Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Donacija Amige 500 ili kako je Amiga 500 došla u Centar tehničke kulture Osijek

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65848
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.12.2014. 18:26 
Naslov:  Donacija Amige 500 ili kako je Amiga 500 došla u Centar tehničke kulture Osijek
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U ovo predblagdansko vrijeme Centar tehničke kulture Osijek/ZTKGO je dobio poklon. Dijelić prošlosti. Gospodin Mario Breskovac je donirao Amigu 500. Ovo je njegova priča kako je donirana Amiga 500 pronašla svoj put do njega a od njega do nas.

„Bilo je to godine 1985. Amiga se nije mogla sluzbeno nabaviti u Jugoslaviji nego se moralo po nju na "Zapad" - najčešće Njemačka jer je bila puna "gastarbajtera" iz Hrvatske. Imao sam sreće što su mi roditelji uvijek bili zainteresirani za ulaganje u svoju djecu i njihovo znanje pa su, iako nas je bilo sedmero djece, uvijek našli koju kunu "viška" da nam priušte "igračke za razvijanje modernih skilova", kako bi se to danas reklo.



Otac je imao prijatelja koji je imao "vezu" u Njemačkoj i zamolio ga je da provjeri cijenu te tako hvaljne Amige jer je moj stari Schneider CPC 464 bio polako već "out". Umjesto da prijatelj komunicira "1000 DEM i tvoja je", javio je mome ocu "Stigla je, dođi po nju." Cijeli set - Amiga 500, monitor - u boji (!), dva miša (!), i joystick! To je moga oca stavilo u prilično nezgodnu situaciju jer je tada 1000 DEM bila cijela odlična plaća. A sve to samo na upit - kolika je cijena?



Danas sam ja završio Pedagoški fakultet, smjer Matematika i informatika i cijeloga se života bavim informatikom i svime oko nje. A ta Amiga igrala je prilično bitnu ulogu u mome životu - učenje programiranja, prve slike u programu za crtanje, prve kompozicije u programu za glazbu, ... Lijepo je imati roditelje (ali i brata i sestre) koji odustanu od svojih ugoda i ulože u svoju djecu. Ja imam tu sreću i Božji blagoslov koji nas prati.

A doniranje me je usrećilo jer će mladi inteligentni i tehnički talentirani ljudi osjetiti pod prstima preteču današnjih iPhoneova i Windowsa. Kao što je to rekao mladi intelektualac koji je nosio Amigu u prostorije Doma tehnike - "Wow - nosim u rukama dio povijesti".“

Zahvaljujemo gospodinu Mariu na donaciji, koja će biti poticaj mlađim generacijama da se zainteresiraju za početke današnje računalne tehnologije. Naime, mi je nemamo namjeru spremiti u izlog našeg Informatičkog muzeja, već je aktivirati da mlađi polaznici vide kako je to nekada izgledalo, a oni hrabriji će se moći okušati u igricama protiv onih koji su odrasli uz te igrice ili mlađi koji su ih naknadno otkrili. Da vidimo tko je bolji; mladost ili iskustvo.



Tekst: Nataša Dorić i Mario Breskovac
Foto: Filip Kos

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: