Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Biblioteke poznatih: Sanja Doležal

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66068
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.04.2014. 12:52 
Naslov:  Biblioteke poznatih: Sanja Doležal
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pjevačica i voditeljica Sanja Doležal rođena je u Zagrebu, 1963. godine. Kći je Miše Doležala, kontrolora leta, tekstopisca i skladatelja. U osnovnoj školi pjevala je u zboru, s deset godina snimila prvu reklamu. Trenirala je karate i pjevala u teen bendu Prva ljubav. Pjevačica koja već tridesetak godina živi i radi s "Novim fosilima" u ovotjednom intervju otkrila nam je ponešto o planovima za budućnost, što čita u slobodno vrijeme, kako svoju djecu potiče na čitanje te jesu li voditeljstvo i novinarstvo uspješno realizirani dugogodišnji snovi.

Dugi niz godina pored pjevačke karijere gradite i onu novinarsku. Snimali ste "Jel' me netko tražio", "Sedmu noć", "Sanja talk show". Odlično ste se snašli i u emisiji HRT-a "Dobro jutro, Hrvatska". Kako se pripremate za emisije, pronalazite li savjete u knjigama za javni govor, komunikacijske vještine, prezentiranje…?!



Iza svake emisije koju sam radila stoji velika ekipa ljudi koja ju priprema. Tu su novinari istraživači, urednici, producenti, tehnička ekipa. Tek svi zajedno možemo napraviti dobru emisiju. Svatko odradi svoj dio posla, a na meni je da sve to prezentiram pred kamerama, gledateljima. Godine iskustva i rada na sceni sigurno su pridonijele da mogu s uvjerenjem prezentirati materijale pripremljene za emisiju. Volim kameru i dobro se osjećam u studiju.

Kroz emisiju "Dobro jutro, Hrvatska" često se predstavljaju i novi naslovi knjiga, autori, rad knjižnica. Trebaju li i mogu li mediji činiti više za promociju knjige, čitanja i knjižnica općenito?

Mediji su sigurno vrlo važni u promicanju kulture čitanja. Državna je to televizija svakako dužna činiti i veseli me da i kroz emisiju Dobro jutro Hrvatska često predstavljamo nove knjige i autore. Smatram da bi i ostale televizije mogle više raditi na promicanju čitanja.

Jeste li član knjižnice? Posuđujete li knjige? Kakva je Vaša kvartovska knjižnica?

Član sam Gradske knjižnice isto kao i moja djeca. Živim u centru grada, tako da oko mene ima puno knjižnica bogatih raznim naslovima i događanjima.

Ugodno vas je gledati, srdačni ste, djelujete otvoreno! Kako uspijevate uvijek progovarati prisnim i prijateljskim glasom?



Volim svoj posao, ali volim i ljude. Uvijek im nastojim pristupiti otvoreno i iskreno. Znam da nije lako govoriti pred kamerama, ali moj je posao i da ih opustim kako bi tih nekoliko trenutaka proveli što ugodnije.

Bezobzira na dosadašnjaiskustva, jeste li imali tremu prije prvih nastupa u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska"?

Početkom jeseni kada sam započela s radom u emisiji"Dobro jutro Hrvatska", trema je bila ogromna. Ipak nisam dugo radila na emisiji, trebalo mi je neko vrijeme da se opustim i uhodam. Znala sam da će to proći pa se sada osjećam u studiju kao kod svoje kuće.

Kroz poslove upoznajete ljude, razgovarate, družite se … Čini se kao da Vam se isprepleću poslovni i privatni život?! Činite se zadovoljnom, no, koliko je to prednost, a koliko otegotna okolnost?

Iako me posao ispunjava i veseli, ipak sam uvijek uspijevala dio intime sačuvati za sebe. Ne mislim da o meni javnost mora znati baš sve. Veselim se što kroz posao mogu konstantno učiti i dijeliti svoja znanja i razmišljanja s publikom. Zadovoljna sam jer radim ono što volim.

U Vašoj je obitelji glazba imala važnu ulogu. Otac Mišo bio je skladatelj, tekstopisac, aranžer, pjevao je u vokalnom kvartetu Melos. Kroz Vašu kuću prolazili su velikani zabavne glazbe kao što su Ivo Robić, Jimmy Stanić, Gabi Novak, Arsen Dedić … Ipak Vi ste htjeli biti novinarka? Kako ste završili u muzičkim vodama, "Novim fosilima"?

U srednjoj školi pjevala sam u teen sastavu Prva ljubav. Tamo me zamijetio Slobodan Momčilović, Moka, šef i prvi bubnjar grupe Novi fosili. Kada je Đurđica odlučila ostaviti grupu i krenuti u solo karijeru, Moka me pozvao da se pridružim Fosilima. Nije bilo lako u početku, ali mladost je nadoknadila veliko neiskustvo. Na kraju je sve ispalo dobro i do danas nastupam s Fosilima.

Pjesmom "Ja sam za ples" nastupili ste na Euroviziji 1987. godine. 24 godine poslije doista ste zaplesati u šou "Ples sa zvijezdama". Plešete li i dalje?

Ples je jedno od najljepših životnih iskustava koje sam probala. Nažalost, sve je manje prilika za ples; voljela bih opet jednom zaplesati kao i u emisiji Ples sa zvijezdama.

Recite nam nešto o projektu izdavačke kuće Profil International u kojem ste sudjelovali?

Projekt je u medijima uspoređivan sBook ClubomOprah Winfrey. Preko godinu dana, jednom mjesečno Profil je organizirao Književni klub u kojem sam zajedno sa grupom amatera, čitatelja obrađivala jedno književno djelo. To je bilo divno iskustvo, razmjena različitih doživljaja i emocija i žao mi je da više ne postoji.

Pjevačica ste, voditeljica, novinarka, plesali ste … osobno Vas vidim kako pišete knjige za djecu, možda biografiju "Novih fosila"! Možemo li Vas očekivati i u toj ulozi?

Volim pisati, već sedam godina pišem za mjesečnik Veritas. Kad uhvatim vremena, zapisujem neke svoje misli. Što će biti od toga, ne znam, vidjet ćemo.

Osoba ste s više uspješnih karijera. Vjerujem da uviđate važnost cjeloživotnog obrazovanja?Kako najjednostavnije odraslima i djeci objasnili važnost čitanja i knjige za njihovu budućnost, njihov osobni razvoj? Kako svoje ukućane potičete na čitanje i obrazovanje?

Mislim da su mlade generacije potpuno svjesne da je cjeloživotno obrazovanje uvjet preživljavanja u današnjem svijetu. To je i dobro i poticajno jer samo učenjem održavamo svoj duh mladim. Djeca se privikavaju na čitanje u najranijom dobi, prvim slikovnicama. Jednom kada se zaraze, nema lijeka. Volim misliti da sam upravo svojoj djeci prenijela tu ljubav jer danas, iako već dvadeset i osamnaestogodišnjaci, vole čitati i kupovati knjige.

Imate li vremena samo za sebe, stignete li pročitati nešto za svoju dušu? Što čitate, što Vas opušta, smiruje, čini Vas sretnom?

Oduvijek puno čitam, žao mi je što vrijeme brzo leti i da vjerojatno neću imati vremena pročitati sve lijepe knjige koje su napisane. Čitam nekoliko knjiga paralelno, ljeti puno više. Čitam sve...od beletristike preko duhovnih naslova, romana, filozofskih djela... Dobra knjiga je dobra, bezobzira na žanr.

Slažete lipopise naslova kojemorate pročitati, hrpice knjiga za doba kada ćete imati više vremena, godišnji odmor i sl.?

Ponekad zapišem neki dobar naslov ili kupim knjigu, pa se veselim godišnjem odmoru. Tako mi se zna složiti prava hrpica knjiga za ljeto.

Što možemo pronaći u Vašoj privatnoj biblioteci? Koje knjige skupljate?Imate li omiljenog pisca?

Imam ogromnu biblioteku, ali još uvijek neke knjige držim u kutijama. Teško se rastajem od knjiga, imam ih od pradjeda i baka. Svega se mogu riješiti osim knjige. Dostojevski je još uvijek na prvom mjestu, a obožavam i Kunderu , te Marquerite Yourcenar. Hadrijanovi su mi memoari visoko na listi omiljenih djela.

I za sam kraj razgovora, preporučite nam nekoliko naslova koji su apsolutno vrijedni čitanja, bilo bi ih dobro imati u privatnim zbirkama ili mogu poslužiti kao koristan i zanimljiv poklon?

Teško mi je preporučiti nešto, pogotovo danas kada u svakoj knjižari ili knjižnici ima toliko novih, ali i starih kvalitetnih djela. Krenite u istraživanje, i vjerujem da će se prava knjiga naći u vašim rukama. Bar je kod mene uvijek bilo tako.

"Kad poželiš opet djetinjstvo u luci, miris toplog kruha u majčinoj ruci, reci mi to tiho, reci mi najtiše, samo ja ću čuti, ja i nitko više" … riječi su iz jedne od brojnih pjesama "Novih fosila" koje možete posuditi u MedioteciGradske i sveučilišne knjižnice Osijek.



Tekst: Srđan Lukačević

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: