Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Novi hrvatski pravopis

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Smatrate li da postajemo nepismena nacija

Da
100%
 100%  [ 2 ]
Ne
0%
 0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 2


Autor Poruka
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.06.2013. 19:43 
Naslov:  Novi hrvatski pravopis
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovih dana smo svjedoci još jedne pravopisne bitke, i sve me je više strah da ću postati nepismen iako mi je hrvatski materinji jezik. Iako mnogi odrasli ne znaju razliku između famoznih "č" i "ć", smatram da se ovim novim pravopisom unosi još veća pomutnja u školarce, koji su i tako već na rječniku facebooka.

Najvažnija pravopisna pravila!

• GLAGOL HTJETI

Preporučeno

neću, nećeš, neće, nećemo, nećete, neće

Dopušteno

ne ću, ne ćeš, ne će, ne ćemo, ne ćete, ne će

• ISPADANJE GLASOVA

Preporučeno

jadac - jadci, mladac - mladci, hitac - hitci, kutak - kutci, letak - letci, metak - metci, patak - patci, petak - petci, svetak - svetci, predak - predci, sudac - sudci, svetac - svetci, Babogredac - Babogredci, očevidac - očevidci, uradak - uradci, privitak - privitci, zalistak - zalistci, dohodak - dohodci, izvadak - izvadci, dobitak - dobitci, dodatak - dodatci, gubitak - gubitci, imetak - imetci, izuzetak - izuzetci, napitak - napitci, ostatak - ostatci, otpadak - otpadci, podatak - podatci, svršetak - svršetci, trenutak - trenutci, užitak - užitci, zgoditak - zgoditci, želudac - želudca

Dopušteno

preci, suci, sveci, deseci, dobici, dodaci, dohoci, dovršeci, gubici, imeci, izuzeci, izvaci, napici, nedostaci, ostaci, otpaci, podaci, svršeci, trenuci, užici, zadaci, zgodici, želuci

• KRAĆENJE

ije > je > e

Preporučeno

brijeg, bregovi/brjegovi; crijep, crepovi/crjepovi; greška, pogreška, pogrešan, pogrešno; grijeh, grehovi/grjehovi, bezgrešan/bezgrješan, grešnik/grješnik; krijes, kresovi/krjesovi; spriječiti, sprečavati/sprječavati; unaprijediti, unapređivati/unaprjeđivati

Dopušteno

krijepiti, krjepostan, krjepost; strijela, strjelica; vrijedan, vrjedniji, vrjednovanje, vrjednovati, vrjednovatelj; grješka, pogrješka, pogrješan, pogrješno

• PISANJE RIJEČI IZ STRANIH JEZIKA

Preporučeno

b) botičelijevski, bredpitovski, davinčijevski, donkihotovski, kamijevski, kimilsungovski, kjerkegorski, miroovski, šekspirovski; bolonjski, bridžtaunski, buenosaireski, ciriški, čikaški, dablinski, dejtonski, džordžtaunski, glazgovski, hamburški, haški, milvokijski, minhenski, monački, njujorški, oksfordski, šangajski, tokijski, ženevski

Dopušteno

Hjelmslev - hjelmslevski, Kierkegaard - kierkegaardski, Neumann - neumannski itd.; Bridgetown - bridgetownski, Georgetown - georgetownski, Leuven - leuvenski, Milwaukee - milwaukeejski

Ukrajinska imena

U dopuštene inačice ušlo je i pisanje ukrajinskih imena koja su u hrvatski ušla prema ruskome izgovoru pa je dopušteno njihovo pisanje prema transliteracijskim pravilima prenošenja iz ukrajinskoga u hrvatski: Kijiv, Lviv, Sergij Bubka, Andrij Ševčenko.

Imena iz jezika koji se ne služe latinicom i ćirilicom

Preporučeno

Mao Ce Tung, Jaser Arafat, Moše Kacav, Kim Il Sung, Ban Ki Mun, Bašar al Asad, Mahmud Abas, Moamer Gadafi, Benazir Buto, Pervez Mušaraf, Jukio Mišima, Akira Kurosava, Georgios Papandreu, Melina Merkuri

Dopušteno

Mao Zedong, Yasser Arafat, Moshe Katsav, Kim Il-sung, Ban Ki-moon, Bashar al-Assad, Mahmoud Abbas, Muammar al-Gaddafi, Benazir Bhutto, Pervez Musharraf, Yukio Mishima, Akira Kurosawa, Georgios Papandreou, Melina Mercouri

• GLAS J

celebrity - celebrityja..., celebrityjev; fengšui - fengšuija; Atlee [etli] - Atleeja..., Atleejev; Camus [kami] - Camusja..., Camusjev, a može i Camusa; Chelsea [čelzi] - Chelseaja..., Chelseajev; Chenu [šeni] - Chenuja..., Chenujev; Denis [deni] - Denisja..., Denisjev, a može i Denisa; Dubai - Dubaija; Eddie [edi] - Eddieja..., Eddiejev;

- u sklonidbi pokrata: FOI - FOI-ja..., FOI-jev; AUDIO - AUDIO-ja..., AUDIO-jev; CIA - CIA-je..., CIA-jin.

• PRILOZI

Sastavljeno pisanje priloga doživjelo je također promjenu u smjeru dvostrukih rješenja. Neki dvojbeni primjeri (dosutra, nabijelo, nagusto, nakrupno, odsrca, navrijeme) sada su ravnopravni nesastavljenim oblicima: do sutra, na bijelo, na gusto, na krupno, od srca, na vrijeme.

• POKRATE

Preporučeno

HAZU, HAZU-a, HAZU-ov; HNK, HNK-a, HNK-ov; MUP, MUP-a, MUP-ov, MUP-ovac (i mupovac); NATO, NATO-a, NATO-ov, NATO-ovac (i natoovac); ZET, ZET-a, ZET-ov, ZET-ovac (i zetovac); SMS, SMS-a, SMS-ati (i esemesati).

HINA, HINA-e, HINA-in; INA, INA-e, INA-in; CIA, CIA-je, CIA-jin.

Dopušteno

Ina, Ine, Inin; Hina, Hine, Hinin; Nama, Nami, Namin; Zet, Zeta, Zetov, zetovac.

• IMENA I NADIMCI

Ice-T, Maarten ‘t Hart, Okot p’Bitek, Čelična Lady (Margaret Thatcher), Svetac Svega Svijeta (sv. Antun Padovanski), Božja Ruka (Maradona), Bič Božji (Atila), Otac Hrvatske Književnosti (Marko Marulić), Otac Domovine (Ante Starčević), Hrvatski Slavuj (Milka Trnina), Šaka sa Srednjaka (Željko Mavrović)

Bog, Otac, Spasitelj, Sveti Spas, Gospod, Tvorac, Svevišnji, Gospodin, Jaganjac Božji, Trojstvo, Sveto Trojstvo (Otac, Sin i Duh Sveti), Isus Krist, Otkupitelj, Majka Božja, Gospa od Svetoga Ružarija, Kraljica Svete Krunice, Gospa Trsatska, Sveta Marija, Alah, Muhamed, Merjem, Šiva, Jahve, Buda, Dalaj Lama XIV./Četrnaesti (Tenzin Gyatso)

Stari Kontinent (Europa), Lijepa Naša (Hrvatska), Velika Jabuka (New York), Grad Svjetlosti (Pariz), Vječni Grad (Rim), Sveta Stolica (Vatikan), Zemlja Tisuću Jezera (Finska), Zeleni Otok (Irska), Zemlja Izlazećega Sunca (Japan).

Katolička crkva, Srpska pravoslavna crkva, Evangelička crkva, Župa svete Anastazije, Župni ured Duha Svetoga, Židovska općina Dubrovnik, Islamska zajednica Rijeka

• EUROPSKA UNIJA

Budući da Europska unija nije država nego gospodarska i politička organizacija, riječ unija treba pisati malim slovom. Pogrešno je: Europska Unija, a pravilno: Europska unija.

• RADIO MARTIN, LUKA PLOČE

Sklanja se samo prva riječ: Radio Martin, Radija Martin...; Luka Ploče, Luke Ploče...; hotel Westin, hotela Westin...,

• APOZICIJA UZ ZEMLJOPISNA IMENA

Pogrešno: Živi u gradu Križevci., Pecali smo na rijeci Dunav., Dolazi iz Federativne Republike Brazil.

Pravilno: Živi u gradu Križevcima., Pecali smo na rijeci Dunavu., Dolazi iz Federativne Republike Brazila.

• MEDVEŠČAK

Savjet: Medveščak, Peščenica, Ferenščica jer je tako u administrativnoj praksi. Dopušteno pisanje Medvešćak, Pešćenica, Ferenšćica, prema izvornome i prema standardnojezičnome liku.

• MAĐAR

Mađarska, Mađar i mađarski temeljem pretežitosti u uporabi. Dopušteno i Madžarska, Madžar i madžarski.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.06.2013. 20:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

     Ja priznajem da sam nepismen. Mene su 70-tih i 80-tih učili drugačije.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.06.2013. 20:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sva sreca pa je ono sto je preporuceno, zapravo i dopusteno u koristenju (bar zasad), jer bih i ja taj cas postala nepismena...samo, onaJ tzv.ukrajinski dio mi zvuci po onoj prastaroj: pisi kako citas i citaj kako pises...hm...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.06.2013. 16:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › ...samo, onaj tzv.ukrajinski dio mi zvuci po onoj prastaroj: pisi kako citas i citaj kako pises...hm...


ja osobno kad ne znam kako bi napisao a da bude opet smisleno držim se te stare: piši kako čitaš i čitaj kako pišeš

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: