Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvatska bez mina do 2019. godine!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66063
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2014. 12:50 
Naslov:  Hrvatska bez mina do 2019. godine!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatska je za godinu dana 680 četvornih kilometara minski sumnjivih površina smanjila na 613, a u Osječko- baranjskoj županiji sa 111 na 89,5 minski sumnjivih četvornih kilometara. Dinamika nije zadovoljavajuća, ali u HCR vjeruju da će u Hrvatskoj biti uklonjene mine do 2019. godine - poruka je u prigodi 16 godina djelovanja HCR-a.

Predstojnik podružnice Hrvatskog centra za razminiranje Dubravko Krušarovski pojašnjava da od 89,5 četvornih kilometara u županiji 60 posto minski sumnjivih površina otpada na Baranju. Najviše je takvih površina u Općini Bilje, odnosno u Kopačkom ritu, šume i oranice u Općini Darda, te Općine Draž, Petlovac i Jagodnjak.

Tako su Hrvatska i Mađarska u prošloj godini realizirale IPA program razminiranja oko 140 hektara područja uz granicu u Općini Draž. Uz ta dva izvora financiranja u ovoj godini u planu je razminiranje 51 četvornog kilometra u ratom zahvaćenim područjima Hrvatske. Na Osječko- baranjsku županiju otpada 5,1 kilometar, napominje Krušarovski te najavljuje da ćemo kunkurirati na veliki IPA projekt vrijedan oko 48 milijuna eura, kroz koji bi se u naredne tri godine razminirao pojas uz rijeku Dravu, dio grada Osijeka i najvećim dijelom općina Darda i Bilje.

Vlada Republike Hrvatske prije 16 godina Uredbom je osnovala Hrvatski centar za razminiranje kao javnu ustanovu odredivši joj djelatnosti prikupljanja i obrade podataka o područjima i objektima zagađenim minskoeksplozivnim napravama, vođenje evidencije o razminiranim područjima, vođenje brige o obavješćivanju stanovništva o opasnosti od minskoeksplozivnih sredstava i njihovoj obuci, izrađivanja prosudbi o ugroženosti pojedinih područja koja su zagađena minskoeksplozivnim napravama, obavljanja poslova obilježavanja područja zagađenih MES-om i NUS-om, obavljanja poslova istraživanja i razvoja tehnologije razminiranja, koordinacije rada međunarodnih eksperata koji se bave pitanjem razminiranja u Republici Hrvatskoj te drugi poslovi u svezi s razminiranjem određeni zakonom ili po zahtjevu Vlade. U proteklom razdoblju HCR je postao značajna institucija čije se aktivnosti prate i izvan granica naše zemlje. Uz pomoć UN-a i EU-a razvijen je sustav koji danas uspješno rješava minski problem u RH uzimajući u obzir i teške gospodarske okolnosti u kojima djelujemo te je i međunarodno poznat i priznat.Najveći iskorak ostvaren je na području informatičke tehnologije, baze podataka i kartografije te uspostavom MIS portala.

Tekst: Radio Osijek
Foto: Cacan/Foto-arhiv031


Pročitajte i..
Do kraja ove godine vikend zona Nemetin će biti bez mina
Hrvatska bi trebala bit očišćena od mina za 6 godina


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: