Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Biblioteke poznatih: Marko Mićunović

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66102
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.06.2014. 10:27 
Naslov:  Biblioteke poznatih: Marko Mićunović
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako još ne znate za ovog dečka, vrijeme je da ga upoznate. Oni koji ga poznaju opisuju ga kao vrijednu osobu koja iskustvo i znanje stječe obavljajući raznolike poslove, od turističkih animacija, snimanja reklama, nošenja revija, pa sve do hrabrog čestitanja rođendana nepoznatim ljudima u stilu "Marilyn Monroe". Osječanin Marko Mićunović sve je uspješniji model, iskrena osmijeha, dobra izgleda, prema stručnjacima ima sve predispozicije za stvaranje uspješne karijere u modeling/manekenskom svijetu. Osim toga tečno govori i tri svjetska jezika. U ovotjednom razgovoru Đelo od Gisko saznao je posjeduje li Marko pored izgleda i nešto drugo.



Marko, na samom početku jedno istraživačko pitanje. Papir je za knjižnice, nakladnike, ljubitelje knjige i brojne druge i danas iznimno važna sirovina! Tko je i gdje otkrio papir? Kako je do toga došlo?
Hmmm… na prvu bi čovjek pomislio da sam odgovor morao "guglati", ali zapravo ga i znam. Nekad sam "davno" volio povijest i zanimljivosti vezane za nju, stoga mi je ovo negdje ostalo duboko u sjećanju. Kina – moj konačni odgovor. Pitanje je baš na mjestu, ako pogledamo da sam se prije par dana vratio iz te daleke zemlje istoka. Za točniji sam odgovor morao upaliti računalo, da saznam kako je to bilo 105. godine poslije Krista, kada je stanoviti "Lun" stvorio mješavinu drvenih vlakana i vode koju je prešao u tkaninu. Sve zna ovaj Internet.



Kina je i za tebe, čini se, bila zemlja nekih ozbiljnijih početaka. Naime, iako već imaš sličnih iskustava, konkretniju ponudu dobio si relativno nedavno. Karijeru manekena i modela ozbiljnije si počeo graditi u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta, odakle si se nedavno vratio. Kako je do toga došlo? Vraćaš li se u Kinu ili u planu imaš novu destinaciju?
Obećana zemlja…hahahha, što je prije bio zapad i Amerika, sad je s druge strane, to u neku ruku postao istok i Kina (većina Azije zapravo). Tako je, već sam se dulje vrijeme "potepao" po toj grani posla. Snimao razne reklame, jednom prilikom osvanuo na bilbordima rodnoga mi grada Osijeka, reklamirao neke proizvode, ali prva je prava prilika, kako i sam to kažeš, nedavno došla. Sve je zapravo počelo jednim spontanim fotografiranjem u Osijeku, s jednom od najboljih domaćih fotografa Joannom Paciorek. Ubrzo su određeni ljudi taj rad i vidjeli, točnije moj agent Belizar Valić nakon čega je počeo moj put modela u agenciji Sonic. Prva destinacija Kina, postoje neke druge mogućosti, nešto se spominje, ali prvo treba proučiti tržište, a tek onda reagirati. Rado bih mijenjao destinaciju, no možda me opet (jednom) put vrati u Kinu. Ogromna je to zemlja i koliko god vremena da provedeš tamo, bit će malo.

Nedavno su te svrstali na listu najzgodnijih domaćih manekena. Zamrznuo si studij prava. Istina je da jedno ne isključuje drugo. Ipak, gdje se u nekoj idealnoj viziji odabira zanimanja vidiš?



Heheh… istina, uvrstili su me na jednu takvu listu. Neizmjerno sam na tome zahvalan i počašćen. Donekle je sve to novo, pa na prvu malo čudno, ali lijepo objašnjeno s njihove strane. Što se tiče prava i studiranja… reći ću samo da se nikad nisam ispisao s prava, papiri su još tamo, na sigurnom kako bi se reklo, ali se u budućnosti ne vidim u tom "pravnom svijetu". Idealna vizija zanimanja za mene izgleda da ne postoji. Bitno mi je da mogu raditi ono što volim, i da sam sretan u svemu tome. Isto kako nisam nikad mogao zamisliti da ću raditi 3 mjeseca u Kini, tako ne mogu ni zamisliti gdje će me iduće život i posao odvesti.



Zaljubljenik si i u sport. Između ostalog trenirao si hokej, bio si trener mladim članovima, ali i glasnogovornik kluba?! Uz sport, očito je da ti oduvijek leže i medijska zanimanja?!
Uffff…sport. Ma ne samo sport, skoro svaki oblik rekreacije. Po prirodi sam nemiran, tako da mi svakakva aktivnost, gdje sam vani, odgovara. I hokeja sam se dotakao, na kompletno amaterskoj razini. Sve se to svelo i još uvijek se svodi na par zaljubljenika u taj sport, koji su u to zagrizli, i pokušavaju iz tog izvući koliko se god može. Treniralo se, tj. učilo mlađe naraštaje, ali samo klizanje. Škola hokeja nažalost nikad nije zaživjela u Osijeku. Nadam se ipak da će se taj projekt nekad i ostvariti. Mediji su tu došli, onako…usputno. Kako sve sami vodimo u klubu, tako smo si rasporedili obveze. Mene je dopalo "obračunavanje" s medijima. Medijski, tj. javni nastupi zbog prijašnjeg mi posla nisu nepoznanica, što je tada i dodijeljeno meni.
Koliko je bavljenje fizičkom aktivnošću kroz cijeli život pridonijelo tvom dobrom izgledu? Koji od je sportova najzaslužniji za Marka kakvog danas vidimo i ono što zanima većinu nas kampanjskih rekreativaca, koliko ti je trebalo da to postigneš, kako izgleda tvoj vježbački tjedan?



Vježbanje je jako bitno, nema dobrog izgleda bez njega (čast "genetskim" izuzecima). No, s druge strane, dobar se izgled također kuje u kuhinji, isto koliko i u teretani ili kroz neki sport, pa čak i više.

Cijeli se život bavim nekim sportom. Uvijek sam manje-više aktivan, tako da to je velik čimbenik. Tijelo je upoznato s vježbanjem, mišići su uvijek aktivni te njihova memorija uvelike pridonosi. Za to, koliko mi je trebalo da dođem do trenutnog izgleda jako je teško reći. Već sam nekoliko posljednjih godina baš "zapeo" za treniranje i sve što ide uz to. Zbog posla bih nažalost radio velike pauze od 5-6 mjeseci (jednostavno nije bilo vremena). Tu se forma uvijek održavala, ali se "isklesala" kroz proteklih godinu dana, i to u teretani, tako da je ona samo naglasila sve ono što sam postigao raznim sportovima kroz godine. Treninzi su većinom 6 puta tjedno, a pred nekakva fotografiranja zna se to povećati na 10-12 puta tjedno, ovisno o potrebama i prilikama. U tom se tjednu (ponekad 2 tjedna) sve sastoji od pravljenja doručka, ručka, večere bezbroj međuobroka i treniranja…




Znalci kažu da se do skladnog tijela dolazi uz 20% vježbe i 80% kuhinje!? Kako to kod tebe funkcionira, pogotovo ako uzmemo u obzir kinesku kuhinju? Jesi li konzultirao određenu literaturu, što nam možeš preporučiti?
Kako sam već i spomenuo. Prehrana i je donekle bitnija od vježbanja. Neki kažu da je to 80 – 20, neki 60 – 40, 50 – 50, ali to sve ovisi od osobe do osobe. Raznih tu ima čimbenika, no da će se postići neki kvalitetan izgled bez kvalitetne i pravilne prehrane, jako teško. Nisam sad uzeo jednu knjigu pa iz nje sve izvukao, volim razna gledišta, shvaćanja, danas svatko ima drugačiji pojam zdravoga i kvalitetnog. Kroz godine sam se susretao s raznim tekstovima, razmijenio dosta mišljenja, upoznao dosta ljudi u svijetu fitnesa te na kraju našao ono što mi najviše odgovara. Isto to savjetujem i drugima, čitajte, informirajte se što više. Da svaki dan naučite jednu stvar koja će vam pomoći u cilju koji ste si zacrtali, dovoljno je samo po sebi. Doći do željenog izgleda ne bi trebala biti utrka, već nešto što ćete prisvojiti i iz dana u dan poboljšavati. Promijeniti navike života na bolje.



Kad smo kod literature, čitaš li u slobodno vrijeme? Imaš li dragu knjigu iz mladih dana, što danas proučavaš? Stripovi, knjige, sportska literatura, modni magazini, web portali, blogovi …?!
Čitam li? Pa, baš i ne…čitanje neke knjige, romana, stripa, zahtijeva neki mir i statiku, što je kod mene nemoguće. Znao sam se tu i tamo susresti s knjigom koja me oduševila, no jako rijetko doduše. To si objašnjavam time što još uvijek nisam našao stil koji mi odgovara, a istina je da sam lijen. Šalim se, kao mali obožavao sam stripove. Od Alan Forda i legendarne TNT grupe, do Garfielda. Više slike od teksta. To je za mene, sve na bazi humora uvijek mi je odgovaralo. U posljednje vrijeme dosta sam zapostavio čitanje stripova te sam se prebacio na drugi medij jer su sve to što sam prije čitao, sad krenuli ekranizirati. Moglo bi se reći da mi 90% pročitanoga štiva čine titlovi.



Koliko moderne tehnologije utječu na odabir medija putem kojih, osobito mlađe generacije danas sve više čitaju? Kakva je situacija u Kini s obzirom na izraženu sveprisutnost smartphonova i iPada koji su većini jedini izvori informacija?
Mislim da je tehnologija skoro pa u potpunosti promijenila situaciju, pogotovo kod mlađih naraštaja. Jednostavno, to je sad "njihovo vrijeme". Tableti, iPadovi te raznorazne naprave sveprisutne su i omogućavaju, tj. olakšavaju upotrebu te na kraju krajeva proširuju izbor i ponudu.

U Kini je to skoro pa 99,99% tako. U 3 mjeseca boravka tamo nisam naišao na osobu s knjigom u ruci, čak ni osobu koja čita novine, tako da ovih 00,01% ostavljam u slučaju da negdje, među milijardom i pol Kineza, ima njih nekoliko koji se sjećaju što je to papir.


I za sam kraj jedna zanimljivost za koju ne zna puno ljudi! Naime, pouzdano znam da nepoznatim ljudima na kućnom pragu znaš pjevati "Sretan rođendan" i donositi darove? Često to činiš? Ili?
Čekao sam ovo, i vidim čuvao si to za kraj. Fino… onako, mučki odrađeno. Haha. Iskreno, ne znam koliko je moralno iskorištavati takve informacije kroz nekakve tekstove, ali da, jesam. U životopis mogu ubrojiti da sam među navedenim poslovima i ljudima (doduše samo jednoj osobi) bio živuća rođendanska čestitka. Jedino što ni dan danas nisam uspio shvatiti jesu li me to poslali prijatelji ili zakleti neprijatelji te osobe jer poslati mene i pustiti me da PJEVAM moglo bi se svrstati u jedno od najgorih mučenja koja osoba može doživjeti. To je na moju, i sreću tamo okupljenih ljudi bio prvi i (nadam se) posljednji put da se tako šta dogodilo.



Literaturu za sva Markova područja interesa navedena u razgovoru možete posuditi u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek. Osobitu pozornost skrećemo na bogatu zbirku sportske literature koja pokriva sva područja od osnovnih pojmova, prehrane, tipova treninga pa sve do sportskog odgoja.

Tekst: Srđan Lukačević
Foto: Hrvoje Škergat, Joanna Paciorek, Boris Perković



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: