Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Helena Janson: ''Padobranstvom se bavim amaterski''

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65875
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2012. 19:06 
Naslov:  Helena Janson: ''Padobranstvom se bavim amaterski''
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što bi bilo i koliko uspješno da joj je to profesionalno zanimanje ne možemo ni zamisliti, naime Helena Janson se bavi padobranstvom 25 godina, a dvije godine manje je stalna članica orkestra Hrvatsko narodnog kazališta u Osijeku. Violinu je zavoljela tek kasnije, dok se u padobranstvu u potpunosti našla i jedna je od najuspješnijih hrvatskih i svjetskih padobranki. Dobitnica je brojnih nagrada od kojih su najznačajnije ''Sokol'' 2003 godine Zajednice športskih udruga grada Osijeka i Medijskog centar Glas Slavonije te proglašenje za najbolju sportašicu Osječko –baranjske županije i grada Osijeka 2009. godine.

Na padobranskim natjecanjima je izuzetno uspješna i do sada je na svakom državnom natjecanju bila među prva tri mjesta u ženskoj konkurenciji te je aktualna državna prvakinja u skoku na cilj i sudionica ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva u egzotičnom Dubaiju.

Svi mediji su se raspisali o vašem nastupu Dubaiju na Svjetskom prvenstvu u padobranstvu, pa može te li i za čitatelje portala Sport danas ponoviti svoje sportske i druge dojmove iz Ujedinjenih Arapskih Emirata?

- Hrvatska reprezentacija sudjelovala je na 40. Svjetskom prvenstvu u padobranstvu koje je održano u Dubaiju. Osim mene boje Hrvatske ženske ekipe branile su: Ina Žuža, Jasminka Žeželić (Padobranski klub Rijeka) Veseljka Klobučarić Pirc ( PK Croatia) i Jadranka Marković (Aeroklub Osijek). Mušku ekipu činili su Damir i Hrvoje Sladetić (AK Zagreb) Goran Ratkajec i Igor Kecerin ( AK Cumulus) i Nedeljko Brdar (PK Rijeka). -

- Svi natječemo u disciplini preciznog doskoka na cilj gdje treba petom jedne noge pogoditi mjerni instrument na zemlji i čiji je strogi centar promjera samo dva centimetra. Ukupno smo napravili osam skokova pojedinačno na dvije lokacije- skok na plažu i na aerodrom. Nakon tih osam skokova slijedili su polufinale gdje se plasiralo četiri predstavnika Hrvatske reprezentacije: braća Sladetić, Veseljka Pirc i moja malenkost. Nakon toga je slijedio finalni skok gdje je sudjelovao samo Hrvoje Sladetić. -

Jeste li zadovoljni nastupom?

- Ja osobno sam vrlo sretna postignutim rezultatom, naime zauzela sam 22. mjesto od 73 žene koliko je sudjelovalo na natjecanju i po prvi put sam bila u polufinalu na SP-u. Skakali smo i disciplinu figurativnih skokova gdje iskačemo sa 2200 metara i u slobodnom padu izvodimo 6 elemenata ( dva zaokreta i salto pa ponovno dva zaokreta i salto) u što kraćem vremenu. Ovdje nitko nije napravio zapaženi rezultat osim Damira Sladetića koji je uspio skočiti tri skoka od pet. Naime tu nakon svakog skoka slijedi eliminacija. -

- Obzirom na slab trening koji nažalost imamo zbog loše financijske situacije mislim da je to za mene i za sve nas veliki uspjeh . Mi se ipak i borimo sa profesionalcima i vojnim ekipama kojima je to posao. Ekipno smo mi žene zauzele šesto mjesto od 13 ekipa dok su muški predstavnici bili 19. od 37 ekipa. Gornja polovica! -

Svi hvale organizaciju i raskoš u Ujedinjenim Arapskim Emiratima?

- Ovo SP je održano na do sada najatraktivnijoj lokaciji tako da smo imali prilike uživati u nepreglednim plažama, suncu i ljetu (temperatura zraka do 30 i mora oko 25 stupnjeva), a i sam grada je fascinantan, nama pogotovo jer ga možemo gledati iz ptičje perspektive. Domaćini su bili vrlo ljubazni, vrhunski smještaj, sigurnost, uglavnom glamur na koji mi padobranci baš i nismo navikli. Ovo natjecanje je ujedno bio i MUNDIAL tj. Skup svih padobranskih disciplina i njihova svjetska prvenstva tako da je okupilo 1440 natjecatelja iz 57 zemalja svijeta. Najveća manifestacija ikad održana. -

Vjerojatno je malo poznat da svirate violinu u orkestru osječkog HNK-a. Kako uspijevate uskladiti te dvije djelatnosti?

- Padobranstvom se bavim amaterski, to mi je hobi i od toga ne mogu živjeti. Ono što mi je profesija je sviranje violine u osječkom Hrvatskom narodnom kazalištu, gdje radim već 23 godine. Obzirom da se padobranski skokovi uglavnom održavaju u ljetnom periodu kada sam na kolektivnom godišnjem odmoru uspijevam odlaziti na natjecanja i trening bez izostajanja sa posla. No kada se dogodi ovakva situacija, a to je rijetko da je neko natjecanje u zimi na poslu imam razumijevanja i obzirom da sam ipak u reprezentaciji i sudjelujem na SP puštaju me sa posla. -

Vjerojatno je violina bila prva ljubav?

- Violinu sam počela svirati sa svojih sedam godina starosti jer su mi roditelji glazbenici (mama prof. klavira i tata prof. flaute). Ne mogu reći da mi je baš bila ljubav jer mi se to u početku i nije sviđalo. Danas volim svoj posao i uživam u muziciranju. S druge strane padobranstvo je bio moj izbor i nešto u čemu sam se pronašla, a i bila uspješna. -

Koliko je padobranstvo skup sport?

- Padobranstvo je skup sport utoliko što trebate kupiti padobran koji košta oko 6000 dolara no traje 20 godina ako se pravilno koristi. Svako natjecanje tokom godine, a to su svjetski kupovi koje obilazimo košta 160 eura samo kotizacija. Smještaj nam je obično pod šatorom, a put i hranu si plaćamo sami. Cijena mojih godišnjih natjecanja bi bila oko 2500 eura što u konačnici i nije puno no kada to morate sami financirati, onda je. -

Od čega se sastoji trening i priprema za natjecanja?

- Trening se sastoji od samih skokova iz letjelice i od simulacije doskoka na mjerni instrument. Svakako da treba biti i u fizičkoj formi no sam skok ne iziskuje puno mišićne pokretljivosti. Ono što je najvažnije je čista glava i smirenost da se pogodi ta mala točkica na zemlji. To je kao streljaštvo samo što mi koristimo ruke kojima držimo komande padobrana, njime upravljamo i dovozimo se na prizemljenje te nogom gađamo mjerni instrument. Cilj je naravno pogoditi u centar ili što bliže njemu. -

Oduzima li vam puno vremena?

- Trening mi ne oduzima puno vremena jer uglavnom skačemo preko vikenda. -

Koja vas natjecanja očekuju u narednoj godini?

- U narednoj godini nas ponovno očekuju natjecanja svjetskog kupa kojih ima 6 ukupno i održavaju se po Europi te Europsko prvenstvo za koje još uvijek ne znamo gdje će se održati. No sve naravno zavisi od financija gdje i u kojoj mjeri ćemo sudjelovati. Naravno tu je i Državno prvenstvo. -

S čime se još bavite kada niste u padobranskom odijelu ili s gudalom u ruci?

- Obzirom da sam majka dvije djevojčice - djevojke ( 7 i 17 godina) imam dovoljno zanimacije i obaveza oko njih dvije tako da je moj svaki dan ispunjen od ujutro do navečer. -

Tekst: Željko Kubatka
Foto: Foto-arhiv 031



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: