Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



[FOTO] Održane radionice "Žalovanje" projekta "Bolja kvaliteta života kroz poboljšanje sustava palijativne skrbi"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.01.2014. 14:40 
Naslov:  [FOTO] Održane radionice "Žalovanje" projekta "Bolja kvaliteta života kroz poboljšanj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Osijeku su se kroz dva dana, 23. i 24. siječnja 2014., na četiri lokacije održavale radionice "Žalovanje" projekta 'Bolja kvaliteta života kroz poboljšanje sustava palijativne skrbi'. Predavači su bili Branka Kandić-Splavski, dr. med. spec. opće medicine (Dom zdravlja Osijek) i psihologinja Mirjana Nikolić, dipl. psiholog (Dom zdravlja Novi Sad). Projekt IPA II prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije financiran je od strane Europske Unije. Glavni ciljevi su uspostavljanje algoritma liječenja i poboljšanje opće kvalitete zdravstvenih i medicinskih usluga u palijativnoj skrbi te prijenos dobre prakse i iskustva u prekograničnom području na području rana, prevencije i kaheksije i pružanje psihosocijalne podrške.



Na radionicama su polaznici mogli saznati koji su stadiji kod suočavanja sa smrću, koje su faze kod suočavanja s emocionalnim gubitkom te kako se nositi sa smrću koja dolazi. Najvažnije je pronaći način na koji izbjeći neugodnu tišinu u kojoj se riječ na "S" ne spominje i ostvariti dobru komunikaciju o svim strahovima iskreno i bez zadrške. Osim toga veliku ulogu igra i dodir i neverbalna komunikacija s oboljelim jer nekom će biti potrebna samo osoba koja će ga držati za ruku. Zanimljiv, a nekima i koristan podatak je da proces tugovanja kod člana obitelji ili partnera nakon smrti traje 2-6 mjeseci, a sve nakon toga je zabrinjavajuće i treba zatražiti stručnu pomoć.



Govorilo se i o mogućnostima volontiranja i važnosti palijativne skrbi. Ona ima ulogu obratiti pažnju na ono što je promaklo sustavu, a njezin glavni cilj je cjelovitim pristupom vratiti ljudskost i dostojanstvo prije smrti, educirati i rasteretiti obitelj. Važno je više cijeniti život dok smo tu, i ako smo u mogućnosti olakšati da nitko ne umre uplašen i sâm.



Najavljena su nova predavanja i radionice, a sljedeća, 06. i 07. veljače, će biti o Sindromu izgaranja (Burnout). Radionice će biti priređene za više ciljanih skupina i radit će se o prijenosu iskustva u pružanju psihosocijalne podrške i u prepoznavanju i sprječavanju "burn out" sindroma.







Tekst i foto: Tatjana Ivegeš- Wilhelm

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: