Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Veliki za Male: nove humanitarne akcije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.03.2013. 22:27 
Naslov:  Veliki za Male: nove humanitarne akcije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Inicijativa građana "Veliki za male" ponovno poziva sve ljude dobre volje na uključivanje u brojne humanitarne aktivnosti koje su pripremili. Od nedavno je otvorena službena web stranica: velikizamale.com.hr kako bi rad inicijative VzM bio pregledniji, a možete ih pronaći i na Facebooku. U radu inicijative sudjeluju pojedinci volonteri koji u svoje slobodno vrijeme rade sve što je u njihovoj moći kako bi širu javnost upoznali s akcijom "VzM".

"Budite Veliki i pomozite Malima"
"VzM" će pred Uskrs unutar akcije "Budite Veliki i pomozite Malima" paketima s hranom razveseliti desetak slavonsko-baranjskih obitelji kojima je takav oblik pomoći najpotrebniji. Oni koji žele pokloniti nešto prehrambenih proizvoda to mogu učiniti na već poznatim adresama.

"VzM u SOS dječjem selu Ladimirevci"
"VzM" planiraju jednu nedjelju u travnju provesti u društvu malih prijatelja iz SOS sela Ladimirevci. U toj akciji svi oni koji budu htjeli moći će nedjelju provesti u igri i zabavi s djecom štićenicima SOS sela. U grupi ima biciklista koji će djeci popravljati bicikle i prirediti ih za nadolazeću sezonu. Također se planira odigravanje nogometne utakmice s djecom, čitanje pjesama dramskoj sekciji i slično.

"VzM za mališane na osječkoj pedijatriji"
Početkom lipnja održat će se organizacijski najveći događaj pod nazivom "VzM za mališane na osječkoj pedijatriji" u kojem sudjeluju ''VzM', MK "Kune" i osječki biciklisti, a cilj je prikupiti sredstva i opremu za odjel pedijatrije KBC-a Osijek. Biciklisti i motoristi će pokušati u 24 sata odvoziti 500 kilometara po Slavoniji. Od skupljenih novčanih sredstava planira se kupovina dijela opreme ili materijala za saniranje oštećenja na objektu zdravstvene ustanove. Pozivaju sve članove VzM, kao i sve ljude dobre volje da s osječkog Trga Ante Starčevića isprate u subotu 1. lipnja, a dočekaju u nedjelju 2. lipnja bicikliste i motoriste. Tijekom ta dva dana na Trgu će biti postavljen štand 'VzM' na kojem će se također prikupljati donacije.

Građanska inicijativa "Veliki za Male" je samoinicijativno okupljena grupa građana neobojana političkim ili drugim bojama, osjetljiva na loše uvjete života svojih sugrađana. Rad inicijative temelji se na činjenici da u svakom djelu grada i u svakom selu postoje obitelji koje nemaju osnovne stvari potrebne za normalan život. Nekolicina entuzijasta odlučila je pokrenuti niz humanitarnih aktivnosti kako bi olakšala život onima koji su u potrebi. Putem Facebook grupe u rad VzM uključili su se mnogi, među njima i pojedinci poznati javnosti.


Koordinacija VzM napravila je kratke intervjue s istaknutim pojedincima:

Renata Trischler, izvršna direktorica Njemačke zajednice – Zemaljske udruge Podunavskih Švaba u Hrvatskoj – Osijek

VzM: Za početak recite nam nešto o sebi?
Renata: U Osijeku sam odrasla, završila osnovnu i srednju školu, te poslijediplomski studij na Ekonomskom fakultetu. Jedno vrijeme radila sam kao novinarka u nekoliko osječkih medija. Trenutno sam zaposlena u Njemačkoj zajednici – Zemaljskoj udruzi Podunavskih Švaba u Hrvatskoj koju sam s nekoliko entuzijasta osnovala 1996. godine.

VzM:Kako Vam se čini takva inicijativa?
Renata: Puno je ljudi oko nas kojima je potrebna pomoć kako bi preživjeli. Većinu ne zanima kako je drugima i ponekad smo u stanju samo okrenuti glavu, no kada zakazuju sustavi, pojedinci stupaju na scenu. Vjerujem da je i ova inicijativa jedna od takvih blještavih točki ljudskosti i nesebičnosti. Mi smo obični ljudi koji mogu na svoj način pomoći onima kojima je to potrebno.

VzM: Kako se poslovna žena kao Vi našla u takvoj inicijativi?
Renata: Kroz posao sam suočena s teškim sudbinama sugrađana koji žele novi život započeti u domovini svojih predaka – Njemačkoj ili Austriji. Životne su me okolnosti natjerale da shvatim kako se zapravo ništa vrijedno ne dobiva kroz posjedovanje materijalnog. Ako u životu nemate ljubav bliskih ljudi, zdravlje, dom, obitelj, onda nemate ništa. Željela bih da je takvih, nesretnih ljudi što manje, a da je što više sretnih kroz vrijednosti koje nisu uvijek izraz materijalnog bogatstva.

VzM: Često ste u medijima, mnogo putujete, stignete li u sve svoje obaveze uklopiti i VzM?
Renata: Teško. Aktivno se ne mogu posvećivati radu grupe, no sigurna sam da ću pronači način za intenzivniji angažman. Ukoliko nas bude puno s iskrenim namjerama i velikim srcem, ovim ljudima ništa više neće biti nemoguće.

VzM: Kako biste ukratko definirali zadaću Njemačke zajednice?
Renata: Naša je zadaća u Njemačkoj zajednici svojim radom omogućiti saznanje o postojanju naših predaka na ovim prostorima, njihovom životu i suživotu s drugima, njihovom doprinosu kulturno-civilizacijskom napretku ovih krajeva i doprinosu bez kojega naša današnja domovina ne bi bila dio europskog kulturnog kruga.



Ivan Jakobljević, gradski vjećnik

VzM: Kako ste saznali za građansku inicijativu Veliki za Male?
Ivan:
Prateći aktivnosti svojih Facebook prijatelja zapazio sam hvale vrijednu aktivnost. Tada je sve još bilo skromno s malo članova, ali ideja je bila velika. Primijetio sam iskrenu humanost jer 'VzM' nije organizacija, niti udruga, a članovi nisu osobe iz javnog života koje to često rade i radi osobne promocije.

VzM: Kako Vam se čini takva inicijativa?
Ivan:
Prateći rad mnogih koji djeluju humanitarno, vidio sam kako to zna završiti na uštrb potrebitih. Vjerujem kako se kod ove inicijative to neće dogoditi jer su članovi 'VzM' preuzeli rudarski dio posla žrtvujući svoje slobodno vrijeme i ostvarujući direktan kontakt s potrebitima. Ljudi su to dobra srca, a manje humanitarci što ih čini drugačijima. Ukratko, ovdje je solidarnost uistinu na djelu i to ona koja je zaboravljana od strane mnogih posebno od struktura vlasti.

VzM:Kako ste se Vi kao političar našli u takvoj inicijativi?
Ivan:
Nisu svi političari bešćutni, no ja sebe i ne smatram političarom. U osnovi se bavim problemima umirovljenika i socijalnom problematikom. Mislim kako većina ljudi nije kriva ako se našla u situaciji da joj treba pomoć. Sustavi su gadno pogriješili na štetu pojedinca, o čemu govori činjenica kako je pojedinaca koji su u potrebi sve više. Treba pomagati onome kome je potrebno i kada je potrebno.

VzM: Na koji način sudjelujete u radu grupe?
Ivan:
Pa onako kako mogu. Kada sam u mogućnosti pomognem materijalno. Podijelim zahtjev od nekoga tko nešto treba i naravno širim ovu ideju među svojim prijateljima. Dobar je osjećaj biti velik za MALE.

VzM: Želite li i u budućnosti sudjelovati u zajedničkim projektima s grupom Veliki za Male?
Ivan:
Tu nema dvojbe, svakako.



Tekst i foto: Jelena Blašković/Veliki za Male

Pročitajte i...
Veliki za male: '24h/VS/500km Slavonijom' - humanitarna vožnja biciklom [2013.]
Veliki za Male: intervju sa Zoranom Relićem
Veliki za Male: intervju sa Igorom Dmitrićem

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: