Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek ima najboljeg volontera - Maria Sliškovića

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65792
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.06.2013. 13:53 
Naslov:  Osijek ima najboljeg volontera - Maria Sliškovića
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dvjestotinjak volontera na sedam hrvatskih sudova pomaže žrtvama i svjedocima u kaznenim postupcima, pa i onim najtežim. Vijeće Europe prepoznalo je hrvatski sustav kao model za ostatak regije jugoistoka Europe, a danas su najboljima od njih dvjestotinjak dodijeljene i nagrade.

Pomoć žrtvama i svjedocima u kaznenim postupcima olakšala je njihovu poziciju u postupku, smanjila njihov stres, ali i osjetno podigla kvalitetu svjedočenja i cijelog postupka, rečeno je na dodjeli nagrada za osmero od dvjestotinjak volontera koji na sedam hrvatskih sudova pomažu svjedocima i žrtvama u kaznenim postupcima.

- I sam sudski postupak može biti jasniji i čišći, i temeljiti se na neposrednim dokazima, a ne svjedoku koji je u šoku, koji je uplašen, koji se sada odjednom više ničega ne sjeća, a ne žrtvi koja u tom trenutku jednostavno biva blokirana, ne zna izreći one činjenice koje su bile i postojale u vrijeme počinjenja kaznenog djela. Prema tome, to je jedna nemjerljiva korist za sam postupak i suci su to prihvatili - kazao je predsjednik Vrhovnog suda Hrvatske Branko Hrvatin.

Projekt je inicirao hrvatski ured UNDP-ja, a njegova voditeljica Louise Vinton kazala je kako je od 2008. godine pružena pomoć za čak 14.000 ljudi.

- Vrlo smo ponosni na ove rezultate, a poznato je i da je Vijeće Europe prepoznalo hrvatski sustav kao model za ostatak regije. -

Barbara Veličković
, voditeljica Udruge za pomoć žrtvama i svjedocima, preko koje se angažira i educira ove mlade ljude, kaže za RSE kako je jako ponosna njima i njihovim rezultatima.

- Oni su ovdje da vrše tu emocionalnu podršku koliko god to treba – ako treba cijeli dan, oni će na sudu biti cijeli dan. U devedeset i devet posto slučajeva ljudi su nam zahvalni i ne mogu se prestati zahvaljivati, jer smo im zbilja olakšali taj posao - rekla je Veličković.

Ublažavanje patnje i stresa

Silvija Dološić iz Osijeka za RSE o svojim iskustvima kaže:

- Ja sam od početka na ratnim zločinima – osobno sam inzistirala da budem na ratnim zločinima. Odjel Ministarstva pravosuđa za organiziranje i pružanje podrške žrtvama i svjedocima je nešto najbolje što se dogodilo pravosuđu. Volonteri i djelatnici Odjela su tu da svjedocima i žrtvama olakšaju njihove patnje i stres kojeg ponovno proživljavaju sjećajući se svih tih traumatičnih događaja iz Domovinskog rata. -

Maksimilijan Jevtić iz Rijeke, inače jedan od prošlogodišnjih riječkih volontera godine, za RSE o svom angažmanu:

- Na taj način ublažavamo posljedice njihovog straha i emocionalnog stresa, jer to na kraju krajeva i je naša funkcija – da olakšamo posao i svjedocima i sustavu, jer sve to onda i brže ide. Volontiranje mene ispunjava, volim pomagati drugima, a na taj način unapređujem i društvenu zajednicu i doprinosim njezinom razvoju. -

Voditelj Ureda za pomoć žrtvama i svjedocima na osječkom Županijskom sudu Robert Adrić kaže za RSE kako u posebno kompleksnim slučajevima priskače i on kao profesionalac.

- Kada se primjerice radi o slučajevima ratnih zločina, onda se među ostalim radi i o osobama koje su napustile svoje domove prije 20 i više godina, sada možda po prvi puta dolaze natrag i sve im je to nepoznato i novo, vrlo često nemaju ovdje više nikoga svog, neki nemaju ni pratnje. A s obzirom na protok godina, vrlo često se radi o osobama starije životne dobi, i njima sve to uistinu jako, jako puno znači - istaknuo je Adrić.

Nagrade za najbolje volontere ureda za podršku žrtvama i svjedocima primili su: Mario Slišković iz Osijeka, Hermina Baraković iz Rijeke, Lada Rađenović iz Siska, Maja Milovac iz Splita, Dobrica Pakter iz Vukovara, Petra Surać iz Zadra i Marija Đivanović iz Zagreba. Nagradu je primila i Zrinka Tustonjić iz Zagreba za svoj doprinos pokretanju besplatne telefonske linije za žrtve zločina na jedinstvenom broju za cijelu Europsku uniju 116-006, koja će biti aktivirana 15. srpnja ove godine.

Tekst: Enis Zebić/slobodnaevropa.org

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.06.2013. 13:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bravo

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: