Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od 5. kolovoza biciklisti sa slušalicama u ušima i koji razgovaraju na mobitel u vožnji kažnjavaju se s 500 kuna!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65847
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2014. 13:24 
Naslov:  Od 5. kolovoza biciklisti sa slušalicama u ušima i koji razgovaraju na mobitel u vožnji kažnjavaju s
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[09.08.2014.] Od 5. kolovoza biciklisti koji razgovaraju na mobitel u vožnji kažnjavaju se s 500 kuna!


Dana 5. kolovoza stupaju na snagu izmjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama biciklisti uočeni sa slušalicama u ušima i oni koji razgovaraju na mobitel tijekom vožnje bit će kažnjeni novčanom kaznom u iznosu od 500 kuna.

No nije to jedino zbog čega biciklisti mogu biti kažnjeni. Kaznu od 300 kuna dobit će provoza li se nogostupom.

Dok vozači motornih vozila moraju položiti vozački ispit, biciklisti su oslobođeni te obveze, no to ne znači da ne moraju poznavati i Pravilnik o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama.

Tristo kuna kazne slijedi za svaki propust obavještavanja ostalih sudionika o namjeri kretanja. Znači, pri skretanju je nužno rukom pokazati prema smjeru kojim se namjerava nastaviti, jednako kao što vozači motornih vozila moraju koristiti "žmigavce".

Obvezan je smjer desnom stranom kolnika, odnosno biciklističkom stazom ili trakom uz desni rub kolnika ili ceste u smjeru kretanja, a na traci ili stazi uređenoj i obilježenoj za dvosmjerni promet bicikala, desnom stranom trake ili staze u smjeru kretanja. Vozač je dužan kretati se obilježenim prometnim trakom koji se proteže uz desni rub kolnika, a ako trak nije obilježen, dužan je vozilo u kretanju držati što bliže desnom rubu kolnika i na tolikoj udaljenosti od njega da – s obzirom na brzinu kretanja vozila, uvjete prometa te na stanje i osobine ceste – ne ugrožava druge sudionike u prometu i ne izlaže sebe opasnosti. Inače, opet 300 kuna kazne.

No nisu samo biciklisti na udaru zakona. Zbog telefoniranja i pisanja poruka uskoro bi mogli biti kažnjeni i pješaci. Zaboravite vožnju sa slušalicama u ušima ili mobitelom u ruci jer za to možete biti kažnjeni s 500 kuna. Novo je to pravilo koje od 5. kolovoza, osim za vozače, vrijedi i za bicikliste.





Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Dino Spaić/Foto-arhiv031


Zadnja promjena: Redakcija 031; 09.08.2014. 10:33; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
KRIZOGON
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2014. 18:44 
Naslov:  Re: Od 5. kolovoza biciklisti sa slušalicama u ušima i koji razgovaraju na mobitel u vožnji kažnjava
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E, da , to je super zakon donešen ! nema slušalica ni mobitela za vrijeme vožnje biciklom . Ali , ali ! ima caka . naravno da će se lakše bicikliste hvatati na djelu i kažnjavati (čitaj -siromašniji puk !) ,dok će automobilisti i dalje biti neuhvatljivi ( čitaj nedodirljivi ).
Na bicu sam 30 % moga svakoga radnog dana , ali nikada nisam vidio da je bio zaustavljen neki automobil u gradu i kažnjavan ,iako ih jako jako puno mobiteliše u vožnji .

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
empetri
Offline
Avatar

Ukupno postova: 656
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2014. 18:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a jel smijem imati slusalice NA usima?

Smile

_________________
--
Finding beauty in the dissonance.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.08.2014. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

empetri je napisao/la: ›
a jel smijem imati slusalice NA usima?

Smile

smiješ imati i kurac u gaćama, ali ga ne smiješ zlorabiti Razz

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2014. 16:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dobra odluka. bar 3 puta sam se zabio u nekoga tko se šeta biciklističkom sa slušalicama i ne čuje zvonjavu...a jednom je i mene skoro pokupio tramvaj jer ga nisam čuo Smile
od tada samo jedna slušalica u uhu...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!Klick
Offline
Ukupno postova: 269
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2014. 17:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la: ›
dobra odluka. bar 3 puta sam se zabio u nekoga tko se šeta biciklističkom sa slušalicama i ne čuje zvonjavu...a jednom je i mene skoro pokupio tramvaj jer ga nisam čuo Smile
od tada samo jedna slušalica u uhu...
Nije mi jasno kakve veze imaju pješaci sa slušalicama s ovim zakonom no ovo drugo je posve OK napisano?!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.08.2014. 20:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije mi jasno kakve veze imaju pješaci sa slušalicama s ovim zakonom


pa upravo su ti pješaci sa slušalicama bili problem u mom slučaju. cura čeka autobus,on nailazi a u isto vrijeme i ja.ona se kreće preko biciklističke (kojom se ja vozim) da bi ušla u bus a ja joj zvonim ko bolestan..uzalud Smile
postoje mjesta gdje se čovjek može izolirati od okoline ali sudjelovanje u prometu,pa kao i pješak, nije definitivno mjesto za to...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.08.2014. 20:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko biciklista treba poginuti zbog slusalica da se taj zakon doista i donese?!

Za pjesake znamo - samo zadnjih part godina nekoliko njih je skoncalo raskomadano na zeljeznickim tracnicama.

Cekamo bilancu za bicikliste. Tko zna, mozda to bude bas netko od ovih koji se ovako glasno protive kaznjavanju voznje sa slusalicama u usima.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
empetri
Offline
Avatar

Ukupno postova: 656
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.08.2014. 14:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://www.vecernji.hr/bicikliranje/evo-kada-doista-mozete-biti-kaznjeni-s-500-kuna-tijekom-voznje-bicikla-954807

uostalom, ako netko i naleti na vlak jer ima slusalice u usima, to je po meni sasvim okej evolucijski mehanizam

_________________
--
Finding beauty in the dissonance.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
 



 Skoči u forum: