Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Korizma

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Za vrijeme korizme odreći ću se:

slatkog
0%
 0%  [ 0 ]
cigareta
0%
 0%  [ 0 ]
nešto treće ...
100%
 100%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 2


Autor Poruka
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 19:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Postati Božji na četrdeset dana zbog isplativosti ili postati Božji jer je to ispravno, bez obzira na isplativost?

Ovo pitanje se nameće iz godine u godinu na samom početku korizme. A iskustvo govori da u "duhovnosti" prevladava pojam isplativost. U skladu s tim, već uobičajeno se pitamo: čega smo se odrekli i kolika naša žrtva treba biti da bi bila Bogu mila, a za nas spasonosna?

No, ako krenemo od biblijskih temelja onda treba reći da je krivo govoriti o isplativosti odricanja. Kao da bi, kapitalistički, jezikom profita rečeno, određena količina pokore rezultirala određenom milosnom naknadom, Božjom nagradom u svijetu stvari, potreba i želja (npr. postim i molim, a onda očekujem zdravlje, dobru ocjenu, novac...). Kao da bi vrijedilo: ja se Bože žrtvujem, a ti mi vrati i plati za moju žrtvu. Takvo shvaćanje nasljedovanja značilo bi da sam ja Božji samo dok postoji izvjesnost da ću biti nagrađen, a ako nagrade nema cijeli sustav dolazi u pitanje. Znači, Božji sam ne zbog Krista i zato što vjerujem da je njegov životni stil put do toga da primim neizmjernog Boga u svoj ograničeni život i tako se razveselim, nego zbog nagrade. Ako je tako, ustvari i nisam Božji. Bog mi ostaje nešto izvanjsko. Tu zapravo nema Boga. Bog ne može biti dio mene, a onda nema ni temeljne promjene, prevrednovanja prioriteta iz svijeta stvari u svijet osoba, što je jedan od temeljnih Isusovih zahtjeva. A nema ni boljeg života.

Kršćanstvo, ono evanđeosko (izvorno), sasvim drukčije gleda na nasljedovanje Krista. Nasljedovanjem čovjek postaje sličan Kristu, a biti njemu sličan ustvari znači suobličiti se (postati sličan) Božjem poretku (Kraljevstvu Božjem), i tako oplemenjen Božjom "energijom", činiti dobro (jer Božja volja je dobro čovjeka). Cilj nasljedovanja je postati sličan Kristu zato da njegove težnje postanu i moje, zato da postanem istinski čovjek, približim se Božjoj slici u sebi i tako budem razveseljen i učvršćen jer drukčije ne može ni biti s onim tko je "spojen" na "Božju struju" života.

Cilj korizme je spojiti se s Bogom i otvoriti za druge jer je to jedino ispravno, a ako to donese neku materijalnu korist, uredu, ali nije nužno. Tako shvaćeno nasljedovanje znači da ću biti Božji i kada nema nikakve isplativosti, čak i onda kada ću, po mjeri stvari i koristi, potpuno izgubiti jer opet znam da je to jedino ispravno. Mjera uspjeha nije korist, nego koliko sam postao Božji i koliko radim za dobro čovjeka. Tako shvaćeno nasljedovanje znači da ću spojen na "struje" Božjeg života utvrditi Krista u sebi i postati humanist (Isus Krist je najveći humanist).

"Tražite stoga najprije Kraljevstvo (Božje) i pravednost njegovu, a sve će vam se ostalo dodati." Mt 6,33!

Uspjeh korizme ne mjeri se po tome kolio smo postili, molili, koliko smo išli na križne putove, nego koliko smo se povezali s Bogom. Ne spašavaju nas naša pokornička djela nego Bog kojeg puštamo da nas nadahnjuje, razveseljava i mijenja život na bolje. Nagrada pravo odživljene korizme nije neka obična isplativost, nego živi Bog. A kad je Bog s nama onda se ostale stvari nadodaju.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.03.2013. 21:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la: ›
Postati Božji na četrdeset dana zbog isplativosti ili postati Božji jer je to ispravno, bez obzira na isplativost?
Pa nije isplativost uopće u pitanju, nego neki vid kušnje. Odreći se onog čega ti se teško odreć, da bi se kušao, ne mora bit ni isplativo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 23:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la: ›
Postati Božji na četrdeset dana zbog isplativosti ili postati Božji jer je to ispravno, bez obzira na isplativost?
Pa nije isplativost uopće u pitanju, nego neki vid kušnje. Odreći se onog čega ti se teško odreć, da bi se kušao, ne mora bit ni isplativo.


Odreci se necega u korist drugih da, ali ne i odreci se necega u korist sebe ili kako ti kazes kušnje!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 8:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la: ›
Postati Božji na četrdeset dana zbog isplativosti ili postati Božji jer je to ispravno, bez obzira na isplativost?
Pa nije isplativost uopće u pitanju, nego neki vid kušnje. Odreći se onog čega ti se teško odreć, da bi se kušao, ne mora bit ni isplativo.


Odreci se necega u korist drugih da, ali ne i odreci se necega u korist sebe ili kako ti kazes kušnje!

@mali_ivice, zar opet?

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 8:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...konačno je @mali ivica pronašao srodnu dušu za rasprave o religiji......Smile

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2013. 9:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › ...konačno je @mali ivica pronašao srodnu dušu za rasprave o religiji......Smile


imali nade da se jednom pojavi netko s kim ću moći raspravljati o nijansama lakova i ruževa, dupeima rumenila i postojanosti parfema ? osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 9:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): › Odreci se necega u korist drugih da, ali ne i odreci se necega u korist sebe ili kako ti kazes kušnje!
Pa nisam rekao da je to isključujući ILI odnosno da jedna od tih stvari isključuje drugu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 9:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...konačno je @mali ivica pronašao srodnu dušu za rasprave o religiji......Smile
Pa čuj i ti si mi srodna duša glede rasprava... Jer i sa tobom mogu razgovarat, ne moramo se mi slagat. Ako se s nekim slažeš u svemu onda to i nije neka rasprava...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 9:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: › @mali_ivice, zar opet?

Moram te malo, bez zamjerke... Very Happy
PS: Mamić bi rekao da sam mućki provokator Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
anakonda je napisao/la: ›
...konačno je @mali ivica pronašao srodnu dušu za rasprave o religiji......Smile
Pa čuj i ti si mi srodna duša glede rasprava... Jer i sa tobom mogu razgovarat, ne moramo se mi slagat. Ako se s nekim slažeš u svemu onda to i nije neka rasprava...


...da, ali ja ne volim diskutirati o religiji Razz...sve u svemu, htjedoh reći da se uz tebe pojavio i novi član kojemu su rasprave o religiji najomiljenije Smile.....do sada si nam ti bio skoro pa kao i papa Smile

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 9:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): ›
anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › ...konačno je @mali ivica pronašao srodnu dušu za rasprave o religiji......Smile


imali nade da se jednom pojavi netko s kim ću moći raspravljati o nijansama lakova i ruževa, dupeima rumenila i postojanosti parfema ? osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile


....pa zar nema brdo takvih aktivnih tema (noktići, geliranje, fm parfemi, štatijaznam)????

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2013. 9:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i šta? da se sama sa sobom tamo dopisujem?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 9:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › i šta? da se sama sa sobom tamo dopisujem?


...pa ne znam, ne ulazim uopće u te teme, ali vidim da su svako malo aktivne...zato sam mislila da si tamo vrlo vrijedna, sori....
...mislim da možda ovaj forum i nema baš publiku za takve fine ženske stvari Embarassed ...a možda i griješim...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.03.2013. 9:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
i šta? da se sama sa sobom tamo dopisujem?
Vidim da si rođena 1930 pa sam odustao...
Da si mlađa tko zna.... osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2013. 10:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
PEGY je napisao/la: ›
i šta? da se sama sa sobom tamo dopisujem?
Vidim da si rođena 1930 pa sam odustao...
Da si mlađa tko zna.... osijek031.com smile


nemaš ti pojma

Žene su kao vino, što starije to bolje!

a muškarci su kao banane, što stariji to Mr. Green Mr. Green Mr. Green osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: