Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



[VIDEO] Anketa: Što Osječani misle o ulasku Hrvatske u Europsku uniju?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2013. 13:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › @beejay, postoji samo jedna mala kvaka u tom statistickom izvjestaju.

Naime, ove statistike ne govore o otvorenim radnim mjestima u OBZ, nego o broju registriranih osoba na Zavodu. Nazalost, ovdje se uglavnom ne radi o otvorenim radnim mjestima u OBZ, nego o ljudima koji su se zaposlili u sezoni na Jadranu.


To je istina što se tiče metode, ali nemojte da vas sezonski poslovi zbune, jer unazad godinu dana OBŽ konstantno zapošljava više nego Zagreb, ako podijelimo taj broj po ukupnom broju stanovnika, čak i u siječnju ili studenom. To samo reflektira duboku dužničku krizu u koju je upao Zagreb, dublju nego u kojoj se nalazi Hrvatska u cjelini i to npr. može biti šansa za Osijek da vrati nešto kvalitetnog kadra.

U pravu su oni koji tvrde da nije tako loše u Slavoniji kao što se čini, a može ubuduće biti i bolje. Sama visina plaće je varljiva statistika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.07.2013. 17:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slazem se da nam je potrebna pozitiva. Zelio sam samo naglasiti da broj nezaposlenih nije idealan pokazatelj koji bi govorio o kretanju broja radnih mjesta.

Za prikaz broja zaposlenih (radnih mjesta) bolji pokazatelj bi bio broj osiguranika na HZMO-u [broj osoba kojima se uplacuje obavezno mirovinsko osiguranje].

Broj osiguranika u OBZ:
2012. [svibanj] : 89769
2013. [svibanj] : 87091
Promjena: -2.98%

Broj osiguranika u Zagrebu:
2012. [svibanj] : 442540
2013. [svibanj] : 438479
Promjena: -0.91%

Broj osiguranika u ST-Dalm zup:
2012. [svibanj] : 147193
2013. [svibanj] : 145533
Promjena: -1.12%

Za realniju sliku bi se trebao gledati prosjek za prvih 5 mjeseci promatranih godina, ili za cijele godine (kako bi se anulirala sezonalnost) ali nek' to racuna netko drugi ;-)

Kao sto mozemo vidjeti, OBZ u ovom slucaju prednjaci u negativnom pokazatelju, sto je u suprotnosti s tvrdnjama da je u posljednjih godinu dana veci gubitak osiguranika (uvjetno receno "radnih mjesta") u Zagrebu i ST-Dalm zupaniji. Nazalost, to nije istina - OBZ je (relativno gledano) imala veci gubitak radnih mjesta i od Zagreba i od ST-Dalm zupanije.

Izvor:
2012. : http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/osiguranici-2012/Osiguranici_6za5.pdf
2013. : http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/osiguranici-2013/Osiguranici_6za5.pdf

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.07.2013. 9:48 
Naslov:  Re: [VIDEO] Anketa: Što Osječani misle o ulasku Hrvatske u Europsku uniju?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OK. Nema dvojbe gdje je bio veći relativni pad broja osiguranika. Znam i da je prošle godine OBŽ imala negativni migracijski saldo za razliku od Zagreba, ali ipak ima nekih statističkih podataka koji su u suprotnosti. Npr. u Zagrebu istovremeno sporije pada zaposlenost (tj. broj osiguranika) i brže raste nezaposlenost. Onda bi to značilo da dio ljudi koji doseli u Zagreb ni ne nađe posao nego se samo prijavi na HZZ u Zagreb, pa na taj način poveća stopu nezaposlenosti.

Kako god bilo, mislim da je nekome iz druge sredine tko traži posao bolja opcija da odmah ide van u Švedsku, Finsku ili sl. nego u Zagreb i to je jedna od dobrih stvari EU.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.07.2013. 16:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da je dobro za većinu građana, a vrijeme će pokazati koliko smo u pravu ili krivu.
Meni je osobno drago da smo zvanično dio eu, i nadam se boljitku u svakom pogledu.
A da se građane zapravo pitalo ne bi ni ušli ali namjestiše referendum tako da mora proći...oćeš nećeš - moraš a sve po zakonu Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
crveni
Offline
Ukupno postova: 457
Lokacija: Mannheim
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.07.2013. 20:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prizma je napisao/la (Pogledaj post): ›
crveni je napisao/la: ›
Pa činjenica je da se vani živi bolje. Konkretno, dobio sam u zadnjih 7 dana 2 ponude za posao. I obje su sa startnom plaćom ne manjom od 2900 eura netto.


O vjeruj mi da se ne živi bolje...ima se samo malo više novaca da se kupe skuplje stvarčice, ali život nije nikako bolji. Ja u 15h poslije posla, pređem most na dravi, odem se okupati na kopiku, maznem dve langošice, pa bicom po kopačkom ritu i u 18h sam doma u svojoj kući, svome vrtu, stignem još sve odraditi što trebam...vani, u EU, si u 18h u nekoj prometnoj gužvi i ili javnom prijevozu pokušavaš doći do stana kojeg unajmljuješ za 1000 € ili živiš u 20 m2 za 500 €, sjedneš pred TV i dočekaš sutra u jutro da bi sve još jednom isto...i to sve zato da bi kroz 20 godina ušparao 50 000 ili 100 000 €!!! Eeejjj...pa nećeš se ti tamo obogatiti, već ćeš samo umjesto forda fieste voziti neki audi, a umjesto galaxy 3 mini imati galaxy 4...razumiješ me?


Slobodno se zajebavaj po Osijeku. Za 4000 kn plaće. I život ti prođe u vožnji biciklom, žvakanju langošica, okopavanju vrta. Dok ja budem uživao u projektnom birou u Berlinu. Na žalost, budem zaboravio voziti bicikl, zajebavati se u gradskoj upravi (čitaj, navlačeći kožicu za vrijeme radnog vremena), žvakati langošice i okopavati vrt.
Svatko ima svoj cilj u životu. Moj je malo više napredovati u profesionalnom pogledu sa znanjem i iskustvom. Novac je oke, pokriva mi troškove. Ima prostora za povišicu plaće u idućih 12 mjeseci. A skupit će se za 10ak godina i nešto ušteđevine.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Prizma
Offline
Ukupno postova: 61
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.07.2013. 7:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

crveni je napisao/la: ›
Svatko ima svoj cilj u životu. Moj je malo više napredovati u profesionalnom pogledu sa znanjem i iskustvom.


Sretan put Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.07.2013. 19:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaj ulazaku EU je dobro došao lopovima gospodarskim kriminalcima ratnim profiterima ,dakle onima koji su se dobro zbrinuli . Mlada populacija je prisiljena napustiti grad zaista jadno i tužno za mlade ljude..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: