Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od Nove godine uvredljivi komentari na internetu se kažnjavaju!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2012. 10:22 
Naslov:  Od Nove godine uvredljivi komentari na internetu se kažnjavaju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema odredbama novog Kaznenog zakona koji će stupiti na snagu s prvim danom nove godine, uvredljivi komentari na internetskim stranicama novčano će se kažnjavati.

Tako će se kaznena djela protiv časti i ugleda (uvreda, kleveta i sramoćenje), koja već dugo postoje u tradicionalnim medijima kao što su tisak, radio i televizija, od nove godine početi primjenjivati i na internetske stranice. Drugim riječima, svi korisnici interneta koji na bilo koji način krše odredbe kaznenog zakona, od uvredljivih komentara do širenja govora mržnje na portalima, forumima i društvenim mrežama, mogu biti kažnjeni.

Kaznena djela protiv časti i ugleda neće, međutim, provoditi državni organi već se ona progone isključivo po privatnoj tužbi oštećenika. Kazne su novčane i kreću se u iznosu od 180 dnevnih dohodaka za uvredu, 360 dnevnih dohodaka za sramoćenje te čak 500 dnevnih dohodaka za klevetu preko interneta.

Novi kazneni zakon predvidio je i posebno poglavlje (25.) koje se bavi kaznenim djelima protiv računalnih sustava pa će se tako od nove godine zatvorska kazna primjenjivati na hakiranje, a zapriječene su kazne od jedne do tri godine zatvora.

Stavljanjem interneta i društvenih mreža u isti rang s tradicionalnim medijima pokazuje da je i država (konačno!) postala svjesna njihovog postojanja, ali i njihovog značaja kao medija, a istovremeno to će natjerati vlasnike i urednike portala da budu mnogo obazriviji prema tekstovima koje objavljuju. Iako će se korisnicima interneta, naviknutima pisati što god žele bez bojazni od posljedica, ovakav zakon možda činiti prestrog, njegova primjena ipak bi mogla pomoći da se uvede malo reda na mrežu svih mreža.

Dakle, što drugo reći nego pripazite što i kako pišete!

Teskt: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pennywiser
Offline
Ukupno postova: 73
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2012. 10:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još samo korak do Sjeverne Koreje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2012. 11:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Povratak nesretnog komunizma ..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 31.12.2012. 11:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar nije to i do sada postojalo? Bilo je i prije tužbi za klevetu zbog komentara na Internetu. eće ih biti više ni nakon ovoga, jer o onima koji se osjećaju uvrijeđenima najčešće piše istina, a oni moraju dokazati da su tvrdnje lažne i pisane s namjerom vrijeđanja.

Ovdje nema ničeg novog, jedino će se sada oni što pišu samo kako bi vrijeđali malo uplašiti. Tim bolje, jer će konstruktivni razgovori doći do izražaja.

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 31.12.2012. 11:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lehi je napisao/la (Pogledaj post): › Povratak nesretnog komunizma ..


...gluposti pričaš.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maxiga
Offline
Ukupno postova: 9
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2012. 12:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lehi je napisao/la: ›
Povratak nesretnog komunizma ..


još 3 god pa ce se vratiti HRV!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2012. 12:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mene ovo uopće ne brine, prvo zato što nikoga ne vrijeđam a drugo zato što u svakom zakonu ima rupa. Uostalom nikad nije ni bio problem u samim zakonima već u provedbi istih.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2012. 12:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
lehi je napisao/la (Pogledaj post): › Povratak nesretnog komunizma ..


...gluposti pričaš.....

Offtopic: Uobičajno...
Ontopic: Mi već imamo vrlo dobre zakone o mobingu, obiteljskom nasilju itd. no u praksi oni ne vrijede ništa. Bojim se da će sa ovim zakonom biti isto, te će dotepenci i i primitivci i dalje raditi što hoće.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 31.12.2012. 13:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I za ovo je postojao zakon. Bilo je i suđenja i presuda. Nije ovo ništa novo niti će biti više suđenja nego do sada.

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2012. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Carobnica je napisao/la: ›
Zar nije to i do sada postojalo? Bilo je i prije tužbi za klevetu zbog komentara na Internetu. eće ih biti više ni nakon ovoga, jer o onima koji se osjećaju uvrijeđenima najčešće piše istina, a oni moraju dokazati da su tvrdnje lažne i pisane s namjerom vrijeđanja.

Ovdje nema ničeg novog, jedino će se sada oni što pišu samo kako bi vrijeđali malo uplašiti. Tim bolje, jer će konstruktivni razgovori doći do izražaja.


ako sam dobro shvatila (a to nemora baš i bit Mr. Green)
dakle sada je uveden i pojam "uvreda" (ne znam sigurno jel bio i dosad) i dokazivanje se prebacuje na tuženog. E sad se ja pitam gdje je ono "nitko nije kriv dok mu se ne dokaže" jel to nestaje iz prakse ovim zakonom? i još mi pada na pamet, ne znam sad jel možda kod nas to i ustavom zagarantirano, onaj termin " pravo na slobodno izražavanje mišljenja"'?

definitivno me ovo sveskupa oko tih zakona plaši i zastrašuje (pa ima da me stari umlati ako sazna da baljezgam po tam nekom forumu), jer šta ja znam kad se netko može naći uvrijeđenim, znam jednu osobu koja malo-malo s nekim ne priča jer se uvrijedila. Zato se ja sad zamaram mišlju da više ništ ne komentiram, pogotovo ne kad pijem ili kad sam u pmsu Evil or Very Mad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2012. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovi forumi su bili zabavni trebalo je više informirati građane. Mislila sam sloboda mišljenja izražavanja da je u redu , pa stvarno gdje važi ono nitko nije kriv dok mu se ne dokaže , zaista nisko i jadno..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
moonshiner
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: Third Mall from the Sun
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2012. 18:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): ›
dakle sada je uveden i pojam "uvreda" (ne znam sigurno jel bio i dosad) i dokazivanje se prebacuje na tuženog. E sad se ja pitam gdje je ono "nitko nije kriv dok mu se ne dokaže" jel to nestaje iz prakse ovim zakonom? i još mi pada na pamet, ne znam sad jel možda kod nas to i ustavom zagarantirano, onaj termin " pravo na slobodno izražavanje mišljenja"'?

Postoje prava osobnosti iz Zakona o obveznim odnosima koja obuhvaćaju pravo na život, tjelesno i duševno zdravlje, ugled, čast, dostojanstvo, ime, privatnost osobnog i obiteljskog života, slobodu i tako dalje.

Iz tog je razloga kleveta specifična jer polazi od pretpostavke da je svaka osoba, idemo reći, poštena.

Ako osoba A kaže nešto ružno o osobi B i osoba B je tuži, baš zbog te pretpostavke da je osoba B poštena, osoba A treba dokazati istinitost svojih tvrdnji.

Prisutne su razlike između uvrede, sramoćenja i klevete, a i dalje postoji 'pravo na slobodno izražavanje mišljenja' dok god je to mišljenje istinito ili barem imaš čvrste razloge zašto misliš da je istinito Smile

Uvreda

Članak 147.

(1) Tko uvrijedi drugoga,

kaznit će se novčanom kaznom do devedeset dnevnih iznosa.

(2) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je uvreda postala pristupačnom većem broju osoba,

kaznit će se novčanom kaznom do sto osamdeset dnevnih iznosa.

(3) Ako uvrijeđeni uzvrati uvredu, sud može oba počinitelja osloboditi kazne.

(4) Ako je počinitelj bio izazvan nedoličnim ponašanjem oštećenika, ili je oštećenik pred sudom prihvatio njegovu ispriku zbog počinjenog djela, sud ga može osloboditi kazne.

(5) Nema kaznenog djela uvrede ako iz načina izražavanja i drugih okolnosti proizlazi da je omalovažavanje počinjeno radi zaštite drugih opravdanih interesa.

Sramoćenje

Članak 148.

(1) Tko pred drugim za nekoga iznese ili pronese činjeničnu tvrdnju koja može škoditi njegovoj časti ili ugledu,

kaznit će se novčanom kaznom do sto osamdeset dnevnih iznosa.

(2) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo pristupačno većem broju osoba,

kaznit će se novčanom kaznom do tristo šezdeset dnevnih iznosa.

(3) Nema kaznenog djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka ako počinitelj dokaže istinitost činjeničnih tvrdnji koje je iznosio ili pronosio ili postojanje ozbiljnog razloga zbog kojeg je, postupajući u dobroj vjeri, povjerovao u njihovu istinitost.

(4) Nije dopušteno dokazivanje okolnosti iz stavka 3. ovoga članka počinitelju koji činjeničnu tvrdnju nije iznosio ili pronosio u javnom interesu ili iz drugog opravdanog razloga, a postupao je pretežito s ciljem da naškodi časti ili ugledu drugoga, pogotovo ako se tvrdnje odnose na osobni ili obiteljski život druge osobe.

(5) Prizna li počinitelj neistinitost svojih tvrdnji i opozove ih, sud ga može osloboditi kazne.

Kleveta

Članak 149.

(1) Tko pred drugim za nekoga iznese ili pronese neistinitu činjeničnu tvrdnju koja može škoditi njegovoj časti ili ugledu, znajući da je neistinita,

kaznit će se novčanom kaznom do tristo šezdeset dnevnih iznosa.

(2) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je ono postalo pristupačno većem broju osoba,

kaznit će se novčanom kaznom do petsto dnevnih iznosa.

_________________
I mjesečina može biti pogled na svijet.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: