Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pismo Osječanina u Dublinu : Hrabri umiru jednom, kukavice svaki dan…

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65696
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.02.2015. 21:41 
Naslov:  Pismo Osječanina u Dublinu : Hrabri umiru jednom, kukavice svaki dan…
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odluku o odlasku iz domaje donio sam još davno. Vrlo vjerojatno sam čekao kap da prelije čašu. Skupilo se gomila razloga tj razočaranja. No, za razliku od većine, onaj financijski bio mi je na zadnjem mjestu. Probudim se jedno jutro i po običaju kao i svako jutro do tad, ostao sam još neko vrijeme ležati blejeći u plafon. Valjda mi je to jutarnja rutina za skupljanje određenih misli ili samo probiranje onoga što je prolazilo kroz san, tko će ga znati.




Vladimire, bilo bi dosta hm?”, kažem sam sebi i u sljedećih 30 minuta imam jednosmjernu kartu London - Dublin. Zašto Dublin? - Nemam pojma. Vjerojatno ponukan pričama iz neke, tad već udaljene prošlosti, nekih prošlih generacija koji su invaziju na Dublin počeli još ranih 2000-ih kao potpuna ilegala. Dakako da sam imao puno poznanika za koje sam znao da su tamo, a nekima sam se i javio. Nikako sa idejom da mi nađu posao, smještaj ili što god, zanimalo me kako je njima tamo. Bilo je zanimljivo pročitati nekoliko potpuno suprotnih pogleda na život u istom mjestu. No, to je i poanta, svi smo različiti.

Čitajući neke obećavajuće blogove po netu, nisam mogao odoljeti a da ne podijelim iskustvo s potpuno suprotnog stajališta. Hodajući Dublinom, često imam osjećaj da sam ostao doma. Uistinu velika koncentracija ljudi s našeg govornog područja. Opet, ništa u usporedbi sa Brazilcima, Poljacima, Rumunjima, pripadnicima gotovo svih afričkih nacionalnosti.




Imaju li ljudi ikakvu pretpostavku što i gdje je Dublin?

Vidim da se većina povodi za nekima koji su došli i otišli, a da ideje nemaju kako bi to trebalo izgledati. Lako je doći, izvaditi PPSN (irska verzija OIB-a), pronaći kakav god posao za minimalac i čak pronaći donekle normalno mjesto za živjeti, no zbog čega ljudi dolaze baš ovamo? Zbog novca? Ima u svijetu puno boljih mjesta za zgrtanje para u prosječno obrazovanih, a kako je stvar krenula kod naših ljudi, krajnje neobrazovanih.

Branje jagoda u Norveškoj je bolje plaćeno od nekih prosječno plaćenih poslova u Dublinu. Ne bih se želio praviti pametan, no većina nema ni maglovitog pojma zašto je ovdje. Neki bi htjeli 3000 eura bez dana irskog radnog iskustva, neki bi ovdje štedjeli da u nekoj prigradskoj vukojebini u HR grade kuću trokatnicu, naravno da vide komšije, neki bi u pola Dublina radili balkanske tulume. Hej, zemljače, u gradu u kojem uisitnu možeš pronaći sve što ti padne na pamet, vi bi se i dalje grlili u kola i mirišali si znojne pazuhe!?

Prilika ima na sve strane i tko god dođe, s prosječnim poznavanjem engleskog jezika, ne bi mu trebao biti problem pronaći posao u prvih mjesec dana. Govorimo o no-brainer poslovima koji će za prvu ruku pokriti troškove življenja u skupom Dublinu, a uz to steći ćete određeno irsko radno iskustvo koje je obavezno da biste uopće razmotrili opciju napredovanja.

Meni je konkretno Irska jedna životna stepenica u kojoj sam si dokazao koliko je lagano skupiti kufer i otići negdje. Radim, živim, napredujem. Sretan sam. S jedne strane obavljam posao za jednu irsku kompaniju koji plaća račune, s druge, vikendima sve što sam u HR pokušavao više od 10 godina. Ljudi imaju sluha, putovali su, vidjeli su, doživjeli su i žele još. Žele drugačije. Naučio sam nešto iz grešaka u koracima koje sam radio, no i tako nikada nisam naučio ništa iz tuđih. Nisam siguran jel itko, ikada naučio nešto iz tuđih grešaka, no nevermind.

Dakle, Hrvati dragi, pored zdravih očiju, vi ste i dalje u većini slijepci, intelektualno zarobljeni unutar granica RH. Uopće vam ne zavidim, al' ste jeben trn u oku. Nepotrebno je milijun pitanja o kojekakvim strukama: “jel' se da pronaći”, “jel' bih mogao ja…”. Pa kako da ja znam bi li ti mogao išta? Nisam ti, niti ću ikada biti. Svi smo mi drugačiji i s drugačijim, već iscrtanim putevima. Želja za ciljem i spoznaja da ga imate taj put čini bržim ili sporijim. Hrabri umiru jednom, kukavice svaki dan…




Irci su gotovo kao i Hrvati. Država im je po mnogo čemu puno uređenija iako su oni sami po sebi puno neuredniji od nas. Uredno plaćaju obavljen rad, ne jer žele, već moraju. Uglavnom, promislite što biste htjeli ostvariti ovdje ili bilo gdje dalje i s tim stavom dođite ili nemojte. Ovaj grad nudi puno, ali duplo više traži. Kontakti i prijateljstva su vrlo lako ostvarivi, kao i suradnje. Ljudi iz 100 zemalja svijeta pogoduju takvoj atmosferi. Nema tu naših, vaših i njihovih. Interesi grupiraju ljude kao u bilo kojoj iole normalnoj sredini. Tako je oduvijek bilo. Jedino se rumunjski cigani i Poljaci grupiraju posebno.



Tekst: Vladimir Miller
Foto: cacan/arhiv031



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65696
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.02.2015. 22:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još Facebook komentara:

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Besmrtnik_Turms
Offline
Avatar

Ukupno postova: 151
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.02.2015. 8:03 
Naslov:  Re: Pismo Osječanina u Dublinu : Hrabri umiru jednom, kukavice svaki dan…
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rolling Eyes
Tekst na razini - vani je sve uljudan i divan svijet, a svi rvati stoka i primitivci -"grlili u kola i mirisali si znojne pazuhe"?! - ti Lega imaš težih problema s nekim kompleksima i sa stereotipima.
Dok nam iz Osijeka masovno odlaze ljudi jer ovdje od crvenih, plavih, crnih, žutih, duginih uhljeba ne mogu naci posao, vi objavite tekst o nekome Vladimiru koji odlazi van jer se ide malo zajebavat. Mogli ste onda objaviti i neke tekstove studenata sa njihovih apsolventskih putovanja Rolling Eyes Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.02.2015. 9:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pismo Anakonde u Coventry, UK:
-dobro je
-ima posla, ponajvise "no-brain for cheap labour", satnica je svuda ista i krece se oko 6,5 - 7 funti
-poslodavci placaju
-NIN broj (engleski OIB) cekas 6 tjedana
-osim "rumunjskih cigana", postoje i normalni Rumunji koji je bore za funtu isto kao i mi rvati.....i da, navedeni se drze u grupama, za razliku od rvata koji izbjegavaju jedni druge
-Britanija je uredjena zemlja

....eto, i ja sam literarno kreativna bila jutros.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.02.2015. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odlazak mladih velika je tragedija dakle prljavština u gradu nezdrava sredina bolesno društvo da bi mladi ljudi imali budućnost na ovim prostorima. Nije lako ,i nije redu napustiti domovinu svoj grad rodbinu prijatelje zbog nesposobnjakovića koji vladaju dugi niz godina samo za osobnu korist. Dakle sve dok ima imalo interesa -koristi vladajuće nesposobne ekipe će i dalje crpiti ovaj narod. No svatko ima pravo izabrati svoj put odlazak i ne znači da je pobjegulja- dakle opasni su za društvo vele-domoljubi- pobjegulje koji su opljačkali svoje građane svoj narod.Postoji ona narodna Domovina je tamo gdje ti je dobro ,koja ti nešto pruža gdje se dobro osjećaš . Mladi ljudi . mlade generacije bi se trebale udružiti i boriti se protiv prljavštine u kojoj žive svima nam je poznato kakva se pljačka desila u gradu i ovim prostorima . Dakle nemojte odlaziti borite se smijenite nesposobnjakoviće koji dugi niz godina prodaju maglu i koji su uništili gospodarstvo i budućnost mladih ..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.02.2015. 11:02 
Naslov:  Re: Pismo Osječanina u Dublinu : Hrabri umiru jednom, kukavice svaki dan…
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To je zapravo mjerilo zaostalosti kad se pokaže koliko neka odrasla osoba ne shvaća da mediji imaju dvojaku ulogu: osim onu o informiranju, uloga im je i dezinformirati ljude tj. držati uvijek jedan dio ljudi u određenom ropstvu. Svaka država ima potrebu za robovima, bilo da je Irska, Hrvatska ili neka treća.

Zašto Hrvati ne idu brati jagode u Norvešku nego ipak odlaze u Irsku? Zato što ne znaju da se do realne slike najefikasnije dolazi usmenom predajom. Onaj tko se redovito raspituje među ljudima o poslovima u inozemstvu uvijek će bolje proći u životu nego da zanemari poznanstva i medijima prepusti da mu farbaju nebo.

Za kraj jedna sitnica: nemogućnost razlikovanja cigana od Rumunja još je jedan primjer zatucanosti. Bez obzira što ima pregršt Rumunja na prestižnim fakultetima na zapadu, prosječni Hrvat stalno ima tu naviku da Rumunje gura među cigane.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.02.2015. 16:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....i da, zaboravih nadometnuti (kad smo vec kod hrabrosti i kukavica, jel'te..) - potrebno je imati puno veca muda za otici raditi u Britaniju obzirom na restrikcije, nego u Irsku.....(posebna napomena dusebriznicima: nemojte preispitivati moja muda, njihova je velicina dokazana na nekim drugim bojnim poljima).....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gladnikruha
Offline
Avatar

Ukupno postova: 213
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 23.02.2015. 21:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svi ćete vi gibati iz Osijeka ako Glavaš ponovo dođe na vlast...Razguzit će i ovo malo industrije što je ostalo,a njegov sin Filip će biti u 5 nadzornih odbora i dalje...

FUJ!

_________________
Ako još ima pravde, tada se nemam čega bojati. Ako je nema, znači da se boje oni koje hoće moju glavu.
Georges Danton
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: