Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tribina "Vizualni identitet grada" – arhitektura je postala rob kapitala

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65848
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.05.2013. 10:24 
Naslov:  Tribina "Vizualni identitet grada" – arhitektura je postala rob kapitala
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrlo zanimljiva tribina pod nazivom "Vizualni identitet grada" održana je sinoć u Svečanoj dvorani Umjetničke akademije u Osijeku. Tribina je održana u okviru programskog ciklusa knjižnice Umjetničke akademije pod nazivom "Susreti u knjižnici". Na tribini su govorili Helena Sablić Tomić, dekanica Umjetničke akademije; Danijela Lovoković, dogradonačelnica grada Osijeka; Marin Topić, fotograf te Miroslav Pavlinić, arhitekt.

Marin Topić je u uvodu naglasio kako je, između ostaloga, uloga fotografa prikazati grad u ljepšem svjetlu, što je on i činio kao autor više fotomonografija o gradu Osijeku. Rekao je i kako Osijek nažalost ima dovoljno materijala i za jednu dobru anti-monografiju, ali će taj zadatak ostaviti nekom drugom. Ukazao je i na veliki problem arhitekture u odnosu na fotografiju: fotografiju možeš baciti s jučerašnjim novinama, ali ružne građevine ostaju i ostat će još desetinama godinama.

Helena Sablić Tomić govorila je o kolegiju "Čitanje grada" gdje se studenti Kulturologije i Umjetničke akademije usmjeravaju da kritički razmišljaju i propitkuju vizuru grada. Naglasila je primjer Radićeve ulice kao savršene multikulturalne i multifunkcionalne ulice koja na jednom mjestu objedinjuje željeznički kolodvor, rijeku Dravu, tržnicu i fakultete u različitim stilovima. Upozorila je i na problem ružnih zgrada sa svih strana kada se ulazi u Osijek (Strossmayerova, Vinkovačka, Divaltova) te na problem zapuštanja centra u smislu migracije ljudi i sadržaja na periferiju u shopping centre.



Danijela Lovoković je na tribini nastupila u dvije funkcije, kao dogradonačelnica grada ali i kao arhitektica i dugogodišnja pročelnica grada Osijeka za urbanizam. Naglasila je kako se i njoj kao arhitektici kosa diže na glavi kada vidi neke od užasa na gradskim ulicama, ali ukoliko je riječ o privatnim parcelama do veličine 400 m2, Grad i njegovo Povjerenstvo za ocjenu arhitektonske uspješnosti nemaju nikakve ingerencije. Zakonski propisi idu u korist investitora, a naglasila je i kako nove izmjene zakonskih propisa na području izgradnje predviđaju daljnje smanjivanje ovlasti lokalne uprave s ciljem jačanja ulaganja što bi moglo u sljedećih nekoliko godina imati porazne posljedice. Navela je i kako je u mnogo slučajeva urbanizam postao žrtva kapitala, ne samo u Osijeku već i u cijeloj Hrvatskoj te da se Grad trudi tome parirati kroz javne natječaje poput idejnih rješenja za budući Građevinski fakultet, Sveučilišnu knjižnicu ili Sveučilišni centar.

Miroslav Pavlinić je nastupio ispred Društva arhitekata grada Osijeka upozoravajući na problem politike kada se miješa u rad struke, što je često slučaj. Naveo je kako političari traže brze i vidljive rezultate te stoga naglasak stavljaju na igrališta, biciklističke staze ili trgove jer se oni brzo i lako daju napraviti, dok mnogi važniji i značajniji projekti čekaju godinama jer ne donose glasove birača. Upozorio je i na nedostatak snažnog savjetodavnog i operativnog tijela kakvo je u bivšem sustavu bio Zavod za urbanizam te na devastaciju cijelih četvrti Osijeka gdje su se nekoć nalazile isključivo obiteljske kuće (Industrijska četvrt, Donji grad) a koje su danas naružene velikm i ružnim peterokatnim betonskim gromadama koje su u potpunosti izmijenile vizuru tih dijelova grada.



Kroz zanimljiv razgovor s okupljenim studentima i građanima, tribina se dotakla i pitanja Blok centra 2 i Uskih njiva kao primjera ružnih naselja, "radijatora" i spomenika braniteljima u kampusu kao primjera ružnih intervencija u prostoru te željezničkog kolodvora kao građevine koja zahtijeva hitnu obnovu, ali će do daljnjega ostati kakva je jer je riječ o državnom zemljištu i Grad tu ne može ništa napraviti. Slična je situacija i s prekrasnom vilom Batory, bivšom Ortopedskom bolnicom na uglu Radićeve i Reisnerove ulice, koju su nasljednici vratili državi, a država ju je donirala osječkom KBC-u koji za sada neuspješno traži sredstva za njezinu obnovu i stavljanje u funkciju.



Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Daniel Antunović, Cacan, S.Dolezal/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.05.2013. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobro jutro!
I ne samo arhitektura.

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 24.05.2013. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

za jedno 5, 6 godina ocekujem da ce netko primjetiti i kako u osijeku vise nema stabala, nego samo cackalice.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dino8090
Offline
Avatar

Ukupno postova: 440
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.05.2013. 14:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › za jedno 5, 6 godina ocekujem da ce netko primjetiti i kako u osijeku vise nema stabala, nego samo cackalice.

Za 5, 6 godina to ce se drvece razviti u vec krasan mladi drvored. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: