Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hoće li nove mjere aktivnog zapošljavanja smanjiti galopirajući rast nezaposlenih u Osijeku?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65875
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.01.2013. 13:43 
Naslov:  Hoće li nove mjere aktivnog zapošljavanja smanjiti galopirajući rast nezaposlenih u Osijeku?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U prosincu prošle godine u Osijeku je ukupno bilo 9.953 nezaposlenih osoba što je nastavak crnog trenda povećanja nezaposlenosti. Iako je rast nezaposlenosti u gradu nešto niži od državnog prosjeka, porast nezaposlenosti ipak je evidentan. Procjenjuje se kako na sto radno sposobnih građana Osijeka njih čak 16 ne radi.

I dok se grad nada kako će se dio problema riješiti otvaranjem poslovnih zona Tenja i Nemetin, kao i aktivnostima lokalnih investitora, oči velikog dijela „ekipe s biroa“ uprte su u nove mjere aktivne politike zapošljavanja koje su jučer stupile na snagu, a kojima se pokušava proces zapošljavanja učiniti fleksibilnijim i jednostavnijim.

Država je za financiranje aktivne politike zapošljavanja u ovoj godini osigurala 25 posto više sredstava nego lani. Riječ je o kombinaciji novih i starih mjera koje su prilagođene na zahtjev poslodavaca. Tako će, primjerice, u zapošljavanju mladih osoba bez radnog staža država financirati 50 posto godišnjeg troška bruto plaće, dok je iznos sufinanciranja godišnjeg troška bruto plaće za zapošljavanje dviju osoba na istom radnom mjestu povećan na 75 posto.

Skraćeno je vrijeme koje nezaposlena osoba mora provesti u evidenciji HZZ-a da bi mogla biti uključena u neku od mjera s 12 na 6 mjeseci. Povećane su potpore za programe samozapošljavanja s 18 na 36.000 kuna, a osobe s područja posebne državne skrbi, uključene u program javnog rada jedinica lokalne uprave i samouprave, bit će sufinancirane u 100% iznosu, pri čemu će 6 mjeseci program javnih radova sufinancirati Zavod, a drugih 6 mjeseci jedinica lokalne samouprave.

Novosti ima i kod mjera stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa. Prema novim odredbama, dovoljno je da osoba bude 30 dana evidentirana u evidenciji HZZ-a i da ima godinu dana radnog iskustva u struci. Osoba može imati i više od pet godina radnog iskustva, pa čak i ako nije radila u struci može ući u program stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa pri čemu HZZ pokriva troškove zdravstvenog osiguranja..

Paket novih mjera težak je 446 milijuna kuna, a cilj mu je smanjiti rastuću nezaposlenost. Resorni ministar očekuje kako će nezaposlenost svoj vrhunac doživjeti u proljeće ove godine, potom će slijediti uobičajen pad zbog sezonskog zapošljavanja na Jadranu i u poljoprivredi, a tek u drugoj polovici godine očekuje se kako će nove mjere početi pokazivati rezultate. Također treba napomenuti kako će ove mjere biti na snazi do 30. lipnja ove godine, odnosno do dana ulaska Hrvatske u EU, a potom će biti zamijenjene drugim mjerama.

Hoće li i koliko Osijek profitirati od ovih mjera vidjet će se po sljedećim podacima iz HZZ-a. Neke procjene govore kako se u Osijeku u posljednje dvije godine otvorilo oko 4.000 novih radnih mjesta, ali ih je, nažalost, mnogo više zatvoreno.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MadWheels
Offline
Avatar

Ukupno postova: 27
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2013. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poboljšat se može samo ako se grade tvornice, trgovine su samo privremeno riješenje i samo je pitanje vremena kada ce propasti...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tarzan
Offline
Ukupno postova: 35
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.01.2013. 16:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nikakve mjere nece utjecati na smanjenje nezaposlenosti dok se kriminalna sekta osudjenog ratnog zlocinca ne potrpa u zatvore ili ustanove za psihijatrijsko lijecenje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 2  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2013. 15:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gala_pia
Offline
Ukupno postova: 138
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.01.2013. 16:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a kad vidim ovo strucno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, pa nasamarala bi ih. dakle radis puno radno vrijeme za 1600 i jos ti ne ide radni staz, o mamicu im!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tarzan
Offline
Ukupno postova: 35
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.01.2013. 16:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gala_pia je napisao/la (Pogledaj post): › a kad vidim ovo strucno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, pa nasamarala bi ih. dakle radis puno radno vrijeme za 1600 i jos ti ne ide radni staz, o mamicu im!


To je odlicna mjera pod uvjetom da radis na mjestu na kojem ces nesto zaista korisno i nauciti, i uz pravog mentora. Vecina kadra koji izlazi iz sistema obrazovanja je potpuno nesposobno za rad u trzisnim uvjetima i neko iskustvo im je svakako potrebno.

Socijalizam je kod nas formalno prestao prije 23g iako je takav nacin razmisljanja jos uvijek duboko ukorijenjen cak i u mladoj populaciji...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gala_pia
Offline
Ukupno postova: 138
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.01.2013. 17:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tarzan je napisao/la: ›
Gala_pia je napisao/la (Pogledaj post): › a kad vidim ovo strucno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, pa nasamarala bi ih. dakle radis puno radno vrijeme za 1600 i jos ti ne ide radni staz, o mamicu im!


To je odlicna mjera pod uvjetom da radis na mjestu na kojem ces nesto zaista korisno i nauciti, i uz pravog mentora. Vecina kadra koji izlazi iz sistema obrazovanja je potpuno nesposobno za rad u trzisnim uvjetima i neko iskustvo im je svakako potrebno.

Socijalizam je kod nas formalno prestao prije 23g iako je takav nacin razmisljanja jos uvijek duboko ukorijenjen cak i u mladoj populaciji...


bila sam i ja pripravnik i imala sam normalnu placu 70%. tako da nije posteno prema mladim ljudima, jer neki od njih putuju i dok plate kartu i nesto pojedu to je to, jer naravno nisu im placeni ni putni troskovi. nije potrebno da ih se iskoristava. jer vise nitko ni ne zaposljava normalno nego samo za 1600 kn, prati malo natjecaje. ja s fakultetom radim na mjestu srednje strucne spreme za isto malu placu, na pripravnickom stazu sam imala vecu. al bar radim u struci i ne za 1600 kn.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tarzan
Offline
Ukupno postova: 35
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.01.2013. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gala_pia je napisao/la (Pogledaj post): › bila sam i ja pripravnik i imala sam normalnu placu 70%. tako da nije posteno prema mladim ljudima, jer neki od njih putuju i dok plate kartu i nesto pojedu to je to, jer naravno nisu im placeni ni putni troskovi. nije potrebno da ih se iskoristava. jer vise nitko ni ne zaposljava normalno nego samo za 1600 kn, prati malo natjecaje. ja s fakultetom radim na mjestu srednje strucne spreme za isto malu placu, na pripravnickom stazu sam imala vecu. al bar radim u struci i ne za 1600 kn.


Koliko ja vidim trenutno stanje u gospodarstvu, mozes birati, nazovimo to, placeno volontiranje za skupljanje iskustva i znanja, ili ne radit nista jer te tako neproduktivnu i neiskusnu NITKO ne treba.

Vise ne zivimo u socijalizmu cija je osnovna parola "svima po potrebi" a koji je sluzio za promociju mediokriteta i degradaciju ljudi koji su predodredjeni da budu elita. Sad moras posjedovati barem neke vjestine koje su nekome potrebne i koji ce te za to platiti koliko zasluzujes. S obzirom da zene uglavnom traze "sigurna" zanimanja, pretpostavljam da radis u javnom ili drzavnom sektoru, i trebala bi biti sretna da uopce imas bilo kakav posao jer je notorna cinjenica da je taj sektor debelo predimenzioniran s obzirom na realne potrebe drustva.

Imamo 2 milijuna hektara neobradjene zemlje a vecinu hrane uvozimo, u sportu postoji manjak od 11 000 kvalificiranih trenera, gradjevini fale majstori, fali 40 000 mjesta u domovima za stare i nemocne (plus europski penzici kojima ce jeftinije biti doc kod nas u domove), itd....Svi bi zavrsili pravo, ekonomiju ili uciteljski i zaposlili se u gradu, zupaniji ili drzavnim firmama, ili nekoj privatnoj koja zivi od mita i korupcije, i drkali kurac do penzije na racun nekolicinie poduzetnika koji stvaraju BDP.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gala_pia
Offline
Ukupno postova: 138
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.01.2013. 20:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne vise nazalost Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.03.2013. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tarzan je napisao/la: ›
Vise ne zivimo u socijalizmu cija je osnovna parola "svima po potrebi" a koji je sluzio za promociju mediokriteta i degradaciju ljudi koji su predodredjeni da budu elita.


Meni se nekako čini da i sada vladaju mediokriteti prema onoj poslovici "demokracija su dva vuka i ovca koji glasaju što će ručati".

tarzan je napisao/la: ›
Sad moras posjedovati barem neke vjestine koje su nekome potrebne i koji ce te za to platiti koliko zasluzujes.


Razmotri sljedeći scenarij:
U jednom timu radi 5 inženjera. 2 od njih iznimno su sposobni inženjeri, 2 su korisni ukoliko rade sa prva 2, a jedan je totalni fail. Uprava odluči najgorem dati još jednu šansu - stavljaju ga na poziciju "project managera" i kažu mu da je njegovo samo ugovaranje sastanaka, pisanje izještaja, popunjavanje excelica i praćenje ganttova. Projekti se izvode na vrijeme (kao što su se većinom i prije izvodili), 4 inženjera sada konačno imaju svo vrijeme koje trebaju kako bi se posvetili tehničkoj problematici projekta, a ne birokraciji.
Nakon nekog vremena, netko iz uprave prepozna "dobro rukovođenje projektom" (iako je posao "rukovođenja" zapravo administrativni) od strane nesposobnjakovića i stavlja ga na mjesto voditelja ova 4 inženjera. Ona 2 najbolja inženjera osjećaju se nemalo iznevjerenima od uprave i traže objašnjenje; uprava pita cijeli tim za mišljenje, no mediokritetima je tako svejedno vodi li ih netko tko zna ili debil kojem je doseg struke ispunjavanje excel tablica.
Sada su dobri inženjeri u nezgodnoj poziciji jer znaju da (vjerojatno) neće napredovati, voditelj će ih (jer je sitna duša) dodatno tlačiti, a smatra ih se odgovornima za kompletnu tehničku izvedbu.
Plaćanje po zaslugama ostaje, nažalost, u domeni bajki.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.03.2013. 8:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Razmotri sljedeći scenarij:
U jednom timu radi 5 inženjera. 2 od njih iznimno su sposobni inženjeri, 2 su korisni ukoliko rade sa prva 2, a jedan je totalni fail. Uprava odluči najgorem dati još jednu šansu - stavljaju ga na poziciju "project managera" i kažu mu da je njegovo samo ugovaranje sastanaka, pisanje izještaja, popunjavanje excelica i praćenje ganttova. Projekti se izvode na vrijeme (kao što su se većinom i prije izvodili), 4 inženjera sada konačno imaju svo vrijeme koje trebaju kako bi se posvetili tehničkoj problematici projekta, a ne birokraciji.
Nakon nekog vremena, netko iz uprave prepozna "dobro rukovođenje projektom" (iako je posao "rukovođenja" zapravo administrativni) od strane nesposobnjakovića i stavlja ga na mjesto voditelja ova 4 inženjera. Ona 2 najbolja inženjera osjećaju se nemalo iznevjerenima od uprave i traže objašnjenje; uprava pita cijeli tim za mišljenje, no mediokritetima je tako svejedno vodi li ih netko tko zna ili debil kojem je doseg struke ispunjavanje excel tablica.
Sada su dobri inženjeri u nezgodnoj poziciji jer znaju da (vjerojatno) neće napredovati, voditelj će ih (jer je sitna duša) dodatno tlačiti, a smatra ih se odgovornima za kompletnu tehničku izvedbu.
Plaćanje po zaslugama ostaje, nažalost, u domeni bajki.


...odlična analiza.....javni se malo češće, otkako si na zapadu, slabo te ima u ovim krajevima Razz

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mlpokn
Offline
Ukupno postova: 98
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2013. 22:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tarzan je napisao/la: ›
Nikakve mjere nece utjecati na smanjenje nezaposlenosti dok se kriminalna sekta osudjenog ratnog zlocinca ne potrpa u zatvore ili ustanove za psihijatrijsko lijecenje...


evo ja sam rodom iz grada u kojem je bio i hdz i sdp na vlasti. U Osijek me doveo fax i bi ostao.

Kako objasnit nezaposlenost u mom gradu i županiji gdje sekta nije ni primirisala?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2013. 23:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mlpokn je napisao/la: ›
tarzan je napisao/la: ›
Nikakve mjere nece utjecati na smanjenje nezaposlenosti dok se kriminalna sekta osudjenog ratnog zlocinca ne potrpa u zatvore ili ustanove za psihijatrijsko lijecenje...


evo ja sam rodom iz grada u kojem je bio i hdz i sdp na vlasti. U Osijek me doveo fax i bi ostao.

Kako objasnit nezaposlenost u mom gradu i županiji gdje sekta nije ni primirisala?

Telepatija brate, telepatija... Smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: