Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Biblioteke poznatih: Anđa Marić

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65792
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2014. 15:27 
Naslov:  Biblioteke poznatih: Anđa Marić
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za sebe kaže da je kraljica drame, voli izazove, nakon manekenske i pjevačke karijere vidjeli smo je u brojnim voditeljskim angažmanima, pisala je kolumne, a odnedavno možemo uživati i u njenom literarnom prvijencu predstavljenom na pulskom Festivalu dječje knjige Monte Librić. Ova svestrana susretljiva umjetnica, žena brojnih uspješnih karijera, u ovotjednom intervjuu Đelo od Gisko otkriva što očekuje od skorašnjeg sajma knjiga u Osijeku, literarnim planovima za budućnost te ponešto o uvjerenju kako knjige moraju putovati od čitača do čitača te ne bi smjele biti zarobljene na policama.



O čemu govori Vaš prvijenac "Afra"? Kome je knjiga namijenjena te kako i kada je zapravo cijela stvaralačka priča započela?

Afra je roman o samopouzdanju i prijateljstvu. Namijenjen je djeci od 8-12 godina, ovisno o zrelosti pojedinca, a pisala sam ga na način koji bi roditelju koji ga čita svom djetetu, ukoliko je premaleno, prenijelo poruku. Sve je počelo time kada sam svoga sina pokušala nešto naučiti, a to nije išlo. Stoga sam sam mu odlučila pročitati priču iz knjige. Usput sam shvatila da me to jako veseli i da bi pisanje za djecu moglo biti novi vid moga izražavanja.

Knjiga je razvijena u suradnji s osječkim tvrtkom MIT dizajn zaslužnom za sad već svjetski poznati brend Lega-Lega! Već iz samoga pogled na izrazito zanimljiv omot može se iščitati da želite više, da čitateljima nudite različito, posebno. Tko je idejni začetnik omota?

Dizajn i izgled knjige Afra rad je Borisa Matešića i njegove ekipe iz MIT dizajn studija. On je smatrao kako je važno da djeca mogu i zaspati s knjigom; stoga je mekana. Izuzetno volim lijepe stvari, a dizajn je nešto što svakodnevnim stvarima oko nas daje lijep izgled i upotrebljivost. To su za mene "bomboni" života, kao i glazba, fotografija i ostala umjetnost. U vremenima kada djeca sve manje čitaju, imam sreću da imam partnere koji mom pisanju daju i cjelovit vizualno-taktilni doživljaj priče. Presretna sam zbog toga. Zasigurno ćemo nastaviti raditi zabavne i kvalitetne knjige zajedno.

Tko je autorica ilustracija? Kako je započela Vaša suradnja?

Ilustratorica je Lina Al Saleh, dizajnerica iz Ljubljane, koja je čula moj razgovor s prijateljicom u kafiću, gdje sam joj govorila kako nemam volje za traženjem novog ilustratora, nakon čega me upitala može li ona može pokušati. Kada je donijela Afru, to je bio pogodak.

Iako je knjiga Afra tek započela osvajati naša srca, imate li literarnih planova, stvara li Anđa Marić nešto novo?

Upravo prevodim svoj drugi roman "Tajna zmajskog mosta" na engleski, nakon čega ilustrator može početi crtati. To je akcijski roman za djecu i mlade. Radnja se odvija u prošlosti i sadašnjosti, ima puno čarobnih obrata i povijesnih činjenica, a sve to jer Zmajski most u Ljubljani, kojeg je napravio Jurij Zaninović, splitski kipar i arhitekt. Nitko zapravo ne zna zašto je Zaninović u posljednji tren odustao od odobrenih krilatih lavova i postavio zmajeve. Upravo se tu pojavljujem ja sa svojom verzijom priče. Trenutno sam na 27. poglavlju, a prevodim ga jer mi se nedavno, kao naručen, javio prijatelj iz mladosti na Facebook profil i rekao kako je on sada ilustrator. Inače je iz Belgije. Kada sam pogledala njegove radove, oduševili su me te sada prevodim kako bi on mogao ilustrirati. Nadam se, ne više od 40. poglavlja i kraj. Zadovoljna sam napretkom, priča je sve bolja i bolja, a Boris mi je rekao da će korice izgledati poput zmajske kože. Sve mi je to nestvarno, presretna sam i nadahnuta.

Uskoro Vas očekujemo na prvom Osječkom sajmu KNJIGOS! Kada točno i što možemo očekivati na promociji?

Na promociji možete očekivati mene i Afru, rekla je da će doći, a bila je i u Puli. Dakle ništa posebno, iako su nam u Puli rekli kako je bilo prisno i prekrasno. Zapravo sam razgovarala malo s djecom i roditeljima, čitali smo ulomke iz knjige i postavljali su mi pitanja. Na predstavljanjima knjige najviše se veselim druženju s djecom.

Recite nam nešto više o Vašim promišljanjima po kojem knjige moraju biti slobodne, a ne zarobljene na policama.

O tome sam ponovno razmišljala jutros nakon čega sam shvatila da nemam policu s knjigama pored koje bih se mogla fotografirati. Ja, naime, knjige pročitam i dajem dalje. Knjige mi stoga služe za to da kad netko dođe, od mene odlazi s knjigom.

Moram reći da se stavovi Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek podudaraju s Vašima. No ipak, postoje li knjige koje su Vam posebno drage, koje čuvate na Vašim policama?

Svakako imam mnogo knjiga koje nisam još podijelila ili jesam pa mi se vraćaju. Lijepo mi je to kruženje priča, mislim da je knjiga najtužnija kada je zaboravljena na prašnjavoj polici. Ja na svojim (ne prašnjavim) policama držim i knjige koje sam dobila i nisam još stigla pročitati. Trenutno je to knjiga i vaše Osječanke Ivane, koju sam dobila od oca koji je izvanredni profesor na osječkom Građevinskom Fakultetu. Uz Osijek me veže puno toga.



Što čitate u slobodno vrijeme, koja literatura Vas opušta, komentirate li s prijateljima pročitano, općenito, koliko je prisutna knjiga u vašem životu?!

Mene u obitelji zovu Slovojed, zato što čitam sve što dođe pred mene, a moj otac ima preko nekoliko tisuća knjiga kod kuće. Sjećam se kada je mama znala u šali stati ispred televizora, ne bi li spriječila oca da vidi reklamu za neku novu knjigu. Obožavam knjižnice i mjesta s knjigama jer su tiha i svečana. Dosta čitam jer je to film koji se odvija u mojoj glavi, režiser sam, casting direktor, scenograf i kostimograf. A to je, priznat ćete, puno bolje od bilo kakvog blockbustera, nastalog po tuđim zamislima.

Za sam kraj, planovi za glazbenu scenu, album, koncerti, projekti? Što nam pripremate?

Trenutno vježbam glas, dijafragmu i kontrolu tona jer se moje zdravstveno stanje odrazilo i na tome. Dosadno i nekreativno. A s prijateljem iz doba Flare-a, Marijom Luketom, pronašli smo nekoliko pjesama koje nikada nisu izašle, a još uvijek se ježimo kada ih čujemo ili sviramo. Dakle nešto vrlo bajkovito, već ove jeseni .



"Afra" je za posudbu već dostupna u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek, a svi oni koji je žele imati u trajnom vlasništvu mogu je potražiti putem lega-lega shopa. Vjerujemo da će autorica knjige pronaći vremena i na sajmu [b]KNJIGOS[/b] zainteresiranima zaljubljenicima u dobru knjigu podijeliti brojne potpise.







Tekst: Srđan Lukačević

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: