Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od 1.rujna liječnicima obiteljske medicine veće ovlasti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65792
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.08.2013. 12:24 
Naslov:  Od 1.rujna liječnicima obiteljske medicine veće ovlasti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U Ministarstvu zdravlja to tumeče željom za daljnjom uštedom. Liječnici obiteljske medicine morat će na sebe preuzeti 80% obveza prema pacijentu, od dijagnosticiranja preko postavljanja dijagnoze do terapije. Samo u slučaju ako vaš izabrani liječnik ne može postaviti dijagnozu ili nema potrebne dijagnostičke uređaje, uputit će svoga pacijenta u specijalističku ambulantu.

U neku će ruku sve to skupa smanjiti nepotrebno hodanje bolesnika, ali se postavlja pitanje preopterećenosti pojedinih ambulanti obiteljske medicine. Pored ovoga, obiteljski liječnik dobivat će od HZZO-a i bonus u koliko smanji bolovanja. Ovom se odlukom ne slažu u Liječničkoj komori Hrvatske, jer se ona može tumačiti mitom ili korupcijom.

Poslušajte razgovor s ravnateljem osječkoga Doma zdravlja, dr. Miroslavom Sikorom koji je vođen u programu Radio Osijeka:



Tekst: Ksenija Zelenić/Radio Osijek
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv031



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.08.2013. 21:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da jedan doktor može biti ginekolog/kardiolog/pulmolog/internist svwe u jednom ne bi postojala specijalizacija.

Još jedna u nizu genijalnih ideja.

O bonusima za (ne)bolovanje da ni ne govorim!
Sad meni moj doktor neće dati bolovanje kad imam upalu sinusa da bi on dobio veću plaću. Toga ima samo kod nas.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.08.2013. 10:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

-nella- je napisao/la: ›
Da jedan doktor može biti ginekolog/kardiolog/pulmolog/internist svwe u jednom ne bi postojala specijalizacija.

Još jedna u nizu genijalnih ideja.

O bonusima za (ne)bolovanje da ni ne govorim!
Sad meni moj doktor neće dati bolovanje kad imam upalu sinusa da bi on dobio veću plaću. Toga ima samo kod nas.

Ne znam šta bih rekao na sve to... Na stranu to da nema odličnih liječnika opće medicine, nekih i boljih od specijalista, ali generalno, specijalisti bi trebali biti specijalisti s razlogom, a liječnici opće prakse bi trebali prepoznati potencijalni problem i pacijenta uputiti specijalistu za taj problem. Ne kažem da je sustav dosad bio odličan, ali je trebalo malo poraditi na njegovoj učinkovitosti, a ne ga izvrnuti naglavačke na ovaj način.
A ovo za bonuse bolje da ne komentiram!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.08.2013. 12:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja razumijem, i slazem se da je frustrirajuce kad ne dobijes neki lijek ili bolovanje a stvarno si bolestan

no to je posljedica naseg naroda, gdje se godinama iskoristavao sustav s laznim invalidninama, bolovanjima i slicnim shemama

_________________
There can be only one, and that one is me Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.08.2013. 14:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

maddox_rumble je napisao/la: ›
ja razumijem, i slazem se da je frustrirajuce kad ne dobijes neki lijek ili bolovanje a stvarno si bolestan

ako si stvarno bolestan, to nije frustrirajuće, nego uskraćivanje odgovarajuće skrbi koju skupo plaćamo!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.08.2013. 16:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja ovo uistinu ne razumijem.
Liječnik opće prakse je taj koji daje bolovanje kada procijeni da bolesna osoba nije u stanju obavljati posao koji radi. (znači postoji neka medicinska dokumetacija, dijagnoze, terapija i dr)
Nadležne službe HZZO su do sada vršile redovite kontrole bolovanja uvidom u zdravstveni karton odnosno putem informatičkog sustava u kojem se vodi evidencija za svakog ponaosob.
Mislim da su imali mogućnost i da izvrše provjeru osobe koja je na bolovanju, to nisam sigurna.

Da li taj bonus na plaći znači da su do sada dijelili bolovanja bez osnove ..
Ili bonus slijedi ako bolesne ljude pošalju raditi
Ili su liječnici varali državu na način da su zdrave ljude slali na bolovanje
pa su ovo mjere usmjerene isključivo na njih pa umjesto kazne dobivaju bonus na plaći..

Hvala dragom Bogu što sam zdrava i što njihove usluge koristim samo u krajnjoj nuždi
Ovakav odnos prema bolesnicima je krajnje neodgovoran s obzirom na posljedice
koje mogu proisteći zbog pogrešne dijagnoze ili liječenja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.08.2013. 19:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo vam scenarij:

Ja dođem prehlađena na posao,i budući sam u neposrednoj blizini drugih ljudi, meni se automatski savjetuje bolovanje, (u smislu da mi se elegantno kaže da idem doma da bi se izbjegla veća šteta poposlodavca) odem kod liječnika, a kad liječnik ispunio svoju mjesečnu kvotu i ne da mu se davati bolovanje, jer bonus od 450 kn, kakava takav, ali je bonus. I sad ja lebdim. Tko će mi opravdati izostanak s posla? A raditi ne smijem. Ma gamad retardirana.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.08.2013. 20:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imas one zelene maske u ljekarni kupiti za cca 1kn, pa si to uzmi.

ja prvi ne bi ljudima sa prehladom davao bolovanja, sa grloboljama... pa milion puta sam prehodao i prehlade, grlobolje i nikome nista, pa mi ni nije jasno kako netko za tak sta zeli uopce traziti bolovanje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.08.2013. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja mislim da su lijecnici opce prakse suvisni.

Trgovkinje u Tisku bi mogle zamjeniti sve lijecnike opce prakse. One i tako obavljaju postanske usluge, usluge platnog prometa, podizanje gotovine, fotokopiranje, sad dobijaju i aparate za kavu ... zasto ne bi mogle prepisivati terapije ? ... U vecim gradovima bi odredjeni kiosci mogli nabaviti i ginekoloske stolice, pa ako netko usput hoce roditi, to moze bez problema.

Ovakve ingeniozne akcije nase vlade me podsjete cesto na jedan vic.

Pita neki tip djevojku ... kazes medicinu si zavrsila ? jeeeel ? ... s koliko ? ... kaze ona ... bila sam odlicna studentica, 4.8 ... Ma BRAAAVOO !!! cestitam ... Nego, posto su ti ovi krastavci ??

Jedino u ovom apsurdistanu vicevi postaju stvarnost Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2013. 12:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
ja mislim da su lijecnici opce prakse suvisni.

Trgovkinje u Tisku bi mogle zamjeniti sve lijecnike opce prakse. One i tako obavljaju postanske usluge, usluge platnog prometa, podizanje gotovine, fotokopiranje, sad dobijaju i aparate za kavu ... zasto ne bi mogle prepisivati terapije ? ... U vecim gradovima bi odredjeni kiosci mogli nabaviti i ginekoloske stolice, pa ako netko usput hoce roditi, to moze bez problema.

Ovakve ingeniozne akcije nase vlade me podsjete cesto na jedan vic.

Pita neki tip djevojku ... kazes medicinu si zavrsila ? jeeeel ? ... s koliko ? ... kaze ona ... bila sam odlicna studentica, 4.8 ... Ma BRAAAVOO !!! cestitam ... Nego, posto su ti ovi krastavci ??

Jedino u ovom apsurdistanu vicevi postaju stvarnost Sad

Vidjet ćeš uskoro: K-Plus liječnik opće prakse postavlja dijagnoze u najbližem Konzumu, za samo 39,99 kn!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2013. 20:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›

Vidjet ćeš uskoro: K-Plus liječnik opće prakse postavlja dijagnoze u najbližem Konzumu, za samo 39,99 kn!

da, a prije usluge ti još traži multi-plus karticu, obaviš dijagnozu a usput skupljaš bodove

ja se zapravo čudim kako todorić još nije zakoračio na zdravstveno tržište

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: