Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Rasizam

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2006. 18:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako će u kraju u kojem živim živjeti, raditi i doprinositi miru i blagostanju tog kraja Kinezi, Grci, Mongoli, dupini ili koale, rađe ću živjeti s njima nego s pravovjernim Hrvatinama koji tomu ne bi doprinosili.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Forever Defiant
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2006. 18:48 
Naslov:  Re: Rasizam
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://www.net.hr/vijesti/page/2006/10/13/0500006.html

Svijet je etnički sve šareniji. Imigracija je nezaustavljiva, društva se mijenjaju, nepovjerenje raste. Ne vjerujemo različitima od sebe, ali ni onima koji su poput nas.


Istraživanje harvardskog profesora Roberta Putnama otkriva tmurnu sliku - etnička raznolikost u izuzetno velikoj mjeri nagriza društva.

Putnamovo istraživanje pokazalo je da – što je zajednica etnički raznolikija – njezini pripadnici imaju sve manje povjerenja u ikoga, od prvog susjeda do gradonačelnika. Istraživanje je došlo u najnezgodnije moguće vrijeme, kad cijeli razvijeni svijet razmatra koristi od dolaska imigranata.

Profesor Putnam kaže da će odgoditi izlazak svoje publikacije dok ne smisli prijedloge kako kompenzirati negativne efekte etničke raznolikosti. Smatra da bi bez toga bilo krajnje neodgovorno objaviti ove rezultate.

Glavna pouka Putnamovog istraživanja je da se ljudi okruženi raznolikošću - povuku. "Ponašamo se kao kornjače. Efekt raznolikosti je puno gori nego što smo mogli zamisliti. Problem nije samo u tome što ne vjerujemo ljudima koji nisu poput nas, ne vjerujemo ni ljudima koji jesu poput nas."

Profesor je otkrio da najmanje povjerenja postoji u Los Angelesu, etnički najraznolikijem gradu u cijeloj povijesti čovječanstva. Njegovo otkriće o nepovjerenju drži vodu i u ruralnoj etnički 'čistoj' Južnoj Dakoti, gdje je "definicija" raznolikosti kad potomci Norvežana na roštilj pozovu potomke Šveđana.

Kad se usklade sa socijalnim statusom, prihodima i drugim faktorima, Putnamovi podaci pokazuju da je povjerenja u nekoj zajednici onoliko manje koliko je veća rasna raznolikost te zajednice.

"Ne vjeruje se gradonačelniku, ne vjeruje se lokalnim novinama, ne vjeruje se drugim ljudima, ne vjeruje se institucijama", zaključio je Putnam. Jedino što je intenzivnije od tog nepovjerenja su protestni marševi i gledanje televizije.

Slično istraživanje provelo je i britansko Ministarstvo unutarnjih poslova, koje je došlo do sličnih rezultata kao i profesor Putnam. Ministarstvo je surađivalo sa Sveučilištem u Manchesteru i zaključilo da ovaj trend vrlo vjerojatno postoji u svim europskim zemljama.

Robert Putnam jedan je od najutjecajnijih svjetskih politologa. Njegova knjiga Bowling Alone, u kojoj se bavi sve većom atomizacijom suvremenog društva, učinila ga je zvijezdom u znanstvenim krugovima. Iako su neki znanstvenici dvojili koliko je njegova teorija primjenjiva izvan SAD-a, kreatori politike bili su impresionirani. Putnama su zvali da drži govore u Camp Davidu, Downing Streetu i Buckinghamskoj palači.

Profesor Putnam naglašava da je imigracija korisna i za društva koje 'uvoze' i 'izvoze' ljude te da su trendovi koji sada postoje "društveno konstruirani", pa da mogu biti i "društveno rekonstruirani".

U prikrivenoj kritici Jacka Strawa, vođe većine u britanskom parlamentu, koji je izjavio da britanske muslimanke ne bi trebale prekrivati svoja lica, Putnam je rekao: "Ne smijemo tražiti da imigranti budu više nalik nama. Moramo stvoriti nove nas."


Financial Times|Net.hr
13.10.2006.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2006. 22:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="Forever Defiant"]
"Ne smijemo tražiti da imigranti budu više nalik nama. Moramo stvoriti nove nas."

Gluposti, to ti je politikanstvo. Da je Putnamu izborna baza isto što i Strawu, zagovarao bi tezu da bi imigranti imali manje problema na putu do potpune socijalizacije kad bi bili prilagodljiviji.

Rasizam se svodi na: "sit gladnomu ne vjeruje". Kad ne bude gladi, neće biti ni rasizma.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ženska_glava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 596
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.10.2006. 10:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gazda777 je napisao/la: ›
i ja sam rasista, dijelim pučanstvo na muškarce i žene.
a muškarce ne volim.

ni oni tebe ne vole... Very Happy

_________________
Sve je relativno... Zvižd
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.10.2006. 11:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Forever Defiant je napisao/la: ›
Isuse koja debilana, ne mogu vjerovati?!?! Odakle ti uopce ideja da uspoređuješ djecu onih koji su se borili kako bi njima osigurali buducnost s crncima i problemima koje oni stvaraju??!! Sramota je sto amerika daje povlastice obojenima.


Okeej... Dakle, ovako: sve probleme stvaraju crnci, a ljudi koji bojaju kosu imaju veće povlastice u SAD-u. Jesam li dobro shvatio?

Citat: ›
Svaki peti od njih je u zatvoru, a vecina ostalih, usprkos svim potencijalima koje mogu iskoristiti to ne žele... Lakše je sjediti u nekome skvotu i pušiti travu, nego dići guzicu i pokušati se skrbiti za sebe i svoje....


Da, khm, pričamo o oko tridesetak godina otkada crna rasa u SAD-u ima skoro potpunu slobodu. Dakle, zakonski sve to stoji, ali se bijelci i dalje drže dalje od crnaca. A te kvote su kvote, kada se kvote popune - ostaje ti otići u vojsku i poginuti za interese (bjelačkog) industrijskog-narko lobija.

Citat: ›
Uostalom, zato se temelj krivnje za rasizam namece bijelcima? Pa u vrijeme kada je trgovina robljem(u cijelom svijetu, ne samo Europa-Afrika-Amerika) bila aktualna, nije se biralo koje će rase biti robovi, nego se gledalo sto je najjeftinije. A najjeftinije su nudli najpoznatiji svjetski trgovici.....


Pretpostavljam da ti znaš tko su najpoznatiji svjetski trgovci robljem? Jer ja nisam nabasao na jumbo plakate trgovačkih centara sa palet-pakiranjima crnih robova.
Stvar je u tome što je Afrika bila (i dalje je) ogroman, neistraženi kontinent. Bilo je slavera (afričkih, dakle crnaca) koji bi putovali od obale do obale konstantno obnavljajući svoju ponudu ljudskog mesa iz široke palete ponude sela na koje bi putem naišli. Zanimljivo je, međutim, što su se crni goniči robova pojavili tek kada je došlo do susreta civilizacija - one zapadne sa afričkima (kontinentalna afrika ima puno naroda i više davno nestalih civilizacija fragmenti kojih su se do danas izmiješali). To nimalo nije daleko od sudbine Hrvata u rukama ljudi koji su nas 'izveli na put demokracije, osamostaljenja i kapitalizma'. Takvi srazovi civilizacija pokazali su se totalno pogubnima za civilizacije koje su imale potpuno drugačija shvaćanja vrijednosti od evropljana... Dovoljno je pogledati sudbinu izvornih naroda južne amerike, australije, sj. amerike i afrike.

Citat: ›
A sto je jos zanimljivije, samo 1% bijelaca u Americi je u to vrijeme držalo robove... Još jedna stvar. Afrika je danas najzapušteniji dio svijeta. No i tamo su svojedobno postojale napredne države.... Rodezija primjerice, danas Zimbawe. Bijelci su imali vlast u toj zemlji. Osnova gospodarstva su bile farme. U vlasnistvu bijelca. Ubrzo se pojavljuje Mugabe, i poziva sve crnce na otpor bijelcima. Rezultat, spaljene farme, poubijani njihovi vlasnici od strane radnika(crnaca), neki su cak i pojedeni... Epilog: Danas je ta zemlja jedna od onih u Africi gdje vlada apsolutan kaos. Iz zemlje blagostanja pretvorila se u zemlju rata, vatre i uništenja...


Zimbabwe NIKADA nije bila zemlja blagostanja. Da se malo više educiraš o Africi danas, da malo iskopaš broj ljudi koji dnevno pogine u 'plemenskim ratovima' na područjima koja su (vidi slučajnosti) bogata ovim ili onim materijalom, da sagledaš činjenice, ne vijesti na TV-u (koje ionako samo prate one 'zanimljive' ratove) znao bi da Afrika od trenutka početka prisilne kolonizacije do danas nije slobodna od imperijalističkih interesa velesila (tj. njihovih ekonomija - korporacija).

Citat: ›
Još bi se htio nadovezati, danas u Hrvatskoj nije izražen problem nekontorlirane imigracije. No, samo je pitanje trenutka kada će i našu zemlju preplaviti horde doseljenika. Prije desetak godina broj doseljenika sa dalekog istoka mogao se na prste izbrojiti, a danas na svakom kutu niču novi kineski restorani, trgovine i radnje. Pogledjamo samo koliko svojih radnji imaju doseljenici sa Kosova i Albanije u našoj zemlji, čiji broj nezaustavljivo raste, jer dok god stranci u našoj zemlji imaju veća prava od starosjedioca biti ćemo neodoljiva meka za sve, te će uskoro naše ulice više ličiti na neki zaselak sa obale Gvinejskog zaljeva nego na jedan lijepi miran mediteranski ili pak panonski grad.


I što sada? Mislim, političkim mafijozama je skroz okej kada im pripadnik trijade da koji miljon ispod ruke kako bi uvezao radnu snagu (sa pridajaćim im dozvolama), i pootvarao trgovine. U HR ne postoje veća prava za neke. Ne znam odakle ti to sada? Postoje samo govnari koji mlate pare na 'imigrantima' (malo suvremeniji pojam za robove). Isti oni koji nam i vode državu.
Zaključak: imigracija definitivno nije razlog zbog kojega bih se ja trebao zaključati u kuću i spavati s kalašnjikovom pod jastukom. A mirniji zaseoci gvinejskog zaljeva su prekrasni...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.10.2006. 17:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U nedostatku životnog iskustva i osobnog doživljaja dotičnih predijela svijeta, ne želim se previše upuštati u tu raspravu. Ono što znam, znam uglavnom iz knjiga, a time se samoinicijativno automatski diskvalificiram u povijesnom/političkom aspektu sagledavanja ove teme jer ni sama ne znam u što da vjerujem od svega pročitanoga.

U suštini bih se složila s tobom, bazooka_joe, ali ja ću reći samo svoje mišljenje s etičkog aspekta.

Ovo što ću reći nije bezvezno moraliziranje jer ga prezirem. Htjela sam se ovdje izjasniti jer mi se jednostavno gadi svijet u kojem živimo i ponekad se pitam jesam li ja zbilja neka druga vrsta? Jer, puno mi je ljudi govorilo da se slaže sa mnom, a ustvari se to pokazalo sasvim suprotnim.

Ne mogu zamisliti da na čovjeka bilo tko gleda na temelju rasne/nacionalne/vjerske pripadnosti i slična sranja. Naravno da svaki narod ima svoju kulturu i da se po tome na neki način mogu strapati u "isti koš". No, to neće značiti da su svi jednaki ili slični. Moj susjed i ja smo iste rase, iste nacionalnosti iste vjere... a naši stavovi ne mogu biti različitiji. Moj dečko i već sto godina najbolji prijatelj jesmo iste rase ali smo drukčije vjere i nacionalnosti... stavovi su nam vrlo slični.

Ne razumijem tu ideologiju, ne razumijem to sijanje mržnje na svim poljima života. pitam se koliko daleko su ljudi spremni ići? kako si netko može uzimati za pravo mrziti cijelu jednu naciju, cijelu jednu rasu ili religiju ako je pojedinac iz jedne od njih ratovao s njegovim djedovima, očevima ili njim samim?

To je jasno kao dan, ali zanimljivo je kako ljudima puno treba da bi vidjeli i ono što im je pred nosom. Zatrovani smo lažima i bezumljem...

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.10.2006. 12:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ženska_glava je napisao/la (Pogledaj post): ›
gazda777 je napisao/la: ›
i ja sam rasista, dijelim pučanstvo na muškarce i žene.
a muškarce ne volim.

ni oni tebe ne vole... Very Happy


tako i treba biti... Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.10.2006. 12:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

šta su spolovi postale rase sada ?
nije ni čudo što postoji homoseksualizam ....

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ženska_glava
Offline
Avatar

Ukupno postova: 596
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.10.2006. 20:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

_Jimmy_ je napisao/la: ›
šta su spolovi postale rase sada ?
nije ni čudo što postoji homoseksualizam ....

e, čuj... po gazdi našem jesu! Very Happy

_________________
Sve je relativno... Zvižd
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.10.2006. 23:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aha.
a gazda je uvijek u pravu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.03.2012. 17:58 
Naslov:  Re: Rasizam
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.03.2012. 22:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rasni stereotipi su smiješni i trebamo im se smijati Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 16:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne razumijem ni ja o kakvim rasama svi pricaju kad smo svi mi pripadnici iste vrste jer smo svi sposobni za reprodukciju.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: