Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sumrak demokracije u Osijeku: HND zaprepašten potezom HDSSB-ove gradske uprave i priznavanjem medijske ucjene

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65825
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 15:42 
Naslov:  Sumrak demokracije u Osijeku: HND zaprepašten potezom HDSSB-ove gradske uprave i priznavanjem medijs
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da HDSSB ima podobne i nepodobne novinare te ovima drugima uskraćuje informacije, odavno je poznato. No, da takva praksa uzima sve više maha govori posljednje 'pročišćavanje' popisa novinara i redakcija kojima Grad Osijek šalje pozive, obavijesti i priopćenja elektronskom poštom, a kojeg je gradonačelnik Krešimir Bubalo prije tri tjedna smanjio za desetak e-mail adresa, među njima i one Saše Drinića, slobodnog novinara koji je o tomu izvijestio javnost.

I dok drugim novinarima skidanje s gradske 'mailing liste' tek značajno otežava rad i ugrožava egzistenciju, kod kolege Saše stanje je znatno složenije.

Naime, zbog cerebralne paralize od djetinjstva je vezan uz invalidska kolica i ovisan o onomu tko će ga dopremiti na događaj s kojeg namjerava izvješćivati. Zbog toga pozive mora primati na vrijeme, kako bi organizirao vlastitu 'dopremu'. Obično ga dogura otac, no na nedjeljnu konferenciju za novinare pred zgradom gradske uprave došao je taksijem, a odvezli su ga kolege, jer mu se otac razbolio.

Saša Drinić ondje se pojavio pred kamerama i fotoaparatima kolega kako bi zaštitio ne samo svoje pravo na rad i pravo javnosti na informaciju, nego i prava desetak drugih novinara i fotoreportera čije je e-mail adrese gradonačelnik također skinuo s popisa izvjestitelja čijim radom iz tko zna kojih razloga nije bio zadovoljan.

- Nakon tri godine izbačen sam s liste kontakata Protokola Grada bez ikakva obrazloženja. Kada sam uočio da mi obavijesti više ne stižu, nazvao sam i pitao što se događa te je li u pitanju nekakva pogreška. Službenica iz Ureda gradonačelnika rekla mi je kako je gradonačelnik Bubalo nedavno od nje tražio popis novinarskih kontakata na pregled i potom joj dostavio novi na kojemu nije bilo moje adrese, ispričao je Drinić.

O tomu je izvijestio u tjedniku Aktual, za koji između ostalih medija radi, a kako nakon toga nije bilo reakcije niti odgovora iz Ureda gradonačelnika, odlučio je pozvati kolega i javnosti ukazati na tu nedopustivu praksu.

Saša, mi te volimo…

Još istu večer, nakon što je novinare pozvao na pressicu, prvi put dosad nazvao ga je gradonačelnik Bubalo i zatražio da odustane od svoje namjere te mu ponudio ponovno uvrštavanje na listu.

- Rekao mi je da je riječ o pogreški i ako im ponovno pošaljem svoju e-mail adresu, vratit će me na listu. To ću svakako učiniti, ali od obraćanja javnosti nisam htio odustati, jer u pitanju su i drugi kolege, ali i cijele redakcije koje ne dobivaju obavijesti iz Grada, jer na taj način jedan gradonačelnik u demokratskom društvu u 21. stoljeću ne smije postupati. Dok god se takve stvari budu prešućivale, one će se i dalje događati, a medijska sloboda ni zbog čega ne smije biti ugrožena, smatra Saša Drinić i priznaje da ne zna niti za jedan sličan slučaj u Hrvatskoj.

Novinarski posao, kaže, obavlja krajnje profesionalno i ni u čemu nije pogriješio, pa takav odnos smatra nedopustivim.


Nezgodno pitanje?

Na upit što bi mogao biti razlog takve gradonačelnikove odluke, Drinić se prisjetio da je ona koincidirala s pitanjem što je Krešimiru Bubalu postavio nakon predstavljanja Proinvesta Vlade RH u Osijeku.

- Tada sam ga, nakon njegove izjave da je izrazito razočaran onime što je Vlada izložila, pitao znači li to da je razočaran i ministrom gospodarstva, Ivanom Vrdoljakom, svojim nekadašnjim dogradonačelnikom? Odgovorio mi je općenito, da Ivana jako dobro poznaje i otišao, pa nisam znao što bi s tim odgovorom napravio, ističe Saša Drinić.

U zadnje je vrijeme u Aktualu objavio i dva intervjua s Bubalovim protukandidatima na lokalnim izborima za gradonačelnika, Jaroslavom Pecnikom i Ivicom Vrkićem, pa ti i u tomu mogao biti razlog njegova izostavljanja s 'mailing liste'.

Inače, Saša iz svojih invalidskih kolica radi za osječki Radio Plus i vodi emisije na Osječkoj televiziji, a taj bi mu angažman mogao biti dodatna otegotna okolnost pri suradnji s gradonačelnikom. Poznato je, naime, da Bubalo ne podnosi Osječku televiziju koja mu ne podilazi poput nekih drugih medija koje godinama nadzire HDSSB, pa je tako nedavno dvaput sklonio njezin mikrofon daleko od sebe tijekom javnog događaja.

Protokol Grada reagirao je priopćenjem u povodu Drinićeva obraćanja novinarima, u kojem između ostaloga stoji:

'Službeni stav ove gradske uprave je taj, da se informacije javnosti prosljeđuju putem medijskih kuća za koje ocijenimo da to čine na nama najučinkovitiji i najprofesionalniji način'. U priopćenju se priznaje kako je voditelj Odsjeka za protokol i promidžbu kontaktirao Sašu Drinića i ponudio mu ponovno uvrštenje na medijsku listu, te je pretpostavio da je nesporazum riješen. No, njegovo izostavljanje s liste ne vide kao rezultat diskriminacije na osobnoj razini.

Potpisnik priopćenja, Željko Lončar, završava konstatacijom da 's obzirom na dio medijskog prostora u kojem djeluje, možemo pretpostaviti koji je drugi povod ovakvog poteza gospodina Drinića, no o tome ne želimo javno špekulirati', imputirajući mu na taj način da ga je u obračunu s gradonačelnikom Bubalom iskoristila Osječka televizija. No, Saša Drinić odgovara da je sve već rekao na pressici.

HND zaprepašten potezom HDSSB-ove gradske uprave

Hrvatsko novinarsko društvo pružilo je punu potporu kolegi Saši Driniću, budući da kao slobodni novinar piše za tri medija te očito je da ne postoji bilo kakav iole prihvatljiv razlog da ga gradska uprava ukloni sa svojih mailing lista obavještavanja.

Navode kako najviše zaprepašćuje obrazloženje iz priopćenja gradske uprave u kojem stoji: - 'Službeni stav ove gradske uprave je taj da se informacije javnosti prosljeđuju putem medijskih kuća za koje ocijenimo da to čine na najučinkovitiji i najprofesionalniji način'.

"To da gradonačelnik i gradska uprava misle kako imaju pravo procjenjivati tko to na za njih 'najučinkovitiji i najprofesionalniji način' izvještava o njihovom radu pokazuje da oni ili uopće ne razumiju što je uloga medija ili – pretvarajući se da to ne razumiju žele novinare i medije navesti na samocenzuru i cenzuru kako se oni ne bi usudili kritizirati njihov rad", stoji u reagiranju koje potpisuje čelni čovjek HND-a Zdenko Duka. Nije, zaključuje Duka, grad Osijek jedini koji bi želio birati svoje novinare, ali kad bi medijske kuće i novinari na to pristali – time bi se odrekli biti novinarskih i medijskih sloboda, a one su u tome da služe novinari i mediji javnosti a ne političkim moćnicima.

Autor: Goran Flauder/tportal.hr

Pročitajte i...
Osječka demokracija: Bubalo ga izostavio s mailing liste, a radi za 3 medija


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bavaria
Offline
Ukupno postova: 262
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 16:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni je ovo sumrak novinarstva u nasem gradu. svi sute i cekaju mrvice. Zasto prije niste digli svoj glas? Nije novinarstvo samo prenosenje vijesti. i nigdje danas ni glasa o ovom prosvjedu.
Da ste pravi podrzali bi kolegu bojkotom jedne presice.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 16:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Saše Drinića[/url], slobodnog novinara


Ovaj dio ipak ne razumijem. Što je to slobodan novinar? Onaj koji slobodno piše, neovisno o volji urednika/vlasnika/političkog pokrovitelja? Nema takvog u Hrvatskoj. Slobodan od radnog odnosa, tj. honorarac? Takvih je pak većina. Slobodan od ideoloških predrasuda? Takvih također nema.

Kako bi bili potpuno korektni, s obzirom da se ovdje aludira na Glavašev medijski centar (Stv, Glas slavonije, Slavonski radio i neke internet stranice), a sada su se svi sjetili da ne valja Glavaševa vlast (nakon četiri godine šutnje), treba biti pošten i priznati da niti rad na Osječkoj televiziji nije Bog-zna-kakav napredak u odnosu na Glavaštv. Osijeku ne trebaju niti jedna niti druga televizija, barem ne u ovakvom obliku, i sa ovakvom vlasničkom strukturom.

Redakcija 031 je napisao/la: ›
I dok drugim novinarima skidanje s gradske 'mailing liste' tek značajno otežava rad i ugrožava egzistenciju, kod kolege Saše stanje je znatno složenije.


Ukazivanje na zdravstveno stanje pojedinca ovdje je besmisleno, čak i neukusno. Poanta nije u tome da jedan novinar ne dobiva obavijesti, jer je njegovog zdravstvenog stanja očito svjesna i medijska kuća koja ga plaća, osim ako nije slobodan i od honorara. Poanta je da Bubalo selektira medije, što je na pola puta do klasične diktature. Izazivanje sažaljenja zbog nečijeg zdravstvenog stanja ostavite braniteljima, kad i ako se pojavi vlast koja će njihove privilegije svesti na podnošljivu razinu.

Redakcija 031 je napisao/la: ›
'Službeni stav ove gradske uprave je taj, da se informacije javnosti prosljeđuju putem medijskih kuća za koje ocijenimo da to čine na nama najučinkovitiji i najprofesionalniji način'.


Vidite, ovo je dokaz da na vlast mogu doći i politički antitalenti, slabije inteligencije. Dovoljno je da se poklope povoljne okolnosti, i da se uližete pravom šefu. Uostalom, upravo je Ruža Tomašić izabrana za EU parlament.

Tako je i s ovima u Gradu. Ljudi jednostavno ne znaju. Došli su na vlast samo iz jednog razloga - poklopilo im se da dvije najveće stranke nisu u stanju ponuditi iole sposobnog kandidata, jer ih Osijek ne zanima, a šef iz Mostara osigurao im je novac za kampanju, od svojih jataka. No na ovakvim se primjerima vidi da dugogodišnje obavljanje neke funkcije ne znači da je ta ekipa bilo što naučila o politici. Ovdje Bubalo, umjesto da šuti i potajice vrati tog slobodnog novinara na listu, opravda se tehničkim propustom, i da otkaz nekoj budali iz stranke koju je prethodno zaposlio u odgovarajućoj službi, umjesto toga, on zove, ispričava se, pokušava zataškati, i kao vrhunac šalje ovo idiotsko priopćenje. Ako biste im oduzeli njihove medije, raspali bi se za par mjeseci.

Kombinirano sa posljednjim političkim zbivanjima u državi, možemo zaključiti da je Hrvatska realnost Zoran Milanović, Tomislav Karamarko, Radimir Čačić, floskula Josipović, Glavaš i njegova banda, Lesar i ostale komunjare, nezavisni Jakovčić, kleptoman Bandić, pendrekuša Ruža Tomašić, hrpa ratnih profitera, polupismenih svećenika, lijenih službenika, korumpiranih uglednika, i ljudi Božji, netko se onda čudi što nam ne ide dobro. Zapravo nam ide sjajno. Hrvatska ne može ponuditi bolje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2013. 16:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
Ako biste im oduzeli njihove medije, raspali bi se za par mjeseci.


Ovo odavno tvrdim. Kad padne medijska Bastilja, past će i režim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2013. 16:49 
Naslov:  Re: Sumrak demokracije u Osijeku: HND zaprepašten potezom HDSSB-ove gradske uprave i priznavanjem me
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bubalo, vrati čovjeka na mail-listu, i gotova stvar. Pomiri se s tim da te ne vole na OSTV, da vas Hedl me voli, da pravi emisiju "Pogled preko ramena", gdje skupi sve grimase i onda ih ubaci u emisiju. Pomiri se s tim, izgladi stvar, ovako samo sebi štetiš, zar nije dovoljno što mi zdravi ne možemo naći posao ako nismo u stranačkim bojama, već ste našli i osobu sa cerebralnom paralizom da trenirate medijsku strogoću. Po meni, pali ste mi ljudski još više u očima. Hvala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bocic
Offline
Avatar

Ukupno postova: 104
Lokacija: Centar
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2013. 17:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ovaj dio ipak ne razumijem. Što je to slobodan novinar?


Slobodan novinar ti je onaj koji nije profesionalno vezan uz samo jednu redakciju. U konkretnom slučaju RH, to znači da s redakcijom nema ugovor o radu i da ga se angažira ako se zna da prati određene događaje. Oni koji su zaposleni u određenom mediju mogu pisati/iozvješćivati za druge uz odobrenje matične redakcije. Oni kojima to ne treba su - slobodni novinari.

Jel malo jasnije?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 17:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nek se zna tko je gazda u gradu..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
krvavi_perec
Offline
Avatar

Ukupno postova: 84
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 18:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mene sad netko podsjetio i na onaj Šišljagićev performans u Hitnoj službi kada je sazvao konferenciju za novinare s tim da oni nisu imali pojma o čemu se radi - pa im je on dao da izvlače koverte s imenima ljudi tko je dobio posao za 1.600 kuna.

I tko sad tu manipulira s novinarima?

_________________
Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi iz ljubavi. - Aristotel
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilj
Offline
Ukupno postova: 178
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 20:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma joj kak svi volite izvodit perfomanse! daj više izmislite nešto novo osim što skroz scenografirate društvo spektakla! unazad nekog vremena svi se nazovi hrvatski političari i političarke , na čelu sa premijerom iživljavaju na novinarima i novinarkama, pa nikom ništa.to što je mladom gospodinu Driniću gradonačelnik obrisao adresu sa meiling liste-uh jaka fora. ali mu je ostavio broj na svom mobitelu. zašto odmah raditi sranja i diskriminacije iskorištavajući činjenicu da je Drinić invalid i ima otežano kretanje? kužite li uopće šta radite s ovom pričom?

_________________
osijek031.com smile najnasilniji element društva je neznanje osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2013. 20:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sharon je napisao/la (Pogledaj post): ›
W.M. Felt je napisao/la: ›
Ako biste im oduzeli njihove medije, raspali bi se za par mjeseci.


Ovo odavno tvrdim. Kad padne medijska Bastilja, past će i režim.


Nije u pitanju samo kontrola lokalnih medija. Glavaš je kroz sve ove poslijeratne godine šerifovanja instalirao svoje kadrove u gotovo sve relevantne društvene sfere. Preko njih ima značajan utjecaj na najvažnije privredne subjekte, lokalnu banku, braniteljske udruge, sport...
Bojim se da za odstranjivanje ovih duboko uraslih metastaza neće biti dovoljan skalpel, nego kakva sablja ili mačeta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
HDSSB-L
Offline
Ukupno postova: 100
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.04.2013. 21:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bubalo je s ovim dokazao da je dno dna od covjeka! Iako to vecina ljudi i zna!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 21:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovakvo šerifovanje koje se događa u gradu tako što nije bilo ni u onom mračnom komunizmu..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.04.2013. 21:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najgori oblik cenzure je 'autocenzura' ...

svi ... ali SVI novinari i novinarcici su 'dresirani' zadnjih 20 godina da vrlo dobro znaju sto smiju, a sto ne smiju pisati.

pitanje je samo tko im je 'gazda' ... pa se onda kocopere svojim 'slobodnim novinarstvom' pljujuci po nekom drugom ... a u biti samo rade za drugu frakciju

no, valjda tako mora biti Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
karla0806
Offline
Ukupno postova: 30
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2013. 22:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Joj kako bih ja voljela da prva asocijacija na moj grad opet budu stihovi B. Mihaljevića "Moj Osijek pun je sunca, uz Dravu miran i tih..", a ne "Inati se, Slavonijo" bahatih, arogantnih Glavaševaca. Jel kužite vi što ste nam učinili od grada?! Učinili ga svojom seoskom kaljužom. Dosta je više!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cavino
Offline
Ukupno postova: 200
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.04.2013. 1:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bubi...Bubi..baš si *...iskopaće te Bili..ja ti kažem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: