Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek: Uvod u mitologiju: mitologije božice

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 70844
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2013. 16:29 
Naslov:  Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek: Uvod u mitologiju: mitologije božice
23.02.2013. 9:01
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U subotu, 23. veljače 2013. godine, u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek (Krbavska bb, učionica broj 7, prizemlje), nastavljaju se besplatna otvorena predavanja pod nazivom "Uvod u mitologiju: mitologija božice". Predavač je profesor Tihomir Taborski, a predavanje traje od 9 do 10:30 sati.


Naša poznata molitva počinje riječima "Oče naš...", no što ako je ona izvorno počinjala "Majko naša..."?

Brojni su autori odlučili preispitati ovu ideju. Njihovo ih je istraživanje odvelo od hebrejske mitologije unatrag, kroz prve velike civilizacije Mezopotamije i Egipta, pa sve do zagonetne pretpovijesne kulture. Ovdje su se osvrnuli na brojne ostatke drevne umjetnosti, analizirajući ih u detalje, u nadi da će im oni ispričati priču o kulturi o kojoj nemamo nikakvih zapisa. Na temelju ovih ranih ostataka ljudskoga djelovanja počela se javljati sve jasnija ideja o ženskoj dominaciji, matrijarhatu koji je trajao preko 20 000 godina, znatno duže od mitske slike muškoga božanstva. Je li slučajnost da nam je iz ovog drevnog razdoblja ostalo više ženskih kipića negoli muških? Je li slučajnost da se brojni figurativni i asptraktni oblici vezani uz sliku žene javljaju u pretpovijesnoj umjetnosti jednako kao i kod kasnijih ženskih likova u mitovima i legendama o kojima imamo zapise? Istraživači su odlučili pratiti evoluciju ženskoga lika, vođeni teorijom o dugom razdoblju dominacije Božice.



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: