Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječki kalendar: 26. svibnja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.05.2015. 12:10 
Naslov:  Osječki kalendar: 26. svibnja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na današnji dan 1869.g. se postavio kamen temeljac za izgradnju gornjogradske sinagoge u Županijskoj ulici. Potreba za izgradnjom židovske bogomolje se javila zbog velikoga rasta broja židovskih vjernika u Osijeku sredinom 19.st. Izgrađena je u stilu ranog historicizma po arhitektonskom planu Theodora Sterna, a realizator izgradnje je bio Alois Flambach. Naknadno se navode podaci o rekonstrukciji krovišta za 1897. te nadogradnji prema projektima između 1924. i 1929. godine. Sinagoga je spaljena 1941. godine prilikom nacističke okupacije grada, a njeni ostaci su uklonjeni 1950.g. Na njenom mjestu je danas privatna kuća s poslovnim prostorom u prizemlju te spomen-obilježjem na gornjogradsku sinagogu u obliku Davidove zvijezde.

Gornji grad će postati središte Osijeka sredinom 19.st., kada mu raste broj funkcija i broj stanovnika. Također, ugled i značaj mu rastu izgradnjom reprezentativnih palača u središtu: zgrade Županije (1846.), zgrade Casina tj. današnjeg HNK (1866.) te gornjogradske sinagoge (1869.)

Jedan od razloga visine današnje konkatedrale u Osijeku (visinom od 94 metra je 4. građevina po visini u Hrvatskoj i jedina od 5 najviših izvan Zagreba) leži u nadmetanju biskupa Strossmayera sa Židovskom općinom u Osijeku, s ciljem da katolici kao većina u gradu dobiju veću i reprezentativniju građevinu. Sam Strossmayer je svojom intervencijom kod Namjesničkog vijeća 3 godine ranije spriječio izgradnju sinagoge na središnjem trgu, nasuprot barokne crkve sv. Petra i Pavla.

Osim gornjogradske, Osijek između 1901. i 1903. dobiva i donjogradsku sinagogu, koju je projektirao čuveni osječki arhitekt Hofbauer u stilu kasnog historicizma, pomiješanog s utjecajima neoromanike i maurskog stila. Ona je preživjela holokaust i zbog velikog opadanja broja židovskih vjernika u II. svjetskom ratu, 1976. prodana evangeličkoj zajednici. Oni će je 4 godine poslije preurediti u pentekostnu crkvu, ali uz zadržavanje izvornog izgleda te židovskih obilježja.

Prema zadnjem popisu stanovništva (2011.) u Hrvatskoj živi 576 Židova, od toga 26 u Osječko-baranjskoj županiji. Danas na području grada imaju i 2 groblja: gornjogradsko uz ulicu sv. Leopolda Bogdana Mandića te na Bikari u kompleksu nekoliko grobalja.



Tekst: Tin Kovačević
Foto: Jasna Ćirić/Elmundosefarad




Tin Kovačević je rođen 1982. u Osijeku gdje i sada živi. Završava studij geografije i sociologije na Sveučilištu u Zadru te od 2006. neprekinuto radi u struci kao profesor mnogih predmeta u Osijeku i okolici. 2013. na Ekonomskom fakultetu u Osijeku stječe zvanje licenciranog turističkog vodiča za istočnu Hrvatsku te počinje aktivno raditi na samostalnim projektima i šetnjama. To je vrlo brzo prepoznala udruga za turizam i promicanje kulture putovanja „Putovanja Slavonijom“, čiji je ponosni član od iste godine. Čitatelji portala Osijek031 mogu autora upoznati kroz njegov 5. Autorski projekt Osječki kalendar.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: