Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Biciklistički vodič: zakonski propisi o biciklizmu #2

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65792
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.07.2013. 19:19 
Naslov:  Biciklistički vodič: zakonski propisi o biciklizmu #2
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neki ih poznaju, neki ne, neki su u dvojbi, pa bi bio red da ovdje objedinimo zakonska pravila kojih se svaki biciklist treba pridržavati. Kazne su velike, ali cijena nepridržavanja propisa može biti mnogo veća od minusa u džepu. Zakon o sigurnosti prometa na cestama je vrlo jasan.

Terminologija

Biciklistička traka je dio kolnika namijenjen za promet bicikala koji se prostire uzduž kolnika i koji je obilježen uzdužnom crtom na kolniku i propisanim prometnim znakom.

Biciklistička staza je izgrađena prometna površina namijenjena za promet bicikala koja je odvojena od kolnika i obilježena propisanim prometnim znakom. Dakle, famozne žute crte iscrtane na nogostupima su u smislu zakona zapravo biciklističke staze, što ne smatramo dobrim rješenjem, jer se prave, zasebno izgrađene biciklističke staze i “žute crte” često drastično razlikuju.

Nadalje, Zakon definira bicikl kao vozilo koje ima najmanje dva kotača i koje se pokreće isključivo snagom vozača. Ovdje također možemo primijetiti propust, jer Zakon ne spominje monocikle, koji se doduše kod nas malo koriste, ali ipak postoje, i možemo zamisliti da se netko i njima odluči provozati. Ako siđete s bicikla, prema Zakonu automatski postajete pješak.

Stjecanje prava na upravljanje biciklom

Biciklom na cesti smije upravljati osoba koja je navršila 14 godina. Djeca s navršenih devet godina koja su u školama osposobljena za upravljanje biciklom i za to im je izdana potvrda, smiju samostalno upravljati biciklom na cesti, a druga djeca s navršenih devet godina samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina.
Program osposobljavanja za vožnju biciklom, program biciklističkog ispita i obrazac potvrde propisuje ministar nadležan za poslove obrazovanja.



Kretanje, zaustavljanje i parkiranje vozila

Biciklom je propisano kretanje desnom stranom kolnika, odnosno biciklističkom stazom ili trakom uz desni rub kolnika ili ceste u smjeru kretanja, a na traci ili stazi uređenoj i obilježenoj za dvosmjerni promet bicikala, desnom stranom trake ili staze u smjeru kretanja.

Dakle, ne može biti jasnije. Za vožnju “po dvoje” možete biti kažnjeni, a da ne spominjemo da time ometate druge bicikliste. Također, vozač koji pri skretanju presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan je propustiti bicikle koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru.

Nadalje, vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo na obilježenome pješačkom prijelazu i na udaljenosti manjoj od pet metara od tog prijelaza i na prijelazu biciklističke staze preko kolnika. Naravno, isto ne smije na biciklističkoj stazi, odnosno traci.

Policijski službenik ili službenik jedinice lokalne samouprave, naredbom će odrediti da se vozilo premjesti na drugo mjesto ako je zaustavljeno ili parkirano na cesti na kojoj ugrožava sigurnost prometa ili ometa normalan tok prometa i kad je parkirano ili zaustavljeno na biciklističkoj stazi ili traci, ili na prijelazu biciklističke staze, odnosno trake preko kolnika, kako kaže članak 84. stavak 9. ZoSPC.

Stoga slobodno citirajte ovaj članak Zakona policijskim službenicima želite li da se vozilo ukloni s biciklističke staze ili trake!



Vuča prikolice

U prometu na cesti biciklom smije se vući prikolicu s dva kotača pričvršćenu tako da je osigurana stabilnost vozila. Prikolica ne smije biti šira od 80 cm, a ukupna masa ne smije biti veća od 50 kg. Na stražnjoj strani mora imati dva katadioptera propisana za priključna vozila. Za kršenje ovog pravila propisana je kazna od 300 kuna.

Na biciklu se ne smije prevoziti predmete šire od 50 cm sa svake strane vozila, a na prikolici se ne smije prenositi predmete šire od 80 cm. Za ovaj prekršaj možete ostati bez 300 kn.

Upotreba svjetala

Od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.

Promet bicikala

Vozači bicikla dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika. Ako se dva ili više vozača bicikala kreću u skupini, dužni su kretati se jedan iza drugoga. Za prekršaj je propisana kazna od 300 kuna. Nije jasno kako će biciklist koji vozi kolnikom i namjerava skrenuti ulijevo voziti što bliže desnom rubu kolnika.

Vozač bicikla mora upravljati vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu. Vozač bicikla koji se kreće kolnikom na javnoj cesti dužan je noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti biti označen reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom biciklističkom odjećom.

U prethodnoj varijanti Zakona, reflektirajuća odjeća bila je propisana samo za javne ceste izvan naselja, a trenutni propis se odnosi na sve javne ceste. Iz našeg iskustva, nije nužno imati reflektirajući prsluk, dovoljno je na odjeći imati neki reflektirajući dio. Postoje, na primjer, reflektirajuće trake za nogavice ili samoljepljivi reflektirajući elementi. Također, propisana je kazna od 300 kuna.



Kaciga

Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi i vozači bicikla mlađi od 16 godina. Kazna je 300 kn.



Prijevoz osoba

Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti osobe starije od osam godina samo ako se na biciklu nalaze posebna sjedala za svaku osobu, držač za ruke i noge, odnosno pedale. Kazna je 300 kn.

Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti dijete do osam godina starosti, ako je na biciklu ugrađeno posebno sjedalo, prilagođeno veličini djeteta i čvrsto spojeno s biciklom te ako dijete na glavi nosi propisanu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu. Također, kazna je 300 kn.

Vozač bicikla ne smije prevoziti osobu koja u organizmu ima droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljana vozilima ili ako u krvi ima alkohola iznad 0.50 g/kg ili odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka. Ovdje je kazna 500 kn.



Ostala pravila

Na kolniku je zabranjeno igranje, vožnja dječjim biciklom, romobilom i koturaljkama, kao i sanjkanje, skijanje i sl.

Ako kojim slučajem na cesti izvan naselja morate sići s bicikla, postajete pješak i dužni ste se kretati se uz lijevi rub kolnika u smjeru kretanja, a noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti morate biti označeni nekim izvorom svjetlosti ili s reflektirajućom materijom.

Iznimno, možete se kretati uz desni rub kolnika samo kad je takvo kretanje sigurnije (nepregledan zavoj, ponor, usjek, zasjek, odron i sl.). Pješak je dužan preko kolnika i biciklističke staze ili trake prelaziti pažljivo i najkraćim putem, nakon što se prije stupanja na kolnik uvjeri da to može učiniti na siguran način.

Autocestom, brzom cestom i cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila ne smiju se kretati bicikli! Za ovo je propisana kazna od 500 kn.

To je to. Želimo vam što više ugodne i sigurne vožnje vašim omiljenim prijevoznim sredstvom!

Tekst: Ivan Podraza/BikeMyDay

Pročitajte i...
[VIDEO] Biciklistički vodič: kako se ponašati u prometu, s kakvom opremom i kako izbjeći prometne kazne?! #1/2
Biciklistički vodič: zakonski propisi o biciklizmu #2/2
[VIDEO] Biciklistički vodič: bicikl i alkohol #3
Biciklistički vodič: Koliko široke trebaju biti biciklističke staze izvan naselja? #4
[VIDEO] Biciklistički vodič: Ponašanje u prometu po noći i u slučaju smanjene vidljivosti #5
Biciklistički vodič: Kako se sigurno zaustaviti? #6
Biciklistički vodič: Zašto je voda važna u biciklizmu? #7
[VIDEO] Biciklistički vodič: Kako se ponašate prema biciklistima? #8
Biciklistički vodič: Što ponijeti na put? #9
Biciklistički vodič: "Mega lanac" za sigurnost vašeg bicikla #10
[VIDEO] Biciklistički vodič: Djeca - biciklisti na cestu mogu tek s navršenih 14 godina #11
Biciklistički vodič: Biciklom na posao #12

Jeste li zadovoljni ponašanjem sudionika u prometu?



Zadnja promjena: Redakcija 031; 03.10.2013. 8:51; ukupno mijenjano 11 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 19:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

     Može li mi neka dobra duša reći nešto više o bajsevima sa prve slike? Hint: policija?
Izgledaju mi zgodno, za odlazak na posao (20 km. dnevno, asfalta)? Marka, cijena itd... Unaprijed hvala!

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 19:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To su nekad naši policajci vozili, mislim prije 2 godine. Sad im je ili prehladno ili prevruće (odgovor jednog policajca na nekoj manifestaciji na Trgu A. S., ne mogu se točno sjetiti o kojoj manifestaciji se radi, kad su se dovezli s tim biciklima).

Eto.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 20:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
To su nekad naši policajci vozili, mislim prije 2 godine. Sad im je ili prehladno ili prevruće (odgovor jednog policajca na nekoj manifestaciji na Trgu A. S., ne mogu se točno sjetiti o kojoj manifestaciji se radi, kad su se dovezli s tim biciklima).

Eto.

Znaš li o kakvom se bajsu radi? Marka, cijena, kvaliteta?

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 20:15 
Naslov:  Re: Biciklistički vodič: zakonski propisi o biciklizmu #2/2
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›


ovaj policajac je inače član moto skupine PU OB i moram priznati da ne bi volio da me oni ganjaju i zaustavljaju jer su dečki dosta "tvrdi" po pitanju sankcioniranja prekršaja u prometu, što je za svaku pohvalu, ali nije dobro po naš novčanik Razz .

zen031 je napisao/la: ›
To su nekad naši policajci vozili, mislim prije 2 godine. Sad im je ili prehladno ili prevruće (odgovor jednog policajca na nekoj manifestaciji na Trgu A. S., ne mogu se točno sjetiti o kojoj manifestaciji se radi, kad su se dovezli s tim biciklima).

Eto.

@zen, svjesni su i oni da bic. staze nisu najbolje odrađene, pa će na kraju ispasti da sama policija (na biciklima) krše zakone, zato si misle, bolje bicikl u garažu, spremićemo ga za bolje dane. Manje je poznato da oni samo predlažu neka rješenja, a onda ovi tupavci u raznim gradskim uredima prihvaćaju ili ne.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dr.evil
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Lokacija: Antunovac
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 21:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›      Može li mi neka dobra duša reći nešto više o bajsevima sa prve slike? Hint: policija?
Izgledaju mi zgodno, za odlazak na posao (20 km. dnevno, asfalta)? Marka, cijena itd... Unaprijed hvala!
Mislim da su to neki FUJI bicikli znam da su kupljeni u osječkoj Rog jomi e sad model je nekakav GAZELA ili tako neka živina! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 21:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dr.evil je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›      Može li mi neka dobra duša reći nešto više o bajsevima sa prve slike? Hint: policija?
Izgledaju mi zgodno, za odlazak na posao (20 km. dnevno, asfalta)? Marka, cijena itd... Unaprijed hvala!
Mislim da su to neki FUJI bicikli znam da su kupljeni u osječkoj Rog jomi e sad model je nekakav GAZELA ili tako neka živina! Very Happy

Hvala, odoh u potragu...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@milo moje

Milo moje Very Happy, jadno je to što oni koji sjede u uredima i nadležni su za bic. staze istim tim rijetko ili nikako prolaze...

Ima da se naprosvjedujemo kao Nizozemci 70-ih. Wink

@Simo

Veseli me što ćeš, čini se prema raspitivanju o bicu, početi voziti bic. Wink Možda onda budeš i kritičniji prema stazama i uvidiš missice iz "Miss staze". Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 22:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
@milo moje
Milo moje Very Happy, jadno je to što oni koji sjede u uredima i nadležni su za bic. staze istim tim rijetko ili nikako prolaze...

Ima da se naprosvjedujemo kao Nizozemci 70-ih. Wink

meni je dovoljno pogledati vozni park u kuhačevoj 9 i to ona mjesta REZERVIRANO, pametnom dosta

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 23:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
@milo moje

Milo moje Very Happy, jadno je to što oni koji sjede u uredima i nadležni su za bic. staze istim tim rijetko ili nikako prolaze...

Ima da se naprosvjedujemo kao Nizozemci 70-ih. Wink

@Simo

Veseli me što ćeš, čini se prema raspitivanju o bicu, početi voziti bic. Wink Možda onda budeš i kritičniji prema stazama i uvidiš missice iz "Miss staze". Wink

     Vozim bicikli, ali stari monti bike iz devedesetih. Ni traga aluminija, na njemu.
Star ko' Isusovo magare, jednako toliko tvrdoglav i težak. Sad se već neko vrijeme oštrim, da si kupim neki solidan bic, za posao, odlazak u trgovinu i slično. Još ništa konkretno nisam pronašao, jer se ponuda uglavnom vrti oko montića ili sportskih biciklova. Ja tražim nešto što će dobro ići (jer trebam praviti dvadesetak kilometara dnevno), imati svu opremu, i neće koštati kao gastarbajterski svatovi.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 23:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Milo

Ima dosta gradskih službenika koji dolaze biciklom (parking im je unutra), ali mislim da oni nadležni za bic. staze nažalost nisu među njima.

@Simo

Onda bolje uzmi neki crosser (mješanac), ovi mi se čine nekako preteški. Takav bic (vrlo dobar) možeš dobiti za 3-4 tisuće kn, samo pazi gdje ćeš ga ostavljati.

Zna ti na njuškalu biti da ljudi prodaju vrhunske bicikle za mnogo manju cijenu jer su im preveliki ili premali.

I prati BikeMyDay ako trebaš neki tehnički savjet, a i ostalo.

Pozdrav! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 23:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
@Simo

Onda bolje uzmi neki crosser (mješanac), ovi mi se čine nekako preteški. Takav bic (vrlo dobar) možeš dobiti za 3-4 tisuće kn, samo pazi gdje ćeš ga ostavljati.

Zna ti na njuškalu biti da ljudi prodaju vrhunske bicikle za mnogo manju cijenu jer su im preveliki ili premali.

I prati BikeMyDay ako trebaš neki tehnički savjet, a i ostalo.

Pozdrav! Wink


 Ja sam velik (težak) momak. Mogu li ti križanci podnijeti medvjeda 120 kg, ili moram tražiti neki teretni program? Smile Izgleda da moram prvo ponešto naučiti o biciklima prije nego se odlučim na kupnju. Nekad je to bilo kupi, sjedi i vozi.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 23:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako ne, samo moraš pripaziti na veličinu bicikla, to ti je najbitnije, pogotovo ako si visok (medvjed, hehe).

http://www.bikemyday.com/2011/02/17/velicina-rame/

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 23:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: ›
Kako ne, samo moraš pripaziti na veličinu bicikla, to ti je najbitnije, pogotovo ako si visok (medvjed, hehe).

http://www.bikemyday.com/2011/02/17/velicina-rame/

 Pa nisam baš pretjerano visok, nešto manje od 185, al' sam zato širok i težak. Ima li to veze? Smile
Hvala za link, neki dan sam se tu na forumu, prvi puta u životu sreo sa podatkom da se bic (veličina rame) kupuje po visini vlasnika. Oni pandurski bicikli mi djeluju ok, samo da još skontam o čemu se radi.
Hvala još jednom!

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: