Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Počinje odvojeno prikupljanje plastičnog otpada

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65808
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.03.2013. 17:44 
Naslov:  Počinje odvojeno prikupljanje plastičnog otpada
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od ponedjeljaka počinje podjela posebnih žutih okvira i vreća za razvrstavanje i prikupljanje plastičnog otpada koji nije obuhvaćen programom povrata ambalaže - najavljeno je na danas održanoj tiskovnoj konferenciji u osječkom Unikomu.

Plastika će se odvoziti u istom terminu kao i plave kante za prikupljanje papira, a ovim novim pristupom očekuje se prikupljanje više od 200 tona plastike, u odnosu na dosadašnje 22 t. U tijeku je nabava specijaliziranog vozila od 5m3 za prikupljanje isključivo plastike, a s Dravom Internacional sklopljen je ugovor kao oporabiteljem prikupljene plastike.

Na području grada do sada je postavljeno 84 eko otoka, u koje je uloženo oko 700.000 kuna, 5 eko točaka, te reciklažno dvorište vrijedno 820.000 kuna, na kojem se razvrstava i prikuplja 19 vrsta otpada.

"U tijeku je i izgradnja velike kompostane, investicija vrijedna 16 milijuna kuna, a još jedno reciklažno dvorište planirano je u 2014. - istaknuli su gradonačelnik Krešimir Bubalo i direktor Unikoma Tomislav Glavaš.

Gradonačelnik je pozvao sugrađane koji primijete nepropisno i nesavjesno odlaganje otpada da navedenu lokaciju dojave na besplatni telefon 0800 200 025.



Tekst: Jasenka Mađarević/Osijek.hr
Foto: Osijek.hr


Zadnja promjena: Redakcija 031; 26.03.2013. 1:53; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 0:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je super ideja. I recikliranje papira se polako primilo. Valjalo bi vidjeti i financijske učinke ukupnog reciklrianja građana.

Koliko se skupilo kuna prošle godine i za što su upotrijebljene?

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 8:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pozdravljam svaku inicijativu, koja će naš grad učiniti čistijim i ljepšim. Palac gore za komunalno poduzeće grada.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 8:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Carobnica je napisao/la (Pogledaj post): › Ovo je super ideja. I recikliranje papira se polako primilo. Valjalo bi vidjeti i financijske učinke ukupnog reciklrianja građana.

Koliko se skupilo kuna prošle godine i za što su upotrijebljene?


...u ovoj priči nema neke ogromne financijske zarade za niti za Unikom niti za građane....a i ono što se skupilo, ulazi u Unikomov promet, logično....
...ovdje je u pitanju malo viši cilj, a to bi bila svijest o okolišu, odnosno stručno rečeno: održivi razvoj Smile...
...još kante za bio otpad i priča je zaokružena....plus još koji eko-otok....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 11:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Treba još više raditi na ekološkoj svijesti građana. Ovo je odlična ideja, no kada će svi građani dobiti te famozne plave kante ? Nažalost puno puta oni kontejneri u koje se može posebno odložiti plastika, staklo služe za bacanje otpada kojemu tamo nije mjesto.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.03.2013. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Carobnica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Koliko se skupilo kuna prošle godine i za što su upotrijebljene?


recikliranje je ogroman business s ogromnim novcima ... nama se potura nesto o 'ekoloskoj svijesti' a ustvari netko zgrce novce.

Carobnica je postavila pravo pitanje ... kuda idu novci i za sto se trose.


Prije su skole skupljale stari papir, pa su djeca tokom godine skupila nesto i platila si neki izlet, ekskurziju ... danas taj novac treba nekom drugom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fileos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 22
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 13:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilo je i vrijeme. Pozdravljam ovakvu akciju jer mislim da otpad već odavno trebamo maksimalno odvajati! Kada razmisli svatko za sebe koliko otpad (i koliko štetan) napravimo kao pojedinac, uopće mi nije jasno kako ta jadna priroda uopće još opstaje.

Mislim da nam za takvo odvajanje otpada nitko ne treba plaćati, nego da je to dužnost svakoga od nas prema prirodi. Sav otpad smo si sami napravili, a priroda se sama ne može boriti s njim ako se ponašamo tako da nas njegovo zbrinjavanje ne zanima. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 14:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odavno sam odvajala otpad čak i kad su drugi govorili da nisam normalna što to radim.

Jedva sam dočekala reciklažno dvorište na Jugu 2 jer mi je do Unije-papira u Štrosiki trebalo oko 9 km.

Imam 2 kompostera u vrtu i uistinu jako, jako malo otpada tjedno za odvesti.

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 14:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...@Ingo, ne kužim tvoje pitanje...ako Unikom skuplja stari papir, onda sve što zaradi prodajom istog ulazi u njegove redovite prihode, zar ne???....ne vidim čemu onda upiti o tome kuda odlazi novac, odnosno smatram da je zarada od toga pitanje za drugu temu "Koliko Unikom zarađuje na starom papiru i na što troši svoje vlastite pare".....
...razvijena ekološka svijest, koliko god glupo to zvuči u današnjoj situaciji, je vrlo važna....ako ne za tvoju neku budućnost, nego za one koji ostaju i iza nas....
....znam koliko sve ovo zvuči ideološki, ali posljedice uništavanja okoliša na raznorazne načine nas je i dovelo do smanjenja vode, ludih vremenskih uvjeta, prevelikog zračenja sunca, bla bla bla...
...evo, npr. - do prije nekoliko godina nitko nije niti razmišljao o elektroničkom i elektronskom otpadu, kojeg je sve više i više.....a sadrži gomilu opasnih i štetnih tvari ( olovo, živa, kadmij, berilij, živa.....)

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.03.2013. 16:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@anakonda ... ili su nam rekli da je sve to jako dobro ... pa sad mi skupljamo za njih, sortiramo, dajemo im besplatno ... a oni se bogate ?

pogledaj si film ... mozda i nije sve istina, ali dobro je malo razmisliti i o drugoj perspektivi



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 20:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne moraš nositi u reciklažno dvorište ako ne želiš da netko drugi na tome zarađuje. Rastavljaj monitore i ostalu elektroniku i prodaj bakar i drugo otkupljivačina sek. sirovina...hehe... Ne znam što sve oni otkupljuju, a možda se i to može negdje saznati.

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.03.2013. 8:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaljubljena u Osijek je napisao/la (Pogledaj post): › Ne moraš nositi u reciklažno dvorište ako ne želiš da netko drugi na tome zarađuje. Rastavljaj monitore i ostalu elektroniku i prodaj bakar i drugo otkupljivačina sek. sirovina...hehe... Ne znam što sve oni otkupljuju, a možda se i to može negdje saznati.


....eto, odličan savjet za one koji ne žele da drugi zarađuju na vašem otpadu.....inače, na ovom linku imaš kompletan popis svih onih koji se bave otpadom....

...inače, druga strana priča uvijek postoji, a po ovom pitanju ne dijelim, @Ingo, tvoje mišljenje...možda zato što sam već 15 godina u pričama oko zaštite okoliša, pa ne gledam to kao nečiju zaradu, nego kao viši cilj..... Embarassed

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
 



 Skoči u forum: