Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Najčitanije knjige u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek kroz 2012. godinu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66063
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.01.2013. 16:25 
Naslov:  Najčitanije knjige u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek kroz 2012. godinu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Iako prevlada opće mišljenje da se sve manje čita, situacija je zapravo, čini se potpuno suprotna. Ne samo da se više čita, nego se stvaraju "liste čekanja" za mnogobrojne naslove kojih u prošloj godini nije nedostajalo. Koliko u tome svemu ima utjecaj sveopća kriza koja okreće građane knjizi i čitanju, ne znamo. Ono što kao ustanova u kulturi znamo i primjećujemo, jest stvaranje svijesti o važnosti čitanja kod građana Osijeka, kao i doživljaj knjige kao potrebe za izvorom osobnog razvitka, poslovnog napretka te naravno zabave.

Iza nas je burna izdavačka godina. Svjetske liste bestselera pokazuju da se u 2012. dosta čitalo, uz malu napomenu da je apsolutni hit godine erotska trilogija "Pedeset nijansi sive", ujedno i jedan od naslova čiji se primjerak više tražio u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek. Priča je to kroz koju nepoznata britanska televizijska producentica u srednjim godinama odlučuje svoje erotske fantazije pretočiti u roman o sado-mazo seksu.

Autor za čije je romane vladala i vlada velika potražnja svakako je Jo Nesbø. Njegovi romani "Žohari", "Lovci na glave" i "Šišmiš", ni u jednom trenutku nisu bili slobodni za posudbu. Kako se pojedini naslov vrati, sljedeće je sekunde već zadužen.

U stopu ga prati Carlos Ruiz Zafón i njegova dva romana "Princ Magle" i "Zatočenik neba". Zafónovo je pripovijedanje spretno i odmjereno, a njegova punokrvna proza oživljava kulturno bogatstvo i političke sukobe. Iako nije izdana u 2012. godini, trilogija "Millennium" Stiega Larssona i dalje je u vrhu potražnje. Knjige iz trilogije Millennium postigle su veliki uspjeh prvo u Švedskoj potom u skandinavskim zemljama, a kasnije i u Europi i SAD-u. Prodane su u više od 27 milijuna primjeraka u preko 40 zemalja.

Ken Follett diljem svijeta do danas je prikupio devedeset milijuna zadovoljnih čitatelja. Napisao je velik broj bestselera, od kojih mu je najprodavaniji svih vremena kolosalno djelo "Stupovi zemlje".

"Svijet bez kraja" svojevrstan je nastavak tog romana, koji se bez problema može i zasebno čitati. Upravo je "Svijet bez kraja" bio jedan od traženijih naslova. Kako su se najavljivali kini hitovi tako se i povećavala potražnja za romanima po kojima su nastali. "Atlas oblaka" Davida Mitchellia i "Hobit" J. R. R. Tolkiena u ovom trenutnu su hit romani Knjižnice.

Naše gore list Ivana Šojat-Kuči nakon odličnog "Unterstadta", koji je i dalje iznimno tražen, u 2012. godini počastila nas je novim romanom "Ničiji sinovi". Sudeći po potražnji, morat ćemo pribaviti još primjeraka oba naslova. Profesorica Jasna Horvat "Vilikonom" nastavlja sjajni niz čitanih romana knjižnice. Ukoliko niste čitali djela naših Osječanki, preporučamo svakako da to učinite. Romani "A što sad?" Mirjane Krizmanić i "Fališ mi : autobiografski roman" Mani Gotovac iznimno su hvaljeni, kako od struke, tako i od korisnika Knjižnice. Muške boje brani Bruno Šimleša i njegov roman "Ljubavologija".

Ne smijemo, a ne navesti sjajne domaće nagrađivane dječje autore kao što su Tihomir Horvat i njegove "Pustolovine puha Ocija i djevojčice Tonke", Sanja Pilić i roman "Vidimo se na fejsu!" te i dalje iznimno čitane "Dnevnike Pauline P." Sanje Polak. Pregled završavamo uz "Tajne besmrtnog Nicholasa Flamela", Michaela Scotta i njegov četvrti nastavak "Nekromant". Izvrsna je to i jedna od najljepših priča svjetske književnosti za mlade.

2013. godina donosi nove naslove. Uživajte u njima!

Tekst: Đelo od Gisko (Srđan Lukačević)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
IvanCo
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2013. 17:53 
Naslov:  Re: Najčitanije knjige u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek kroz 2012. godinu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da veliki utjecaj na povećanje potražnje za knjigama im i Facebook profil GISKO -a, bar što se mene tiče. Čini mi se da imaju jako dobrog community managera. Mene su potakli da više čitam Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kinemat2
Offline
Ukupno postova: 281
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2013. 10:02 
Naslov:  Re: Najčitanije knjige u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek kroz 2012. godinu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

IvanCo je napisao/la (Pogledaj post): › Mislim da veliki utjecaj na povećanje potražnje za knjigama im i Facebook profil GISKO -a, bar što se mene tiče. Čini mi se da imaju jako dobrog community managera. Mene su potakli da više čitam Smile


Slažem se... mene isto, Svaka čast.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: