Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Poljoprivredni fakultet u Osijeku odličan primjer pasivne kuće koja štedi jako mnogo energije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.11.2012. 18:31 
Naslov:  Poljoprivredni fakultet u Osijeku odličan primjer pasivne kuće koja štedi jako mnogo energije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako ste se ikada susreli s pojmom pasivna kuća onda sigurno znate o čemu se radi: riječ je o standardu energetske učinkovitosti u stambenim i drugim objektima kojim se smanjuje njihov negativni utjecaj na okoliš. Uglavnom se koristi na novim zgradama iako je korišten i prilikom obnavljanja starih, a procjene su da u ovom trenutku postoji preko 25.000 raznih građevina tog tipa samo u Europi, a većina pasivnih zgrada nalazi se u Njemačkoj i skandinavskim zemljama.

Jedna takva pasivna kuća nalazi se i u Osijeku, a riječ je o novoj zgradi osječkog Poljoprivrednog fakulteta koja se nalazi u sklopu Sveučilišnog campusa nakon što je stara zgrada fakulteta na Tenjskog cesti uništena i devastirana za vrijeme Domovinskog rata. Nova zgrada ukupne je površine 18.000 četvornih metara, a gradnja objekta koštala je 135 milijuna kuna plus PDV. Osijek je dobio veoma modernu zgradu koja lijepo izgleda ali i koja je, što je također bitno, primjer kako se energija može pametno uštedjeti: energija potrebna za grijanje, hlađenje, rasvjetu, ventilaciju i toplu vodu godišnje košta 31 kunu po četvornom metru.

Poljoprivredni fakultet pripada A+ klasi pasivnih kuća i spada u sam svjetski vrh po energetskoj učinkovitosti. Procjenjuje se da uštede na grijanju, hlađenju i ventilaciji godišnje iznose oko 3,5 milijuna kuna u odnosu na klasične sustave grijanja i hlađenja odnosno, drugim riječima, energija potrebna za 18.000 kvadrata nove zgrade gotovo je identična potrošnji u staroj, tri puta manjoj zgradi.

Upravo je energetska učinkovitost bila nit vodilja pri gradnji nove zgrade, što se postiglo primjenom najmodernijeg sustava grijanja i hlađenja, tzv. tehnologije toplinske dizalice koja prostor zagrijava i hladi korištenjem električne energije koja se dobiva iz dva 80-metarska bunara. Nema klima uređaja, već 3.600 tona betonske jezgre služi kao akumulacija pri grijanju i pri hlađenju pa se tako noću beton može toliko ugrijati da bude toplo cijelog idućeg dana, bez potrebe za uključivanjem grijanja preko dana kada je struja skuplja čime se ostvaruju velike uštede. Znatno nižoj potrošnji energije pridonose i senzori pokreta koji automatski uključuju ili isključuju sustave u prostorijama u kojima se nitko ne nalazi te štedljiva rasvjeta.

Rezultat je zgrada koja ne samo da štedi energiju, već studentima, profesorima i svima drugima koji borave u njoj pruža sav potreban komfor i osjećaj ugodnog boravka jer tijekom cijele godine u njemu nema temperaturnih oscilacija, a zrak se redovito izmjenjuje. Poljoprivredni fakultet idućeg bi tjedna trebao primiti i certifikat kojim se potvrđuje najviša razina energetske učinkovitosti objekta.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ščćščć
Offline
Ukupno postova: 56
Lokacija: deseti kat pod dekom
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.11.2012. 20:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Rezultat je zgrada koja ne samo da štedi energiju, već studentima, profesorima i svima drugima koji borave u njoj pruža sav potreban komfor i osjećaj ugodnog boravka jer tijekom cijele godine u njemu nema temperaturnih oscilacija, a zrak se redovito izmjenjuje."

Aha, kao u kokošinjcu.
Pitajte studente kako je, a ne samo pisati gluposti da se nešto napiše.

A što se tiče grijanja, prošle godine bi nam bilo toplije da smo bili vani na promenadi nego na faksu, više bi se ugrijali.
Toliko o učinkovitosti "pasivne kuće".
Neće ni ove godine biti bolje, ali deka je spremna Cool

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
napredak
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.12.2012. 1:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

031 je samo nasjeo na tekst Glas Slavonije.
Pasivna kuća je nešto drugo. Koncept razvijen u njemačkom gradu Darmstadtu pored Frankfurta kao, za sada,energetski najučinkovitiji moderni koncept gradnje s iskorištavanjem energije (mahom toplinske i svjetlosne) iz okoline, i unutrašnjih izvora (uglavnom toplina uređaja, stanara itd.), usavršene izolacije i sprečavanja gubitka topline inovativnim prozračivanjem. Prozračivanjem gubimo najveći dio toplinske energije zimi, a na grijanje prosječno trošimo oko polovine ukupne potrošnje u zgradarstvu (ovisno o izolaciji).
Pogledajte Institut za pasivne kuće: http://www.passiv.de

Na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu posljednjih pet godina organiziraju se Dani pasivne kuće: http://www.pasivnakuca.net/

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.12.2012. 13:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam također čuo da se prošle zime pola profesora smrzavalo i da su u uredima sjedili u jaknama i kaputima.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jack Fate
Offline
Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.12.2012. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): › Ja sam također čuo da se prošle zime pola profesora smrzavalo i da su u uredima sjedili u jaknama i kaputima.


Kuca pasivnog grijanja Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.12.2012. 15:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

trebali su se aktivno ugrijat osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
feedmatekill
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.12.2012. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

očito su nešto opako zahebali......ili neznaju rukovati s tom pumpom možda je nisu nisu ni upalili xD
ne bi me uopće čudilo da pumpom upravlja neki poluobrazovani krezubi domar "Đuro" (da se domar ne uvrijedi pozivam se na uobičajeni stereotip, bez loših namjera Smile ....)

toplinske dizalice ili toplinske pumpe su inače sasvim normalna stvar u većem dijelu amerike, kanade i skandinavije, a rapidno raste prodaja u njemačkoj....jako su energetski efikasne, pogotovo voda-voda sistemi.....tako da mi uopće nije jasno kako su ovi dilberi uspjeli s takvim sistemom grijanja napraviti frižider od fakulteta......inače su to u startu poprilično skupi sustavi i kupuju ih uglavnom ljudi koji imaju perja a kuže da energenti (pogotovo plin) idu sky high s cijenom i da će se debelo isplatiti korz 2-3-4 štajaznam koliko godina - tako da sam jako začuđen što su takav sustav naši tako kratkovidni gradski oci odobrili ugraditi na neki od naših faxeva (još da ju znaju koristi gdje bi nam bio kraj)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: