Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gradski otac u sukobu interesa

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.10.2006. 17:15 
Naslov:  Gradski otac u sukobu interesa
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječani kao da čekaju neki novi dikat sa strane, odzogor ili odozdol kao pogonitelja u bolje sutra.
U Osječkom je domu broj 909 (listu koji je obećavao, a na kraju kao i svako drugo glasilo pokleknuo pred populističkim i žabokrečinskim zahtjevima tržišta objavljujući plaćene reporataže i prostituirajući novinarski poziv) objavljen plaćeni oglas na trećoj stranici.
Uglavnom, Škojo grupa, predstavljena i hvaljena kao svojevrsni osječki mecenat, gradi - pogodite - stambene zgrade.
Bogati se bogate, siromasi se množe, stanovati se negdje mora. Najsigurniji način za oploditi kapital je izgradnja stambenih zgrada, urbanih vila za kojima vlada ogromna potražnja. Kreditne linije osigurane, ovce za šišanje stoje u repovima.
Poludio sam i pišem ovo zato što se i sam Gradonačelnik (ma jel' se to piše velikim slovom?) "upeo k'o gladan srat", da renomiranom osječkom poduzetniku osigura povoljno raspoloženje u organizacijskom okružju kako bi projekt spizdio, skjuz maj frenč, do Bož'ća nagodinu. 20 zgrada, 160 stanova. Stanovi u prizemlju dolaze u kompletu s uređenim vrtom. Lokacija jugozapadni dio Osijeka. Naselje nazvano "Retfala nova". Retfala nova, Retfala nova... "Nova Retfala" zvučala bi nekako neprofinjeno. Na tržištu naprosto vlada loodilo za otmjenim sitagmama koje iako ne znače ništa ni na jednom jeziku, zvuče tako eksluzivno da odmah stječete dojam kako tamo živi krema, elita, vrhunski umjetnici, modeli ili renomirani estradnjaci.
E pa, zašto vam sad to tako ljubomorno trljam na nos? Što ima u tome loše, pitate se, i tko je ovaj što nam tu prodaje maglu?
Dragi moji sugrađani i sugrađanice, svaka investicija, pogotovo ona od 15 milijuna Eura je hvale vrijedna, ali meni je naprosto tu nešto smrdilo.
Gradonačelnik se zauzeo, građevinske dozvole izdane munjevito, i radovi počeli. Skoro da možemo reći: "Radovi počeli, i prije roka!"

Stanovi nisu nedostižni! Svatko tko je zaposlen i ima redovit izvor prihoda, može se priuštiti stan u ovom naselju - rekla je Danijela Lovoković, bivša pročelnica Odjela za urbanizam i gradnju u Osječkom poglavarstvu, a sada direktorica S-nekretnina, novoosnovane Škojine tvrtke..."

Stanovi koštaju 1280 Eura za 1 četvorni metar. To je zum Beispiel, ploština koju zauzima jedna fotelja.
Kako da sutra kad se zaposlim kod tog istog Škoje, ili u toj Hypo - Slavonskoj banci ili u Gradskom poglavarstvu kupim stan.

Pogonsko gorivo za moju neviđenu frustraciju leži u nekoliko činjenica:

1. Do stambenog prostora te kvalitete možete po istoj cijeni, ali u bilo kojoj značajno razvijenoj zemlji Europske unije. Ne vjerujete?

2. "Grad Osijek će dio sredstava iz dosadašnjeg uplaćivanja komunalnog doprinosa Škojo grupe ciljano usmjeriti na gradnju infrastrukture u naselju Retfala nova." Izjavio je Đapić ne skrivajući želju nastaniti se kod gozda Škoje. Đapiću, vjerojetmo ti da si Osječanin, samo nemoj više kupovati stanove u Retfali.
Ima ljudi u ovom gradu, općini i državi koji sto godina uplaćuju doprinose i poreze, pa nemaju ni vodu, ni struju, ni kanalizaciju, ni telefon.

3. Ovce šute. Umjesto da inzistiraju na poticanoj stanogradnji koja bi štitila moje elementarno ljudsko pravo na dom. (Sorry što kidam misaoni tijek, ali moram pitati: sjećate se onoga "Za dom"? Kakva svinjarija!) Ustav RH ne jamči pravo na dom. Dom su dobili svi. Nemojte me krivo shvatiti, ali dom ovdje mogu dobiti i oni koji su uspjeli ilegalno podignuti vile na Jadranu, i oni koji su tuđe kuće (Hajde dobro, bilo je to vrijeme u kojemu su mase bile izmanipulirane) rušili - samo ja trebam trideset godina biti rob. Meni treba nad glavom visjeti to dužničko ropstvo kao Damoklov mač. Još nije kasno, jošte nismo u EU, plafoniranje cijena još je dopušteno. I svaka zemlja u EU ima stambenu politiku. Imaju ju i Rumunji, Bugari... Ima ju i "pola Cipra", što bi Pervan kazo.

3. U Sloveniji, domovini naroda koji se nije dao opljačkati odnarođivanjem narodne imovine, iako postoji problem 80.000 izbrisanih, ustav jamči pravo na dom.
Ako upravne jedinice RH budu selektivnim usmjeravanjem namaknutih sredstava od poreza i doprinosa poticale bogaćenje bogatih te dodatno obespravljivanje ljudi nižeg ekonomskog potencijala (a zanemarivanjem socijalnog problema to se događa) - onda će Tuđmanov san o 200 bogatih biti ispunjen za 30 godina.

Gospodinu Đapiću i Škoji svaka čast, ali nit' je prvi moj gradonačelnik, nit' je drugi išta dobro učinio za mene i moju potrebu da se skućim. Takve glave zajedno samo produbljuju jaz između bogatih i siromašnih, pretvaraju zemlju u neku južnoameričku prćiju gdje je normalno na semaforu gledati Ferrari i zaprežna kola.
Kruna je super, ali Slobodu smo nekako svi više voljeli. Imao si kruha koliko si poželjeti mogao. Danas nit' kruha, nit' Slobode.

http://img480.imageshack.us/img480/2131/clanak1au9.jpg
http://img413.imageshack.us/img413/1625/clanak2vq4.jpg

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: