Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Liječeni cinik: Vrh piramide

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65757
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.05.2015. 20:02 
Naslov:  Liječeni cinik: Vrh piramide
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ima ih na puno više mjesta nego se misli, jer ljudi odmah pomisle naravno na egipatske, no ima ih i u Srednjoj Americi, Indiji, pa čak i u Kini...pa i u Bosni. Što uopće nije iznenađenje, jer u Bosni ima svega i može se naći sve. Od kaleža Isusa Krista, poznatiji kao Sveti gral, pa sve dijelova za space shuttle. Samo čekam kada ću ugledati oglas u novinama tipa: Prodajem lijevi potisnik i stabilizator za Apollo 13, linija B2 redizajn, 2006 godina, nove karike i ventili. Prešao samo 3 miliona kilometara, redovno servisiran, može se pogledati u Zavidovićima. Kafana kod Mehe.

Zašto sam spomenuo piramide? Zato jer su puno zanimljivije nego što se misli. Ljudi uglavnom vide samo onu povijesnu stranu, drevni Egipat, faraone, kulturu, civilizaciju. I to je sasvim u redu, zapravo jako lijepo. No, meni je nešto drugo zapelo za oko. Nedavno sam gledao dokumentarac na Historyu, ili Discoveryu...ne znam više gdje, uglavnom na nekom programu koji završava sa ..ry, o tome kako nitko danas nema blagog pojma kako su piramide izgrađene! Najveći i najpametniji umovi svijeta iz područja povijesti, arhitekture, građevine i slično su se okupili u jednoj velikoj prostoriji s puno olovaka, ravnala, kutomjera, računala i kalkulatora da bi pokušali otkriti proces gradnje egipatskih piramida. Većina ljudi bi rekla, pa što je tu toliko čudno? Puno toga, ali stvarno puno toga. Proces izgradnje piramida još je uvijek veliki misterij. Ako se uzme u obzir samo jedna sitnica da najveća dizalica koju mi danas, u modernom dobu, imamo može podići nekih 100 tona, možda malo više, a jedan jedini kameni blok piramide teži oko 500 do 1000 tona, onda je stvar već puno jasnija. Drugo, kako su manevrirali tolikim teretom jednom kad su ga podigli?? Znači, digneš tisuću tona u zrak i sad treba to okrenuti, pomjeriti lijevo, desno, naprijed, natrag da bi sve sjelo na svoje mjesto. S tim da stari Egipćani nisu imali mehanizaciju, tehnologiju, motorne kranove i struju, već samo pijesak, užad (koja nije bila bogzna kako kvalitetna), drvo, vodu i ogromnu radnu snagu na raspolaganju...uglavnom robove, no opet...imali su ih na desetke tisuća.

Svi ti silni doktori znanosti, arhitekti i drugi znastvenici s velikim glavama i kvocijentom inteligencije većim od opsega struka Ante Đapića su grizli one olovke, znojili se, udarali po onom super računalu izvršavajući razno razne modele simulacije, računali, gledali rezultate pokusa, pa opet računali, pa onda opet grizli olovke, pa opet udarali po tom računalu unoseći neke nove podatke i varijable, da bi na kraju svega toga došli do jednog jedinog zaključka... Ne znamo! Zapravo nisu rekli da ne znaju, već da imaju razne teorije, jer znastvenici nikad neće reći da nešto ne znaju, već uvijek kažu da imaju teorije, ali ih još nisu uspjeli dokazati...dakle, prevedno na naš jezik, nemaju pojma.

Ali meni je puno zanimljvije da stari Egipćani nisu ostavili ama baš nikakav zapis o gradnji, mislim na detaljan zapis, stručni inženjerski zapisnik, gdje bi sve bilo jasno osmišljeno, isplanirano i objašnjeno što i kako će se raditi. Danas znamo skoro sve o Starom Egiptu, ljudima, kulturi, čak smo dešifrirali i njihovo pismo, znamo sve, ali o postupku gradnje piramida ne znamo baš ništa. Niti imamo bilo kakvu ideju o tome kako je to sve izgrađeno. Zapravo...sorry, imamo teorije koje tek treba dokazati. Očito je Egipćanima to bio mačji kašalj, jer ako nisu ostavili nikakve zapise o tome, znači da im nije bilo važno. Njima je to vjerovatno bilo kao nama danas betoniranje terase u dvorištu, ili slaganje ćevapa na roštilj.

Sad se vjerovatno pitate se koja je poanta svega ovoga?? Mi danas gledamo na svoju civilizaciju kao na vrh piramide...mi smo danas napredni, imamo tehnologiju o kojoj su Egipćani tada mogli samo sanjati, a njih, odnosno njihovu eru, smatarmo primitivnom i skoro barbarskom. No je li zaista tako?? Mislim da nije. Mislim da su ljudi u ono vrijeme bili daleko pametniji, sposobniji i inteligentniji nego današnji čovjek, općenito gledajući. Mislim da je situacija obrnuta i da je vrh piramide bio tada, a sve nakon toga je krenulo nizbrdo i da je današnji čovjek zapravo degradacija, a ne evolucija starih Egipćana. Jer kako drukčije objasniti činjenicu da uz svu moguću modernu tehnologiju, znanje i doktorate s Cambridgea, Sorbonne i slično, nismo u stanju otkriti nešto što je Egipćanima prije 5000 godina bilo toliko prirodno i jednostavno da se nisu čak potrudili toni zabilježiti za buduće generacije?! Što bi rekli naše komšije preko Dunava, prosto ko pasulj. E pa, baš to prosto ko pasulj je danas nama puno veća zagonetka nego poslati čovjeka na Mjesec, ali kad bi nekim čudom mogli putovati kroz vrijeme i dovesti jednog Egipćanina iz tog doba u našu sadašnjost i pitali ga da nam to otkrije, mislim da bi se on samo nasmijao, uzeo neki štap i u pijesku nam, za pet minuta, sve nacrtao i objasnio.





Tekst: Severus
Foto: Elena Sunček/Foto-arhiv031



Živimo u doba iskrivljene stvarnosti, poremećenih prioriteta, u kojem nam svakodnevno stotine i stotine terabajta točnih, netočnih i većinom besmislenih informacija siluju mozak i grade nam potpuno lažnu sliku realnosti od one u kojoj zaista svakodnevno živimo. U vremenu u kojem je apsurd općeprihvaćen način života, a zdrav razum ekstravagancija. Živimo u doba klikova, lajkova, šerova, fanova, pregleda...u kojem se svako postignuće mjeri beznačajnim brojkama koje na kraju ispadaju važnije od sadržaja iza tih brojki. Živimo u doba u kojem svatko ima nešto za reći, ali nitko nikoga ne sluša. U kojemu će ti prije pomoći potpuni stranac, nego najbolji prijatelj. U kojemu je lakše prihvatiti tuđe stavove i mišljenja, nego razviti svoje. U kojemu je kultura postala moda za pokazivanje, a moda kultura koja nam odgaja djecu. Ja nastojim govoriti u ime manjine koja se još nekako odupire ovoj iskrivljenoj stvarnosti...a na vama je da odlučite da li sam u pravu, ili ne?


Zadnja promjena: Redakcija 031; 18.02.2016. 14:15; ukupno mijenjano 2 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.06.2015. 0:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ U kojemu je kultura postala moda za pokazivanje, a moda kultura koja nam odgaja djecu.@

Nažalost... Crying or Very sad Crying or Very sad

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: