Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gotovo svi od 250 liftova nisu sigurni za korištenje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2006. 2:28 
Naslov:  Gotovo svi od 250 liftova nisu sigurni za korištenje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema podatcima Udruženja stanara u stambeno-poslovnim zgradama na području Osijeka ima 250 dizala od kojih je većina stara i više od dvadeset godina te bi trebala proći temeljiti remont. A, kako kaže Vlado Stanić, predsjednik Udruženja, riječ je o skupom projektu koji si većina suvlasnika stambenih zgrada teško može priuštiti.

- Trenutno prikupljamo detaljne podatke o liftovima na području grada, no i bez toga nije teško zaključiti kako je velikom broj njih potreban remont i to zbog prilagođavanja zakonskim propisima iz 2005. godine koji kažu da do početka 2008. sva dizala moraju biti usklađena s visokim standardima. Kako je riječ o poprilično skupom zahvatu, trenutno tražimo bankarsku institucija koja bi Osječanima ponudila povoljne zajmove koji bi ih, pak, trebali motivirati da adaptiraju dizala - kaže Stanić te ističe kako je, uz činjenicu da je remot dizala skup, najveća prepreka u ostvarivanju zakonskih sigurnosnih uvjeta neosviještenost suvlasnika zgrada kada je riječ o kapitalnim ulaganjima u zajednički nekretninu.

A radi poboljšanja sigurnosti, dizala moraju ispunjavati već spomenute zakonske odredbe sadržane u “Pravilniku o sigurnosti dizala” koji je stupio na snagu u studenom prošle godine te kojim je određeno kako se u naredne dvije godine sva postojeća dizala moraju prilagoditi propisanom standardu. Tako, do kraja 2007. godine, na ulazima u kabine osobnih dizala moraju biti ugrađena posebna vrata kabine, u kabinama se moraju nalaziti pokazivači ili druge oznake položaja kabine te se upravljanjem pogona dizala treba postići visoka točnost zaustavljanja kabine u stanicama kao i postupne promjene brzine vožnje. Također, prozirni kontrolni otvori na vratima voznog okna moraju biti izrađeni od posebnog materijala i biti točno određenih dimenzija kako bi se spriječila mogućnost nastajanja ozljeda. Isto tako, obloge kočnica pogonskog stroja ne smiju sadržavati azbest, što se mora i uredno provjeravati u propisanom vremenskom roku.

Potpuno sigurni liftovi samo novijim zgradama

A među rijetkim liftovima koji zadovoljavaju sigurnosne propise mahom su oni izgrađeni nakon donošenja novih propisa o dizalima 2005. godine. Naime, njihovi su investitori, morali već pri izgradnji poštovati i više standarde od onih za remot. Tako, liftovi u novim zgradama moraju imati automatska vrata na kabini u koja pak moraju biti ugrađeni senzori za detekciju prisutnosti osoba i životinja te je u kabini nužna rasvjeta i alarmni uređaj koji će djelovati i u slučaju prekida opskrbe električnom energijom. Također, u dizalima zgrada građenih od 2005. godine na dalje morali su se ugraditi i upravljački uređaji u kabini dizala, kao i pozivni uređaji na prilazima vratima voznog okna prilagođeni osobama s invaliditetom.

Autorica: Ivana Kukić
Prenosimo s Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2006. 4:12 
Naslov:  Re: Gotovo svi od 250 liftova nisu sigurni za korištenje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

This is a bunch of crap!
Najbolje da se cijela Hrvatska zaduzi za jos milijardu eura e ne bi li se kabina svakog dizala zaustavljala u milimetar tocno.

Otkad je dizalo nesigurno samo zato sto se ne mozes nasloniti na bilo koji od cetiri zida u njemu?

Ovakvi propisi ne pridonose razvoju drustva. Prije bih rekao da zaglupljuju. Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.

Apeliram da se ostavi prilika Darwinu. Barem u dizalima.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2006. 19:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma.
Dokazano je kako gradsko stanovništvo ima općenito pasivno gledanje prema stanovanju, samim tim što se odriču komoditeta koji nosi život u predgrađima.
Ono nema osjećaj da i stanovi, zgrade, stubišta i dizala imaju, pazi, uporabni vijek te da iz korištenja zgrada proizlaze mnoge obveze.
Kupiš stan i onda netko drugi vrši održavanje, remont i slično?

Sigurnosne norme i ini standardi koji su bili na snazi u vrijeme izgradnje osječkih zgrada su zastarjeli i opasni.

Žao mi je, jer je izgledno kako se ni u ovom slučaju neće ništa dogoditi dok neko dijete ne strada u tim starudijama. Pa će onda biti vrag kriv, "ne_valja_država" ili što ja znam.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
42
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2006. 20:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: › Apeliram da se ostavi prilika Darwinu. Barem u dizalima.

A što ćemo s kreacionistima? Oni Darwinu ne daju priliku... ;-)

Čuj, naći će se netko tko će reći da ne treba ni dimnjake prečesto čistiti jer samo lobi ludih dimnjačara traži redovitu provjeru iz sigurnosnih razloga... a zapravo sve funkcionira divno - dok netko ne nastrada...

Vjerujem da nikome tko se vozio liftom u npr. "Ljepotici" ili u nekim zgradama na Vijencu A. Cesarca (Moša) nije bilo ugodno... A u ovom se slučaju preventivno ipak može nešto napraviti... valjda smo već vidjeli puno primjera u kojima se reagira "when the shit hits the fan"

Ja na 4. katu bez lifta i dobro mi je... Cool

_________________
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

-Douglas Adams, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.10.2006. 22:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: › This is a bunch of crap!
Najbolje da se cijela Hrvatska zaduzi za jos milijardu eura e ne bi li se kabina svakog dizala zaustavljala u milimetar tocno.
Neke odredbe su stvarno bunch of crap, ali u jednoj od zgrada na Moshi sam do XY kata isao pjesice jer sam se bojao uci u lift. Mogao sam zanemariti ceduljicu "Lift u kvaru! Upotreba lifta na vlastitu odgovornost" i voziti se kao i ostali, ali nagon za prezivljavanjem mi je sugerirao da takve cedulje stoje i na liftovima koji nisu u kvaru, ali samo dok se ne zamijene osmrtnicom.

U gradu zaista postoje dizala u kojima je voznja obicna lutrija. Sve je super dok dizalo samo skripi, kocnice ne rade i sl. Kontam da bi se moglo dogoditi i vece sranje, a onda ce biti fora promatrati kako svi prebacuju krivnju.

IMHO, stanari su najvise krivi, jer na njima lezi odgovornost uplacivanja i trosenja zajednickog novca. Puno je stanara koji ce u ovom slucaju reci da ih se to ne tice, jer to nije njihov stan/briga/whatever, a takvi ce prvi biti kad se treba ogrebati za kvadratni milimetar podruma, prvi ce jabati mater ako je netko parkirao na mjesto na koje su oni navikli parkirati (na javnom parkiralistu). Takvi sustanari u zgradi su stetniji od stakora.

42 je napisao/la: › Čuj, naći će se netko tko će reći da ne treba ni dimnjake prečesto čistiti jer samo lobi ludih dimnjačara traži redovitu provjeru iz sigurnosnih razloga...


Takvi ljudi su nametnici (kao sto rekoh - gori su od stakora), jer znaju da ce se naci par savjesnih u zgradi i da ce dimnjacar morati procisiti cijelu vertikalu. Sitne duse kojima je vrhunac zivota kad rodbini pricaju kako su zajebali sistem jer nisu platili dimnjacaru.

Inace, cuo sam da u HR postoji pravno pokrice (cak i praksa) iseljavanja sustanara u zgradi. Ima netko vise detalja?!

8 je napisao/la: › Kupiš stan i onda netko drugi vrši održavanje, remont i slično?


Ti koji ne placaju su uglavnom matore prdonje koje su stan dobili u proslom sistemu. Takvi misle da je sve besplatno i da o svemu treba brinuti drzava, grad, kojekakvi zavodi, biroi... Mislim da bi ovo bio dobar trenutak za zazivanje Darwina is steamovog posta...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.10.2006. 23:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › U gradu zaista postoje dizala u kojima je voznja obicna lutrija. Sve je super dok dizalo samo skripi, kocnice ne rade i sl.


Ovo je druga stvar, redovito odrzavanje je nuzno. Sve ono sto osigurava da dizalo ispravno i sigurno funkcionira i da kabina ne otpadne u jednom trenutku.

Ali ja sam govorio o goreopisanom pravilniku.

8 je napisao/la (Pogledaj post): › Žao mi je, jer je izgledno kako se ni u ovom slučaju neće ništa dogoditi dok neko dijete ne strada u tim starudijama.


Pretpostavljam da ovdje mislis iskljucivo na unutarnja vratasca jer ne vidim kako raznorazni pokazivaci, blindirani kontrolni otvori i milimetarski tocno zaustavljanje bitno pridonose sigurnosti djece. Milijuni djece odrasli su u dizalima koja nisu imala unutarnja vratasca. Kako to da ih ova nova djeca odjednom trebaju?

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2006. 12:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: ›
Milijuni djece odrasli su u dizalima koja nisu imala unutarnja vratasca. Kako to da ih ova nova djeca odjednom trebaju?


Milijuni djece odrasla su uz konje i volove, skačući im po leđima.
Kako to da danas moraš djeci skrenuti pozornost da ne prilazi konju straga ili kravi koja je friško otelila?

Kužiš, sve više djece raste u uvjetima u kojima ne poznaju pogled u prazno okno dizala. A postoje zgrade u gradu (barem jedna) u kojoj možeš otovriti vrata i kad kabine nema.
Dijete koje je raslo u zgradi s normalnim postrojem dizala ne može anticipirati pogibelji koje vrebaju.
Isto kao što kao dijete odraslo u srcu velegrada i ne razmišlja da krava može biti nervozna i ljuta unatoč bezazlenom "imageu".

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2006. 14:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la (Pogledaj post): › Kako to da danas moraš djeci skrenuti pozornost da ne prilazi konju straga ili kravi koja je friško otelila?


Skrenuti pozornost, a ne modificirati konja ili kravu.

8 je napisao/la (Pogledaj post): › Kužiš, sve više djece raste u uvjetima u kojima ne poznaju pogled u prazno okno dizala. A postoje zgrade u gradu (barem jedna) u kojoj možeš otovriti vrata i kad kabine nema.


Ovo je opet samo stvar ispravnosti. Nema dizala koje je koncipirano tako da vrata okna bez kabine mozes otvoriti.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2006. 15:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pravilnik se moze naci ovdje:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2005/2520.htm

Clanak 28. i nadalje...

Jaka je fora sto bi se liftovi trebali redovito pregledavati, odrzavati... pregledavaju li se redovito liftovi u Vasoj zgradi?

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2006. 15:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la (Pogledaj post): ›
8 je napisao/la (Pogledaj post): › Kako to da danas moraš djeci skrenuti pozornost da ne prilazi konju straga ili kravi koja je friško otelila?


Skrenuti pozornost, a ne modificirati konja ili kravu.


Heh, gradska se djeca nerazmjerno češće susreću s opasnošću u zgradama, u javnom gradskom prostoru, instalacijama - nego što nailaze na raspaljene junice.

S druge strane, djeca nisu jedina ugrožena skupina. Tu su svakako i starci, klaustrofobične osobe, astamtičari, manijakalni paničari te kronični padavičari, pa onda i svi ostali kojima bi ugradnja lampica, pokazivača, blindiranih otvora i ugradnja ventilacije, vatrodojave i vatrozaštite mogla značiti život.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2006. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
Jaka je fora sto bi se liftovi trebali redovito pregledavati, odrzavati... pregledavaju li se redovito liftovi u Vasoj zgradi?


he, ja se bojim lifta, osobito biti sama u liftu.......
u mojoj zgradi, na sreću, nema lifta......

Mungos je spomenuo lift na Moshi....... strava. kao iz filmova. održavanje liftova je užasno skupo, tako da zgrade koje ih imaju mogu sva sredstva od pričuve koju jako puno stanara uopće ne plaća...... potrošiti samo na lift, a gdje je sve ostalo.
kada (ako) bude provedeno etažiranje, svi će dobiti svoj komadić stepenice, podruma, lifta....... pa neće moći tvrditi da nije njihovo.
već kad su im poklonjeni stanovi (većini).

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.10.2006. 17:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
već kad su im poklonjeni stanovi (većini).


A liftove nisu poklanjali?

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.10.2006. 7:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
A liftove nisu poklanjali?


ne, to je "društveno" pa nek' se društvo brine.
na kraju krajeva bilo je bisera koji su mijenjali stanove kada je trebalo krečiti.....

osim toga, kada hoćeš kupiti stan, najveću cijenu traže oni koji su ga dobili i otkupili za nešto sitno maraka, a oni koji su ga kupili sami, obično imaju više razumijevanja za ljude koji također rješavaju stambeno pitanje.

sustav vrijednosti je, reklo bi se, malkice poremećen.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: