Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Komentar: Shvatite da Grad nije rupa bez dna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65911
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2013. 9:35 
Naslov:  Komentar: Shvatite da Grad nije rupa bez dna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zadnjih nekoliko mjeseci neprestano čitamo kako osječki klubovi imaju financijskih problema, kako ne mogu spajati kraj s krajem, kako dolazi u pitanje egzistencija kluba i slično.

I ono što me najviše boli, činjenica je da se tada svi hvataju za slamku tražeći novce od Grada, pozivajući se na tradiciju od nekoliko desetaka godina. Grad je od nedavno postao vlasnik NK Osijeka i to je jedini klub čiji je grad vlasnik i o kome bi se trebao brinuti. Kako će to završiti, vrijeme će pokazati. Znam, možda će to zvučati malo grubo i mnogi će zamjeriti, ali svi klubovi u našem gradu su udruge građana kojima nije osnivač Grad, već upravo ti građani koji ih vode i djeluju u tim klubovima. Slažem se i da sport ima socijalnu dimenziju i da je to ona stvar oko koje grad treba brinuti i da se oni koji dozivaju u pomoć Grad upravo pozivaju na tu činjenicu i tu su u pravu. Ali, uvijek postoji taj ali…

Prema osnovnoj podjeli sporta razlikujemo profesionalni sport, rekreativni sport, školski sport i rehabilitacijski sport. Čini mi se kako brojni čelnici klubova ne poznaju tu granicu i što pojedina skupina znači. Iako sam mišljenja da pravog profesionalnog sporta u našem gradu nema, osim nekoliko izuzetaka koji nisu u loptačkim sportovima, mnogi se očito tako ponašaju obzirom na rashode. Mogu shvatiti kako novca nema, ali ako se nema novaca smanjite apetite. Ako nemate novaca, budite rekreativni klub. Ionako se svi busamo da nam je sport i zdravlje mladih na prvom mjestu. Ako je tako, onda nam ne trebaju veliki novci da to i ostvarimo. Ali čim se zareda nekoliko dobrih rezultata, odmah apetiti porastu pa samim time i ambicije koje su često nerealne.

Jedan od pozitivnih primjera je malonogometni klub Osijek 031. Klub dobije od Grada neku "crkavicu" u odnosu na starijega brata, prvoligaša Osijek V.B.K.! Ali klub opstaje, ide dalje. Pronalazi sponzore kako bi mogao igrati drugu nacionalnu ligu. Oformili su mlađe uzraste… Dakle, može se.

No, očito za to treba postaviti tri bitne činjenice na početak priče. Prva je da tom klubu treba doista pristupiti prilikom vođenja iz ljubavi prema sportu jer mi nemamo novaca za plaćanje profesionalaca. Druga je činjenica da treba realno postaviti ciljeve. A treća da je ipak potrebno znati nešto o upravljanju sportskom organizacijom.

Kada sam pročitao da jedan od naših klubova može nestati zbog 60 000 kuna poreznog duga, iznenadio sam se. To nije moglo nastati preko noći. Ako dvoranu za igranje ne plaćaju, kako je nastalo toliko duga? U kojem razdoblju? Na osnovu čega? I tu je onda, naravno, Grad kriv. Bilo bi dobro da je više novaca i možda doista ima privilegiranih kod raspodjele sredstava, ali to ne smije biti opravdanje za neplaćanje poreza.

Ponekad pomislim da na početku svake sezone treba prvo napraviti u svim klubovima u gradu edukaciju iz Excela jer neki kao da nisu nikada napravili tablicu prihoda i rashoda odnosno svoj proračun na početku sezone. A koliko znam svi bi ga morali dostaviti u Zajednicu športskih udruga ukoliko žele dio kolača gradskog proračuna. Valjda se zna koliko ima utakmica i koliko košta organizacija svake domaće utakmice i svakog gostovanja. Nisu to iznosi koji se mijenjaju toliko na dnevnoj bazi, a da ih se ne bi moglo procijeniti na početku sezone. Zna se s koliko igrača se raspolaže. Zna se koliko se opreme potroši u jednoj sezoni itd.

Mogu samo zaključiti kako za loše stanje u sportu u Osijeku nije isključivi krivac Grad kojem je osnovna zadaća podržavati rekreativni sport, već veliki dio krivice leži i na ljudima koji vode klubove jer ne shvaćaju da su oni ti koji su preuzeli zadatak očuvanja tradicije pojedinog sporta u gradu na koju i na koji se pozivaju, a ne da su vođe dok ne bude gusto, a kada zagusti brod se napušta.

Tekst: Tvrtko Galić/Sport danas
Foto: Mladen Kovačević/Foto-arhiv 031


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2013. 10:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Autor se možda bavi sportom, pa se ograničio na sport. No isto je u svemu. Građevinci forsiraju nepotrebne radove, socijalu crpe i oni kojima ne treba, kulturnjaci sve rade sa javnim novcima, znanost je rasipanje bez rezultata, ukratko, ovo je komunistička zemlja u kojoj je većina novaca pod kontrolom politike. Ništa čudno što ljudi rješavaju egzistenciju učlanjivanjem u stranke.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!Klick
Offline
Ukupno postova: 269
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2013. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Apsolutno se slažem s cijelim tekstom i nadodao bi još par na tu temu. Ako se ima za plaće pardon stipendije igračima onda nismo amaterski klub i treba sam voditi brigu o sebi. Definitivno mi nije jasno povezivati tradiciju jednog kluba sa neplaćanjem poreze. Ako se građanima oduzima imovina zbog ovrha i sličnih stvari onda ne vidim neku potrebu da se klub spašava jer ispada privilegiran. Čudno je to da pojedini klubovi kada dobiju pomoć grada u tu istu blagajnu ne vrate novac kada se zareda pozitiva u klupskoj blagajni. Što se mene tiče gasite sve klubove koji sami sebe ne mogu izdržavati ili nemaju kvalitetnu organizaciju. Naveli ste Osijek V.B.K. kao što ja navodim plivački klub Osijek Žito. Veliki uspjesi koje prati dobra organizacija roditelja posvećenih radu sa svim uzrastima u klubu. To je recept za napredak kluba koji će onda nadam se i grad prepoznati i dodatno pomoći.
Biti svrha sebi, bez uspjeha je kontraproduktivno i ne zaslužuje suosjećanje!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bavaria
Offline
Ukupno postova: 262
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2013. 12:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Plivački klub? hm, jesu li to oni što su od djece uzimali 200,00 kn na ruke i nisu uplačivali na žiro račun. Veliki uspjesi kluba? A koji molim te? Ne računam tu na 37 medalja u konkurenciji 3 plivača od 8,5 godina.

Vode školu plivanja, besplatno koriste bazen i naplaćuju to 200,00 kn. Daj molim te.

Tekst je izvrstan i zapravo pogađa u bit problema. Nesposobni ljudi vode klubove i imaju ambicije koje nadilaze njihove mogućnosti. Još kad k tomu dodaš roditelje koji vode klub dok im djeca ne odrastu i prestanu se bavit sportom, dobiješ to što imaš. Miš maš od sporta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.05.2013. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko ljudi radi u Zajednici sportskih udruga i koliko se mjesečno izdvaja za plaće?

Koliko bi ljudi radnih mjesta bilo dovoljno za normalno funkcioniranje te institucije?

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!Klick
Offline
Ukupno postova: 269
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2013. 15:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bavaria je napisao/la: ›
Plivački klub? hm, jesu li to oni što su od djece uzimali 200,00 kn na ruke i nisu uplačivali na žiro račun. Veliki uspjesi kluba? A koji molim te? Ne računam tu na 37 medalja u konkurenciji 3 plivača od 8,5 godina.

Vode školu plivanja, besplatno koriste bazen i naplaćuju to 200,00 kn. Daj molim te.

Tekst je izvrstan i zapravo pogađa u bit problema. Nesposobni ljudi vode klubove i imaju ambicije koje nadilaze njihove mogućnosti. Još kad k tomu dodaš roditelje koji vode klub dok im djeca ne odrastu i prestanu se bavit sportom, dobiješ to što imaš. Miš maš od sporta.


Ja kažem ono što znam jer poznajem neke ljude iz tog kluba čija djeca plivaju. Ti što imaš to reci policiji i nadležnim službama. Ovako ispada klasika ovog grada, svi sve znaju a glava u pijesku. Budi kulturan i odradi svoju građansku dužnost ili budi zao nadalje jer i medalja u konkurenciji od troje više znači nego ti klubovi što troše novce a nikakvih rezultata. Reci i toj djeci da im svakodnevni trening ništa ne vrijedi jer nije klub po tvojoj mjeri. Pored što si zao prema njima još si i glup kada si to napisao!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: