Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Toni Šarić, direktor DORF-a: Ove godine imamo dvije svjetske i jednu europsku premijeru!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65440
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.02.2015. 10:42 
Naslov:  Toni Šarić, direktor DORF-a: Ove godine imamo dvije svjetske i jednu europsku premijeru!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kroz točno dva tjedna počinje deveti DORF, festival dokumentarnog filma. Tim povodom popričali smo s Tonijem Šarićem, direktorom festivala.

Toni, što je novo na DORF-u?
Ovo je DORF broj devet, održava se od 12. do 15. ožujka i prvi je koji nema koncerata. Ja nemam ideju kako napraviti nešto da ti ljudi plate 40 kuna za upad i da to sve ima smisla. Druga važna stvar koju smo odlučili ove godine je uključiti i druge gradove. Pošto jako mali broj ljudi dolazi iz Vukovara i Osijeka u Vinkovce, onda idemo njima na noge. Doći ćemo im u goste u kino Urania i u Cinestar.

Hoće li se projekcije u Osijeku i Vukovaru održavati paralelno s projekcijama u Vinkulji?
Da, u isto vrijeme ide. Bit će samo tri filma, neki će biti samo u Vukovaru a neki samo u Osijeku i mislim da je ponuda dosta ujednačena. Želimo vidjeti kako će ljudi reagirati na projekcije u svome gradu i hoće li više ljudi dolaziti gledati filmove iako smo i do sada svake godine i u Vukovaru i u Osijeku radili reprize filmova s DORF-a.

Ipak, onaj tko želi vidjeti većinu filmova mora ići u Vinkovce. Ove godine imaš 30 filmova u ponudi.

Da, 14 u regionalnoj konkurenciji, 10 u međunarodnoj i 6 van konkurencije. Zanimljivo je da je ove godine stiglo čak devet prijava iz Poljske a do sada nismo imali niti jednu što znači da su Poljaci otkrili DORF ili je Poljska krenula u smjeru kao mi, da ima svoj HAVC koji malo forsira cijelu tu priču. Čak će i autori doći, ako je doista riječ o nekom ozbiljnijem poljskom filmskom iskoraku, nadam se da ćemo surađivati.

U usporedbi s prošlim godinama, taj broj od 30 filmova misliš da je dobar? Kako bi ocijenio ovogodišnju berbu u smislu kvalitete?

Super je baš zato što smo imali jako velik broj prijava. Digitalne prijave olakšavaju prijavljivanje, ne moraš više slati dvd-ove, to ubrzava cijelu priču ali s druge strane bude i dosta filmova sumnjive kvalitete koje autori šalju gdje god mogu. Zanimljivo je da ove godine imamo prvi animirani film na DORF-u, jedan sjajan animirani švicarski film. Dakle, povećala se kvaliteta filmova koji su se prijavili, jako mali broj filmova je tu na poziv, a imamo i jednu europsku premijeru, film „Morphine – putovanje snova“. To mi je baš luda priča. Zvao me neki dan Dana Colley, saksofonist benda, oni sad imaju bend Vapors Of Morphine, originalni bubnjar i saksofonist i našli su trećeg člana benda koji isto svira dvožičani bas i imaju dio repertoara autorski, a dio su obrade Morphine. Htjeli bi doći u Hrvatsku, prvo su pohvalili plakat i rekli da im sačuvam majicu. Oni prate ovaj film zato što je on i napravljen iz perspektive članova benda, za razliku od prošlog „Cure for Pain“ iz 2011. koji je bio više obiteljski film, priča o Marku Sandmanu, a ovaj sadrži mnoštvo arhivskih snimaka i stvari koje nikada do sada nisi mogao vidjeti na netu.

To je taj tvoj fanovski pristup, dovodiš filmove o bendovima čiji si i sam fan ali DORF je oduvijek imao i tu edukativnu crtu jer predstavlja bendove koji nisu poznati ili popularni širokim masama a svojom kvalitetom to zaslužuju. Jedan od takvih filmova je i onaj o kultnoj etiketi Stones Throw.

Je, sjajna priča oko indie hip hopa...Ima i film o bendu Scarce, to je bila prva polovica 90-ih, bend koji je objavio jedan odličan album na tragu tog nekog bučnijeg grunge/noise zvuka. Ja se sjećam tog benda kao indie bisera koji tek treba zasjati pravim sjajem, a dobili su čak 27 ponuda za objavljivanje albuma što je u to vrijeme bilo nezamislivo za jedan mali, nepoznat bend. Zanimljivo je da postoji velika baza fanova tog benda koji je objavio samo jedan album. Film će biti zanimljiv svima onima koji se žele prisjetiti tog vremena kada je takav zvuk bio vruća roba.

Kucamo na vrata zaboravljenih asova...

Otprilike. Tajna povijest rocka. Ajd' kad smo već kod indieja, ako se to može nazvati indie, odlična mi je priča o plakatima i o Neue Slowenische Kunstu, bitnom segmentu slovenske underground scene, i plakatnoj aferi što je izbila 1987. oko štafete mladosti. Film su napravila dva autora iz Zagreba i jako je uzbudljiva priča, iz današnje perspektive nevjerojatno subverzivna. Riječ je o plakatu koji je dizajnerski tim NSK-a napravio za natječaj za štafetu mladosti, plakat je pobijedio da bi se poslije otkrilo da je to zapravo bio jedan nacistički plakat u kojem su oni samo zamijenili simbole. Genijalna priča! Film je pre neki dan imao premijeru u Zagrebu, tako da će mu ovo biti drugo prikazivanje.


Dotakao si se filmova s regionalne scene koji konkuriraju za Grand Prix DORF-a. Koje bi filmove iz tog programa htio preporučiti?

Meni su super tri filma koja smo dobili iz Makedonije. Sve je bolja suradnja s Makedonijom, prošle godine smo imali predstavljanje na Cinedays, najvećem makedonskom festivalu i oni se tamo sve više uključuju, produkcija je sve bogatija i ponuda filmova je sve bolja. Odličan mi je film koji je Arsen Oremović snimio o Mateju Meštroviću, kratak film gdje je zanimljivo spojio priču o našem nekorištenju turističkih potencijala kroz priču o snimanju albuma u jednom dvorcu u Zagorju. Film je kratak i autor je uspio u pola sata sve ispričati i napraviti ga zanimljivim.

Imaš i film o Ipetu Ivandiću, bubnjaru Bijelog dugmeta, jel' se ti to pokušavaš ubaciti u vlak ponovnog interesa za Bijelim dugmetom? Box set, knjiga, Bregović dobija Porina za životno nedjelo...

Ipe je jedna skroz druga priča od Bijelog dugmeta. Cijela njegova biografija je strašno zanimljiva, trojica autora su sedam godina radili na filmu i sakupili su strašno mnogo materijala. Ovi dokumentarci o Dugmetu do sada bili su klasični televizijski filmovi, ovo je film o strašno tragičnoj priči i jako zanimljivom bubnjaru. To je film o čovjeku, ne o bendu. Iako smo naravno uvedeni kroz kontekst Bijelog dugmeta, Ipe je u prvom planu. Treba dokumentirati takve priče.

Imaš i jednu ekskluzivu, to će biti vasionska premijera na festivalu. O čemu je riječ?

Brankica Drašković je dobila prije dvije godine nagradu za razvoj scenarija glazbenog dokumentarca u iznosu od 10.000 kuna, koju dodjeljujemo s Klasik TV-om - za film „Maske“ o Slobodanu Tišmi, sjajnom novosadskom piscu, glazbeniku, autoru i čovjeku koji je uspostavio temelje cijele novosadske alternativne, indie scene. Snimanje se oduljilo, sve je išlo sporije nego što je Brankica htjela, ali javila mi je da je film završen i bit će premijerno prikazan u subotu 14. ožujka u 19 h, prije proglašenja pobjednika. Kad smo već kod te nagrade za scenarij, drago mi je što svake godine imamo sve više prijava, ove godine bilo ih je 11, i sve su kvalitetnije što daje mali osjećaj da se netko trudi snimati muzičke dokumentarce. Dario Bukovski, koji je prošle godine dobio nagradu, je pri kraju rada na svom filmu i radujem se što ćemo ga gledati iduće godine na DORF-u.

Inače, imamo 15 hrvatskih premijera ove godine. Bit će svjetska premijera filma o slovenskom bandu Mi2, svjetska premijera Brankičinog filma i evropska premijera filma o Morphine.


Rekao si da koncerata nema, ali bit će dosta zanimljivih popratnih sadržaja s naglaskom na promocije glazbenih knjiga.

Ove godine u žiriju je Krešimir Blažević, vlasnik knjižare Rockmark, specijalizirane knjižare za glazbene naslove, tu je i Lada Furlan Zaborac iz Bambi Molestersa koja je inače prevoditeljica i ona će predstaviti prvu autobiografiju Neila Younga. Tu je i Zdenko Franjić koji je dobio zasluženu nagradu za životno djelo i strašno mi je drago što ju je dobio u Vinkovcima, tako da će Zdenko doći sa svojim kovčežićem s genijalnim knjigama i albumima. Sve skupa će biti tri promocije knjiga, a sve tri će biti prenošene uživo online što se prošle godine pokazalo kao uspješan eksperiment.

Druga ekskluziva: Ante Perković neće stići na prvo predstavljanje pa će ga zamijeniti Dario Grgić i to mi je strašno drago jer jako cijenim njegov rad na Hombre fanzinu i općenito kako piše. Ante Perković i Dario Grgić, to je to!


Iako DORF nominalno počinje 12. ožujka, cijeli tjedan će se održavati kojekakvi eventi.

Da, već od ponedjeljka 9. ožujka krećemo s otvaranjem izložbe plakata Kornela Šepera kojeg se veže za zagrebački klub Močvara, svirao je u Šumski, Stampedo... On je tijekom godina skupio gomilu sjajnih plakata i ovo je prvi put da će se moći vidjeti jedan mali dio iz te njegove impresivne privatne kolekcije. Bit će 12 plakata, od Matakovićeve izložbe 1990. u Zagrebu, preko Sexe, Discipline kičme, uglavnom su to plakati od '85. do '95. Ukrasit ćemo Centar znanja tim njegovim prekrasnim plakatima. Bit će to podsjetnik na jedno sjajno i uzbudljivo vrijeme i vrlo zanimljivu scenu. To će biti izloženo svih sedam dana tijekom trajanja festivala.

DORF ima i jednu novinu ove godine a to su skrivene projekcije.

Da, vidjet ćemo kako će ljudi reagirati na taj mali eksperiment. Radi se o dvije projekcije, „Pannonian Challenge“ i „Bising“, film o eksperimentalnoj sceni u Indoneziji, odlični filmovi. Znači, zna se što se gleda ali se ne zna gdje se gleda, pa kako se bude približavalo vrijeme projekcija, mi ćemo preko društvenih mreža ostavljati tragove ekipi i navoditi ih na lokacije. Zanimljivo je da su to lokacije na kojima nema teorije da bi netko prikazivao filmove i to je osmišljeno tako da možeš tamo i jesti, družiti se, ekskluzivno uživanje... To će biti samo u Vinkovcima, ne u drugim gradovima pa ćemo vidjeti kako će ljudi reagirati; ako se to pokaže uspješnim, nagodinu ćemo povećati broj takvih tajnih projekcija.

Ti si najavljivao bolju suradnju s Klasik TV-om kao jednu novu platformu za prikazivanje filmova s DORF-a ali ja sam rijetko tamo viđao filmove s festivala. Više puta sam vidio da prikazuju starije naslove poput „Bože čuvaj Le Zbor“ ili „Dolgcajt“ još s prvog DORF-a, ali recentnijih filmova s DORF-a nema. Ili ih ja nisam vidio. U čemu je problem, hoće li ih biti?

Ja se nadam, suradnja traje, ima 5 filmova koje oni kroz godinu vrte. U tjednu pred DORF prikazat će se prošlogodišnji pobjednik, film o Damiru Avdiću. To je još jedna ekskluziva! Bit će prikazano pet filmova koji su prikazani na DORF-u. Inače, i film o Punčkama će biti šest mjeseci na MAX TV-u moguće pogledati. Polako to slažemo i nije to baš tako jednostavno kako izgleda sa strane. Ja se nadam da ćemo ove godine jedan ili dva filma uspjeti ugurati na HTV i na Klasik TV.

Koji su planovi za predstavljanje DORF-a diljem Hrvatske, regije ali i šire, počeo si se širiti...

Do sada je DORF bio u 69 gradova u osam godina, u prosjeku odradimo 20-ak gradova godišnje, u nekima smo redovni svake godine. I uvijek se pojavljuju neki novi, evo zvali su nas iz Bosanskog Broda tako da se nadam da ćemo to uspjeti napraviti u četvrtom mjescu, probati spojiti jedan vikend u Slavonskom i Bosanskom Brodu. DORF preko mostova! Probat ćemo malo dići i suradnju s Rockmarkom i drugim knjižarama jer sad ima jako puno knjiga na materinjim jezicima. Znaš kako je to super Dragan Kremer rekao: Na dobardanskim jezicima (smijeh).

Hvala ti i vidimo se u Vinkovcima!.

Više informacija možete pronaći na web stranici..





Tekst i foto: M.M./Osijek031.com

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: