Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



GOGO: Zabrinjavajuće stanje na osječkom odlagalištu otpada

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.11.2014. 15:55 
Naslov:  GOGO: Zabrinjavajuće stanje na osječkom odlagalištu otpada
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naknadno primljeni rezultati analiza vode dodatno povećavaju zabrinutost jer se pokazalo kako upozoravajuće vrijednosti analize iz 2013. nisu bile usamljeni slučaj. Jednako zabrinjava što gradska uprava nakon katastrofalnih rezultata analize iz 2013. nije poduzela baš ništa. Posebno je porazna činjenica da je nova analiza provedena tek u kolovozu 2014. pri čemu razina žive u podzemnim vodama nije niti utvrđivana. Nakon nastupa predstavnika Grada Osijeka, a s obzirom na prikazane rezultate, nameće se pitanje je li u ovom trenutku gradska uprava Grada Osijeka dio problema ili dio rješenja odlagališta Lončarica Velika.

Vijećnici Građanske opcije Grada Osijeka reagirali su na pritužbe stanovnika Industrijske četvrti koje ukazuju na mogućost negativnog utjecaja na okoliš odlagališta otpada “Lončarica Velika“ i upoznali javnost sa zabrinjavajućim rezultatima mjerenja kakvoće vode na odlagalištu. Istodobno naši vijećnici su se obratili gradonačelniku Ivanu Vrkiću i pozvali ga da gradska uprava iznese činjenice i odgovori građanima je li izvedba odlagališta u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima RH o očuvanju okoliša i zaštite zdravlja ljudi. Isto tako, gradonačelniku je upućeno pitanje provode li se sustavna mjerenja o utjecaju odlagališta na okoliš i koji su rezultati mjerenja.



Usmene izjave predstavnika Grada Osijeka na održanoj konferenciji za novinare išle su u smjeru kako je analiza iz 2013. godine izdvojeni slučaj te kako ranije analize nisu pokazale visoke koncentracije teških metala u vodi.

Nažalost dokumentacija koja nam je dostavljena iz gradske uprave demantira njihove izjave i pokazuje upravo suprotno. Od stane Grada Osijeka primili smo pisano očitovanje, te su nam dostavljeni rezultati analize uzoraka vode sa odlagališta. Najvažniji rezultati kojima raspolažemo za razdoblje od 2011. do 2014. godine odnose se na analize uzoraka podzemne vode iz piezometra. Točnije, uzorkovanje i analiza vode je provedena u ožujku 2011., svibnju 2012. godine, zatim u veljači 2013. godine i u kolovozu 2014. godine. Analiza vode u 2011., 2012. i 2013. godini provedena je od strane laboratorija tvrtke Vodovod Osijek d.o.o., a u 2014. godini analiza vode je provedena od strane laboratorija Hidro.Lab. d.o.o. u Rijeci. Pri tome je za tumačenje rezultata analize laboratorij u Osijeku primijenio Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (NN 47/08 ), a laboratorij u Rijeci Pravilnik o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda (NN 80/13). Smatramo kako je postupak laboratorija u Osijeku bitno ispravniji budući da Pravilnik o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda definira kakvoću otpadnih voda, a ne podzemnih voda. Nadalje, Pravilnik se odnosi na kakvoću tehnoloških otpadnih voda prije ispuštanja u javnu odvodnju ili sabirne jame.
Dakle, rezultati analize podzemne vode ukazuju da je u 2012. godini koncentracija olova bila 99 puta iznad maksimalno dopuštenih koncentracija (MDK), u 2013. godini 72 puta iznad MDK, a u 2014. godini 9 puta iznad MDK sukladno Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (NN 47/08 ). Koncentracija žive u 2013. godini bila je 4 puta iznad MDK prema spomenutom Pravilniku, a u 2014. godini nije provedena analiza koncentracije žive u podzemnim vodama. Također, u 2014. godini nije provedena analiza kakvoće procijedih voda iako za to postoji obaveza. Nadalje, analize podzemne vode u tri godine ukazuju na prisutnost koliformnih i enterokoknih bakterija koje su indikatori fekalnog onečišćenja vode.
Prema tome, rezultati ovlaštenih laboratorija obzirom na trogodišnji kontinuitet ponavljanja upućuju na ozbiljnost stanja. Međutim, u ovom trenutku ne postoje podaci o prostornom opsegu ovakvog ekološkog opterećenja okoliša. Kako bi se utvrdile činjenice i definirao opseg opterećenja okoliša, pozivamo nadležne institucije da pod hitno utvrde stanje vode i tla u okolici odlagališta.

Nama nikad nije bio cilj bez razloga dizati paniku ali po svemu sudeći imamo razloge za veliku zabrinutost. Međutim naša zabrinutost je dodatno povećana jer se pokazalo kako upozoravajući rezultati analize iz 2013. nisu bili usamljeni slučaj. Jednako nas zabrinjava što gradska uprava nakon katastrofalnih rezultata analize iz 2013. nije poduzela baš ništa. Posebno je porazna činjenica da je nova analiza provedena tek u kolovozu 2014. pri čemu razina žive u podzemnim vodama nije niti utvrđivana.

Smatramo kako se ovdje radi o kontinuiranoj nebrizi više gradskih administracija koje su rezultirale potencijalnom opasnošću po zdravlje građana.

Posebno nas brinu izjave kako je živa u podzemnim vodama “samo 4 puta povećana”. Da prevedemo u postotke, to je 400 posto.

Argument kako nas odlagalište otpada sada košta 182 kune, a da bi nas nova lokacija koštala 700 kuna za nas je skandalozna. Pokušava li gradska administracija odrediti cijenu zdravlja građana?

Nakon nastupa predstavnika Grada Osijeka, a s obzirom na prikazane rezultate, nameće se pitanje je li u ovom trenutku gradska uprava Grada Osijeka dio problema ili dio rješenja odlagališta Lončarica Velika.


Ovim putem pozivamo na konsenzus svih političkih aktera jer smatramo da je u ovom trenutku rješavanje problema odlagališta otpada prioritetni zadatak osječke politike .

Kao vijećnici Gradskog vijeća tražimo da se tema odlagališta Lončarica Velika uvrsti na sljedeću sjednicu Gradskog vijeća koja će se održati 14.11.2014.. To je nužno kako bi svi gradski vijećnici dobili informaciju o stanju na odlagalištu te mogućim rješenjima ovog velikog problema.

Nakon nastupa predstavnika Grada Osijeka, a s obzirom na prikazane rezultate, nameće se pitanje je li u ovom trenutku gradska uprava Grada Osijeka dio problema ili dio rješenja odlagališta Lončarica Velika.


Vijećnici Gradskog vijeća Grada Osijeka, Miroslav Šimić i Miroslav Vanek







Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: