokaz zasto postojis
i koja je tvoja svrha. Neke stvari se ne daju fusariti. Grijanje, pvc prozori, postavljanje parketa, plocica, klime, el. instalacije pa cak imam obraza reci da ti i dobar moler treba. Uglavnom ako platis skuplje ne mora znaciti da ces dobiti bolje. Po mojoj pretpostavci mislim da oni koji nabijaju cijene misle samo o zaradi a posao rade preko one stvari. Covjek koji radi za manje ce se bolje potruditi da napravi posao kako spada jer mu je svaka dobra preporuka jedan korak blize usavrsavanju.

_________________
People that scan away messages for entertainment are pathetic. Let me know if you find any good ones.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2007. 15:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

......uglavnom majstori idu uz neku preporuku....od nekog koga poznam....tako da nikad nemam problema sa majstorima.......al opcenito rijetko trebam nekog majstora...jer uglavnom sve sam napravim......

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.01.2007. 15:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar to nije bolesno, zašto onda prigovaramo kada druge specijalnosti i struke fušaju.
Kako bi bilo kada bi vozački polagali kod ljudi na fuš, ili išli kod zubara koji fuša, ili radili putovnicu kod fuš šalteruše i slično.
Na taj način povećavamo nezaposlenost, jer se tvrtkama koje se tim poslovima bave oduzimamo posao. Onda se pitamo zašto cvjeta siva ekonomija.
U razvijenim zemljama ne smiješ ni žarulju zamjeniti sam, ako nisi kvalificiran za to, u protivnom u slučaju požara osiguranje ti ne pokriva štetu.
Tako je kod nas sa novim autima, pa jel odvezao neko auto pod garancijom kod nekog "majstora".
A o kvaliteti pružene usluge u ovlaštenim tvrtkama bi se dalo porazgovarati al na nekom drugom topicu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SmokeY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 371
Lokacija: Mece
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.01.2007. 16:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la: ›
U razvijenim zemljama ne smiješ ni žarulju zamjeniti sam


Alo, o kojoj mi to zemlji sad pricamo???
Sve se zna i sve je dobro poznato. Ja necu potrositi 10-20 godina svog zivota placajuci kredit za neke poslove koje mogu sam napraviti.
Nitko nije tjerao te firme da krenu fusariti nego grabe previse posla koje ne stignu na vrijeme napraviti pa onda pokusavaju stici dead line ne bi li zavrsili radove u zakazanom roku a poslije se vidi gdje se to radilo "nabrzaka".

Ako malo vidis te razvijene zemlje "Ameriku npr." i njihov nacin razmisljanja, vidjet ces da vecina ni ne zna promijeniti zarulju, zapravo ne znaju nista osim svoje struke. Ucis jednu stvar i to ces raditi do kraja zivota. Pa najveci obrtnici dolaze iz manjih zemalja gdje nema industrijalizacije, robotike itd. Mislim, ovo sa fusarenjem kod doktora je bezveze, pa normalno da cu otici kod specijaliste za granu koja mi treba, tu se necu zajebavati a sto se tice auta sta mi znaci majstor kad je sve racunalno povezano i sta on ima znati o popravcima. Zato vozim golfa (83) i uvijek cu ga vozit kod majstora dok god ne kupim nesto suvremenije. Imam potpuno povjerenje u nekolicinu ljudi koji me nece opljackati nego ce mi to napraviti kao usluga usluzi. Dajte mi placu od 15000 Kn pa onda mozemo pricati o cvjetanju sive ekonomije

_________________
People that scan away messages for entertainment are pathetic. Let me know if you find any good ones.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vlale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 392
Lokacija: os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.01.2007. 18:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

uf...ja sam već opisala svoje "krasno" iskustvo s "majstorima", odnosno firmom Dvor-plast koji su mi došli preko preporuke (očito me ta žena mrzi), ali su mi uništili i stan i sve okolo...kreteni nespsobni koji nisu ni šarafciger imali sa sobom...stvarno mi je žao što im nisam pozvala policiju da ih izbaci iz mog stana jer nisu htjeli prestati uništavati niti otići...i sad su mi nedavno poslali pismo da će me tužiti jer im nakraju nisam platila cijeli iznos zbog štete koju su napravili, a za što sam morala angažirati druge majstore koji su mi popravili to što su oni fušarili (čitaj uništili)
fuj majstori

_________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.01.2007. 1:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ smokey pa za 15 000 kn moras mnogo raditi, zašto bi ti neko dao tu lovu?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.01.2007. 7:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la: ›
@ smokey pa za 15 000 kn moras mnogo raditi, zašto bi ti neko dao tu lovu?
A zasto mislis da se zove smokey... osijek031.com smile

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.01.2007. 7:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la: ›
@ smokey pa za 15 000 kn moras mnogo raditi, zašto bi ti neko dao tu lovu?


oni koji imaju 15000 i više obično ne rade baš previše, samo dobiju.....

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.01.2007. 7:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
[oni koji imaju 15000 i više obično ne rade baš previše, samo dobiju.....
Osobno iskustvo? Vise puta si na forumu pa mi je doslo pitanje na pamet. Zelim znati kako (ne)radnicka elita zivi.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.01.2007. 8:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, baš sam ja elita..... Razz

Naša elita se bavi trošenjem a ne zarađivanjem. "Društveno uređenje" je takvo, ali to je posebna tema.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.01.2007. 14:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: › Osobno iskustvo? Vise puta si na forumu pa mi je doslo pitanje na pamet. Zelim znati kako (ne)radnicka elita zivi.


Lijepo. Zive na grbaci stoke sitnog zuba i sve brojnije armije malih privatnih poduzetnika koji podmecu ledja i sljakaju k'o mravi 22 sata dnevno.

No, vratimo se na majstore.

Postoji par generickih pravila za majstore koje mnogi cesto previde, uglavnom zbog brzine dogovaranja posla.

- Nikada, ali nikada i opet nikada ne placati unaprijed. Jos jednom procitati proslu recenicu. I jos jednom... i jos jednom... i jos jednom. Naime, ne postoji veca gamad (cast iznimkama, ako postoje) od majstora, koja ce 'ladno ignorirati pozive, molbe. Ako ste se zajebali, potrudite se saznati sto vise osobnih detalja o majstoru i onda ga nazivati kuci, kod blize rodbine, na pravi posao, gdje god stignete. To je jedini nacin kako ce se majsor javiti na telefon.

- Ako mu niste sve platili i niste zadovoljni ucinjenim - nemojte platiti ostatak para dok sve ne napravi onako kako je dogovoreno. Ako se i budu prijetio pizdama materinama - zapamtite da je on ucinio jednak porezni prekrsaj. Zapravo, posljedice po njega mogu biti kobnije.

- Ako se radi o vecoj svoti novca, razmislite zelite li placati majstora na crnjka, buduci da racuni za adaptacije i sl. mogu posluziti pri prijavi poreza (vise detalja o povratu poreza na http://www.google.hr/search?hl=hr&q=prijava+poreza ) ...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daniel-202
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1030
Lokacija: Graceland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.01.2007. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
debeli je napisao/la: ›
@ smokey pa za 15 000 kn moras mnogo raditi, zašto bi ti neko dao tu lovu?


oni koji imaju 15000 i više obično ne rade baš previše, samo dobiju.....


Istina, znam dosta ljudi koji imaju plaću po 16 000 kn jer rade na carini u Osijeku. a u biti skoro i nište ne rade, što bi mogao reći da to i nije zarađen novac nego jednostavno dobijen...

_________________
"Neki ljudi tapkaju nogama, neki pucketaju prstima a neki se njišu naprijed - nazad. Ja samo sve to radim odjednom, valjda..."
Elvis Presley, 1956.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.01.2007. 21:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A što tebe spriječava da se zaposliš na carini ?
A to je osobni dohodak , koji je čovjek zaradio a ne džeparac (gdje je štakor) hihihi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: