Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ministrica Anka Mrak Taritaš: "Od 1. siječnja energetski certifikat obavezan za sve stanove."

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 66145
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.01.2014. 17:37 
Naslov:  Ministrica Anka Mrak Taritaš: "Od 1. siječnja energetski certifikat obavezan za sve stanove.&qu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas je u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja održana konferencija za novinare o novinama koje je Zakon o gradnji unio u područje energetskog certificiranja zgrada.

Na konferenciji je ministrica Anka Mrak Taritaš pojasnila na koje se zgrade odnosi obveza energetskog certificiranja, a to su svi grijani prostori namijenjeni boravku ljudi. Certifikat se ne izrađuje za zgrade u gradnji, ruševine, za pomoćne zgrade, za poljoprivredne, industrijske zgrade itd.

Zabune su nastale oko pitanja prostora većih odnosno manjih od 50 m2. Ministrica je rastumačila da u hrvatskom zakonodavstvu do 1. 1. 2014. nije bila propisana obveza izrade energetskog certifikata za grijane prostore koji su površinom manji od 50 m2. Međutim, od 1. 1. 2014. za stan bilo koje površine potreban je certifikat, a oslobođene mogu biti jedino samostalne zgrade koje su ukupnom korisnom površinom manje od 50 m2.

Preporuka je da se izradi energetski certifikat za cijelu zgradu jer je to financijski isplativije, a njegova se izrada može financirati iz pričuve. Certifikat vrijedi 10 godina. On je, osim prilikom prodaje i oglašavanja potreban i kao podloga kod prijave na natječaje za subvenciju izrade fasada, uvođenja novog sustava grijanja i hlađenja itd.

Novčane kazne i sankcije bile su propisane i prijašnjim propisima, ali samo za vlasnike zgrada i mogle su iznositi i do 100.000 kuna. One su novim Zakonom smanjene, najviša je moguća kazna sada 30.000 kuna, ali je uvedena i mogućnost sankcije posrednika odnosno agencije.

Ministarstvo vodi evidenciju o svakom izdanom energetskom certifikatu u Hrvatskoj. Svaki certifikat ima svoj kodni broj i točno navedenu zgradu odnosno posebni dio za koji je izdan. Budući da su primijećene zloporabe u smislu da se certifikat kopira i koristi za zgradu za koju nije izdan, takve zlouporabe mogu se lako otkriti i one će se sankcionirati.

Ministrica je istaknula da će se pitanje izgradnje sustava praćenja potrošnje energije i njenog racionalnog korištenja uskoro proširiti i na obvezu evidentiranja ispuštanja CO2. Za samo dvije godine isteći će rok u kojem je potrebno pribaviti energetske certifikate za zgrade koje se iznajmljuju, daju u najam odnosno na leasing te Ministarstvo poziva sve vlasnike zgrada koji se bave tom djelatnošću da se na vrijeme pripreme kako ne bi nespremni dočekali 1. 1. 2016.

Ministrica je također istaknula da je energetski certifikat važan izvor informacija za samog vlasnika kako bi znao koliko energije troši njegova zgrada i mogao potrošnju energije kontrolirati i po mogućnosti smanjivati, a isto tako i potencijalnom kupcu kako bi se mogao na temelju točnih informacija odlučiti za odgovarajuću nekretninu. Radi se o korisnom dokumentu kojeg je bolje imati nego plaćati kaznu.





Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto arhiv Osijek031.com



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.01.2014. 17:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kakve to zakone donose, kad ni resornim ministrima nisu jasni

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.01.2014. 18:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to niko vise ne zna sta treba a sta ne....

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.01.2014. 19:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

K
milo_moje je napisao/la: ›
kakve to zakone donose, kad ni resornim ministrima nisu jasni

Hrvatskim ministrima, malo je toga jasno. Najnesposobnija politička garnitura u povijesti Hrvatske.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
RoadToNowhere
Offline
Avatar

Ukupno postova: 351
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.01.2014. 1:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Radi se o korisnom dokumentu kojeg je bolje imati nego plaćati kaznu." Ovo mi je najgenijalnija rečenica, radi se o korisnom dokumentu, nebitno zašto, bitno je da su oni rekli da je koristan.
Ja ne znam šta će još izmisliti, da bi napravili par fiktivnih mjesta za zapošljavanje, i par kunica za državni proračun.
Odlično, sad ćemo morati dati par tisuća kuna da znamo koliko grije naš radijator, jer to ipak sami u par godina življenja ne bi zaključili...

_________________
Budi to što jesi i uvijek kaži ono što misliš, jer oni kojima to smeta nisu bitni, oni koji su bitni njima to ne smeta.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2014. 10:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

RoadToNowhere je napisao/la: ›
"Radi se o korisnom dokumentu kojeg je bolje imati nego plaćati kaznu." Ovo mi je najgenijalnija rečenica, radi se o korisnom dokumentu, nebitno zašto, bitno je da su oni rekli da je koristan.
Ja ne znam šta će još izmisliti, da bi napravili par fiktivnih mjesta za zapošljavanje, i par kunica za državni proračun.
Odlično, sad ćemo morati dati par tisuća kuna da znamo koliko grije naš radijator, jer to ipak sami u par godina življenja ne bi zaključili...


Pa koristan je jer bez njega ne smiješ prodavati i oglašavati nekretninu i tu njegova korisnost prestaje! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2014. 12:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svi smo se raspisali o tom energetskom certifikatu, a nitko ne kaže da li će u bližoj budućnosti prodati nekretninu, odseliti iz osijeka ili hrvatske.

Da li razmišljate i koliko ozbiljno da sve prodate i odete što dalje od svega ovoga?

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
RoadToNowhere
Offline
Avatar

Ukupno postova: 351
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.01.2014. 12:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@partwish Pa zapravo ajmo reći i da je "koristan" za prodaju ili kupovinu, ali zašto bi svatko od nas tko misli ostati živjeti u svom domu morao imati energetski certifikat. Zašto bi meni morao neki "stručnjak" utvrđivati koliko ja propuha imam, jesu li mi zidovi izolirani i još xy stvari, koje i sama znam.

@milo_moje Da bi prodala nešto, moram imati nešto. Zasad nemam nikakvu nekretninu a skoro ni pokretninu veće vrijednosti, tako da zaista ne moram razmišljati o prodaji xD
Van iz ove vuko*ebine? Razmišljam jednog dana, ali taj dan još nije došao Very Happy

_________________
Budi to što jesi i uvijek kaži ono što misliš, jer oni kojima to smeta nisu bitni, oni koji su bitni njima to ne smeta.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2014. 13:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
RoadToNowhere
Offline
Avatar

Ukupno postova: 351
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.01.2014. 14:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uskoro će nam trebati i certifikat za "količina plina koju smijete ispustiti iz vaše stražnjice"...

_________________
Budi to što jesi i uvijek kaži ono što misliš, jer oni kojima to smeta nisu bitni, oni koji su bitni njima to ne smeta.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.01.2014. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rade li ovi na vlasti išta drugo osim što izmišljaju nove namete za raju?
Shocked

Twisted Evil Evil or Very Mad Mad

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
a_reel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 163
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2014. 15:56 
Naslov:  Re: Ministrica Anka Mrak Taritaš: "Od 1. siječnja energetski certifikat obavezan za sve stanove
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imalo bi smisla kad bi rekli - ok, morate imati certifikat kao uvjet za prenošenje vlasništva, ali da se ne smije ni oglasiti prodaja jednostavno je suludo. Jednako kao što je suludo i retrogradno nametanje te obaveze starim građevinama koje su građene prije nego se uopće razmišljalo o energiji. Iskreno, meni se čini da se sve više zatvara klopka oko prosječnog čovjeka kojoj je svrha da nitko više ne kupi nekretninu jer je vlasnik nekretnine nepokretna i previše neovisna radna snaga (netko tko nema svoj krov nad glavom raditi će pod bilo kojim uvjetima za bilo koji novac, bilo gdje), a onaj tko ju posjeduje da počne žaliti što ju uopće ima. Svjedoci smo velikog prestrojavanja u konceptu života od imanja vlastitog doma kao najviše vrijednosti prema životu u najmu dovijeka. Samo što naša vlast nije bila dovoljno pametna urediti tržište najma i natjerati banke da sve one silne stanove daju u najam pa da država zaradi na tome.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Vic.Mackey
Offline
Ukupno postova: 640
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.01.2014. 23:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

birali ste ih i sad ih trpite

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.01.2014. 8:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

     Uskoro muškarci neće moći osnovati obitelj,
ako ne budu imali certifikat o specifičnoj čvrstoći svog spolnog organa.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
RoadToNowhere
Offline
Avatar

Ukupno postova: 351
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.01.2014. 13:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vic.Mackey je napisao/la (Pogledaj post): › birali ste ih i sad ih trpite

A tko je bio druga opcija? Remetinčani? osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: